Wpis z mikrobloga

#liturgicznywykop

Akurat słucham sobie chorałów, to i coś o muzyce w Kościele napiszę. Co prawda wielkim znawcą muzyki nie jestem, ale coś tam wiem. Nawet czasem psalmy się próbowało śpiewać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Większa Doksologia, czy też Gloria in Eexcelsis Deo, lub po prostu Gloria to śpiew liturgiczny, który śpiewa się na mszy zaraz po akcie pokuty (spowiadam się.../zmiłuj się nad nami lub aspersji) i Kyrie, a przed kolektą (tą modlitwą co zaczyna się od "Módlmy się"). Nakazany jest na święta, uroczystości i niedziele (poza niedzielami Adwentu i Wielkiego Postu). Jest to jeden z najstarszych śpiewów występujących w liturgii. Wg moich źródeł i Wikipedii to jest to II wiek, a sam śpiew został wprowadzony przez 8. papieża, czyli (św.) Telesfora.

Jest sporo melodii, ja do wpisu dołączam z podziałem na chór męski i żeński. Nawet ładna, dosyć uroczysta. Przy tej okazji napiszę co nieco o wyborze melodii do różnych tzw. części stałych w liturgii. Części stałe to te elementy, które są zawsze tak samo na mszy i które śpiewa lud. Czyli np.: Kyrie, Alleluja, Sanctus i pomimo, że nie jest obligatoryjne na każdej mszy to zalicza się też do tego Gloria. Melodie do tych części pisało i pewnie nadal pisze sporo różnych mniej i bardziej zdolnych muzyków. Ale wykonywać można tylko te melodie, które są zatwierdzone przez Episkopat. Skąd wiadomo, która jest, a która nie? Zatwierdzone są w śpiewnikach z Imprimatur. Ale to dopiero początek. Bo jest też istotne to jaka jest melodia sama w sobie. Na okres zwykły raczej pasuje melodia durowa, czyli radosna. A na pogrzeb, na Wielki Post, raczej molowa. Idąc dalej, po wszelkich ozdobnikach można zdecydować, czy melodia jest wystarczająco uroczysta do sytuacji. Przynajmniej w założeniach na uroczystości powinno być...no...uroczyście XD A w dni powszednie można "luźniej".


Jeśli ktoś chciałby bym napisał o czymś konkretnym to śmiało. Chętnie się dowiem, czego jeszcze nie wiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#gruparatowaniapoziomu #liturgia #muzyka #choral #ciekawostki #katolicyzm #kosciol
Scorpjon - #liturgicznywykop

Akurat słucham sobie chorałów, to i coś o muzyce w Ko...
  • 2
@pawel-niczyporek: No to powiem, że tutaj jestem rozdarty. Z jednej strony jestem jak najbardziej za tym, by liturgia była piękna, skoro dokumenty, święci, błogosławieni, ojcowie i doktorowie Kościoła mówili, że Eucharystia to skrawek Nieba na ziemi. Więc teoretycznie powinienem oczekiwać, by zawsze były dobierane piękne śpiewy, najlepiej chorały, wszystko po łacinie, w tonie uroczystym itp.
Ale bądźmy szczerzy, że obecnie społeczeństwo z muzyką ma co raz to mniejszy związek. Jeszcze np.