Wpis z mikrobloga

#liturgicznywykop
O tym czym jest monstrancja wie zapewne sporo osób. To to duże, zazwyczaj ładne (choć są liczne wyjątki...), naczynie, w którym jest Sanctissimum trzymane podczas wystawień, podczas procesji teoforycznych (czyli np tej na Boże Ciało). Ale nie każdy wie czym jest Kustodium, czy też Kustodia.
To mniejsze naczynie, w którym trzyma się konsekrowaną Hostię w Tabernakulum. Zazwyczaj są mniej ozdobne, ze względu na funkcję. W końcu służy do przechowywania w zazwyczaj ciasnym tabernakulum, a nie do pokazywania.
nazwa pochodzi, jak to zazwyczaj bywa w liturgii, z łaciny. Custodia w dosłownym tłumaczeniu znaczy nadzór, straż. Łatwo skojarzyć z polskim słowem kustosz (custos to straż, dozorca).

Jak się mocuje Hostie w środku? Ano tak, że Hostia jest zamocowana w Melchizedeku (kolejne naczynie liturgiczne), które na końcu ma stopkę, albo bolec. I tę stopkę/bolec wsuwa się w środek, tak aby Hostia była stabilna.

Na zdjęciu przykładowe Kustodium.


#ciekawostki #liturgia #katolicyzm #kosciol #gruparatowaniapoziomu
Scorpjon - #liturgicznywykop
O tym czym jest monstrancja wie zapewne sporo osób. To ...

źródło: comment_FQwat1qlFUms9HxXNd5j9PRbceGVheeJ.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
@araneo: Przy wiernych, czy tak ogółem? Bo przy wiernych to takowa wymiana powinna nastąpić w Triduum paschalne. Przed Triduum Tabernakulum powinno być całkowicie puste, czyli i ta hostia powinna być spożyta, udzielona wiernym podczas komunii. I w Wielki Czwartek powinna być konsekrowana nowa Hostia, która będzie najpierw miejscu przechowania (pot. ciemnicy), a potem w Grobie Pańskim wystawiona do Adoracji. Praktyka parafialna uczy, że bywa różnie.
Dlatego mogę udzielić takiej odpowiedzi, że
  • Odpowiedz
@Scorpjon: To do czego to w końcu służy tak w praktyce, bo kilka razy podczas mszy widziałem to małe ustrojstwo?

Bardzo fajnie to napisałeś, tak trzymaj.
  • Odpowiedz
@Scorpjon: To zrozumiałem. Czasami jak jest np. adoracja najświętszego sakramentu to ksiądz wystawia monstrancje. A w jakich sytuacjach używa się custodia, bo nie zdołałem zaobserwować? Chyba podczas mszy świętej? I po co potrzebne jest to dodatkowe naczynie, skoro hostie są w kielichu?

A może z małego przeklada się do monstrancji, bo hostia musi być w taberculum, a monstrancja nie mieści się w tabernaculum?
  • Odpowiedz
@r4do5: tak jak napisałeś. W tabernakulum musi być konsekrowany Najświętszy Sakrament cały czas. I najlepiej by była to Hostia, by zawsze możliwe było uroczyste wystawienie w monstrancji. Monstrancja się nie zmieści, a że raczej unika się trzymania Najświętszego Sakramentu luzem, to używa się Kustodium.
  • Odpowiedz
@Scorpjon: wymienia się, raczej zależy od księży, ale u mnie na parafii raz w miesiącu. Nie wiem. Czy jest to gdzieś zapisane w dokumentach kościelnych, ale pewnie tak.
  • Odpowiedz
@Stalowa_Figura: przez welon, precyzyjnie mówiąc. Bo tak nazywa się ta szata liturgiczna. A chodzi o symbol, że ktoś kto ją nosi jest niegody gołymi rękoma dotykać Monstrancji z Hostia, czy mitry i pastorału.
@PieceOfShit: ah, Ty śmieszku ( )
  • Odpowiedz