Wpis z mikrobloga

Mirki, #pytanie z #medycyna na temat #krew - mam bardzo rzadką grupę (0rh-), co sprawia, że w sytuacji awaryjnej mogę otrzymać krew od dawcy mającego tę samą grupę (za to, mogę być dawcą dla każdego). Gdzie najlepiej mieć tę informację, żeby lekarze wiedzieli od razu, co trzeba zrobić? Tatuaż na nadgarstku odpada ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • 4
  • Odpowiedz
  • 2
@Miedzyzdroje2005 Identyfikacyjna karta grupy krwi, pot. krewkarta – dokument pozwalający ustalić ratownikom medycznym grupę krwi ofiar wypadków oraz pracownikom systemu opieki zdrowotnej w Polsce, dla których ta informacja jest niezbędna. Jest jedynym dokumentem, obok legitymacji honorowego dawcy krwi, na podstawie którego można dokonać transfuzji krwi z pominięciem czasochłonnego laboratoryjnego ustalania grupy krwi. 
https://krwiodawcy.org/krewkarta
  • Odpowiedz
@Miedzyzdroje2005: W sytuacji awaryjnej (rozumiem to jako "na ratunek życia"), jak to określasz, każdy dostaje 0 Rh-, więc Twoje rozważania są raczej zbędne. W sytuacji trudnej (wymagane przetoczenie, ale nie tu, zaraz, natychmiast) i tak zostanie wykonane oznaczenie grupy i próba krzyżowa.
  • Odpowiedz