Wpis z mikrobloga

@saczuser: Jeśli to 1 om to tranzystor nie jest 2sc945 bo to tranzystor małej mocy, a tobie pewnie odpalił mosfet w zasilaczu, lepiej daj fotę płytki i pozostałych elementów
@pacuja: Wywaliło bezpiecznik, ten tranzystor miał odparowane dwie nóżki, rezystor i fragment ścieżki między tymi dwoma elementami. To nie mój zasilacz, ale gościa po zwarciu wywołanym przez deszcz. Reszta zdaje się być ok.
Przepraszam, ale zadałem na tyle dobrze na ile potrafiłem - nie wiem jak inaczej miałem zapytać, ale jakbyś zamiast mnie krytykować powiedział jak zrobić to lepiej, to w przyszłości mógłbym zadać mądrzejsze pytanie.
Tak na marginesie mam już
@saczuser: Napisałem jak zadać mądrzejsze pytanie - dać fotki elementów i płytki. BTW, jesli odpalił ten rezystor i mosfet to chipa sterującego też na 99% masz do wymiany a i mostek pewnie też. Ale nic to, obraź się i idź na elektrodę bo każdy tu ma szklaną kulę pod stołem i jest się w stanie domyśleć się co ci się zepsuło.
@pacuja: Wszystkie kondensatory wyglądają ok, pozostałe elementy także. Na moje bardzo amatorskie oko wygląda to tak że oberwał tylko tranzystor razem z tym rezystorem bezpiecznikowym (no i bezpiecznik) i fragment wspólnej ścieżki. Ten tranzystor już jest wlutowany z innej płytki, brakuje rezystora. Jak jeszcze coś trzeba wysłać (bo nie wiem czy te zdjęcia wystarczająco obrazują problem) to będę wdzięczny za wskazówki.
Więc tak, tranzystor to 2sc945 ale to nie on spowodował odpalenie rezystora, musi być uszkodzony któryś z mosfetów na radiatorze prawdopodobnie dostał zwarcia. Co jeszcze odpaliło - trudno powiedzieć. Będziesz robił próbne uruchomienie to daj w szereg z zasilaniem żarówke około 40-60W zabezpieczy ona przed uszkodzeniem wymienione podzespoły.
@pacuja: A można Mosfety sprawdzić miernikiem bez wylutowywania - wszystkie "na oko" są bez zarzutu. W szereg rozumiem, ale żarówka ma być wpięta przed zasilaczem (w obwód 230V)? Wrzuciłem 6,3 A bezpiecznik (na tabliczce zasilacza jest 230V 6A) - chcę tylko sprawdzić czy będzie działać. Jeśli to coś więcej (np. mosfety) to i tak raczej przerośnie to moje możliwości.
żarówka w szereg na zasilaniu 230v - przy sprawnym zasilaczu powinna chwilkę zabłysnąć w momencie ładowania kondensatorów i zgasnąć, jeśli będzie świecić cały czas to masz jeszcze coś uwalone. sprawdź przede wszystkim ten mosfet w którego drenie był rezystor (przed wlutowaniem rezystora) jeśli będzie miał przejście między nóżkami to jest zwarty i dlatego uszkodził sie rezystor. Ten C945 wygląda jak by sterował bramką więc jest szansa że scalak sterujący nie oberwał.