Wpis z mikrobloga

Kiedyś roboty będą tak #!$%@? zaawansowane że szyna rs485 to będzie bardzo mało do sterowania oponentami i ich sensorami.
Prawdopodobnie każdy element oponenta w robocie będzie posiadał własny mikrokontroler z systemem operacyjnym oraz rdzeniami TPU. Do tego komunikacja będzie na tyle zaawansowana że dla lepszej łączności z innymi oponentami w grida stanie się konieczna adresacja #ipv6 z czymś na wzór obecnie znanego #cjdns (wszystkie pakiety ładnie zaszyfrowane i przesyłane przez sieć kratową mikrofalową na bardzo krótkie odległości).
Po prostu to wszystko będzie z wiekiem tak złożone jak organizm biologiczny, lecz doskonalsze i syntetyczne (wspomagane przez nanoboty pracujące w podsieciach) ( ͡° ͜ʖ ͡°)

majsterV2 - Kiedyś roboty będą tak #!$%@? zaawansowane że szyna rs485 to będzie bardz...

źródło: comment_z4uHjq0R0m9DOfVmF2GV9zIMbWzPwpGx.jpg

Pobierz
  • 19
@kk87ko0: Mózg mam #!$%@? jak przypominam sobie tą scenę z inteligentną stalą i gdy próbuję sobie wyobrazić jak to wszystko się komunikuje, programuje i jest adresowane.

majsterV2 - @kk87ko0: Mózg mam #!$%@? jak przypominam sobie tą scenę z inteligentną s...
@majsterV2: Sądze że przesadzasz. Do wykonywania tych rzeczy powstaną zupełnie inne rozwiązania niż znamy teraz i wątpie w to bardzo, że do tego wszystkiego zaprzęgnięte byłyby takie kombajny pokroju IPv6. Świat opiera się zwykle na prostych mechanikach - problem tkwi tylko i wyłącznie w materiałach z których dany przedmiot zostanie wykonany. Materiały nie będą póki co miały charakteru programowalnego - co najwyżej stworzymy materiały z już zaszytymi jakimiś cechami - kreowanie
@majsterV2: Na tym filmiku widać świetnie jak rozwinęła się kwestia różnego rodzaju czujników położenia. Żeby móc wysterować takim robotem i zachować możliwość przenoszenia punktu ciężkości pomiędzy takim czy innym punktem - wymaga to bardzo precyzyjnego określenia położenia. Czujniki tego typu stały się setki razy bardziej precyzyjniejsze. Wystarczy tylko porównać pierwsze hełmy VR do obecnych.
@brokenik: Czujnik to jedno, lecz w ciągu 7lat rozwojów z mozolnych kart Tesla (z około 1Tflops) przeszedli do już sam nie wiem ile razy wydajniejszych TPU, które pozwalają na użycie #tensorflow, zaś wcześniejsze GPU to tylko gotowy algorytm w OpenCL obsługiwało a uczenie cisło na CPU.
Nie wspominając o tym iż do tego była potrzebna cała szafa, zaś dzisiaj do tego celu wystarczy płytka w stylu #raspberrypi i TPU w
@majsterV2: Czujnik jest kluczowy oraz elementy mechaniczne. Moc obliczeniowa do sterowania takiego robota nie musi być wielka. Wydajność kart graficznych to akurat w większości czysty marketing - niby pojawiają się technologie i cuda wianki - prawda jest taka, że ten wyścig być może wkrótce wygra zupełnie inny gracz.
@majsterV2: > zdolnego do wykonywania ponad czterech trylionów operacji na sekundę

Pytanie tylko "jakich operacji". To że układ wykonuje pierdyliard operacji na sekundę ma się nijak do jego realnej wydajności. Porównaj architekturę MIPS i Intel Pentium - niby na papierze Pentium wykonywał znacznie więcej operacji na sekundę - ale to MIPSowe architektury wykonywały znacznie więcej złożonych operacji szybciej niż produkt Intela.

Poza tym sieci neuronowe można dość dobrze odzwierciedlać w układach
@majsterV2: Ale to nie ma nic wspólnego z GPU - poza tym, że to też jest wyspecjalizowany procesor. Architektura Movidius to jest tak naprawdę wyspecjalizowany procesor RISC wykonujący tylko i wyłącznie konkretne operacje - dlatego jest akceleratorem dla wykonywania operacji podczas symulowania sieci neuronowej.
Zobacz sobie terminator 5 ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@majsterV2: Obejrzałem i domyślam się że miałeś na myśli stwierdzenie Johna Connora o tym że pewne wydarzenia są stałe dla wszystkich linii czasu. To jest mniej więcej to samo co fatum epistemologii ewolucyjnej. Szkoda tylko że twórcy serii filmów Terminator naiwnie sprowadzają technologie AI do czegoś na kształt biologicznego wirusa - coś co można zniszczyć i zapobiec epidemii jeżeli