Wpis z mikrobloga

W jednej z fabryk w woj. Opolskim od ubiegłego poniedziałku trwa protest. Pracownicy chcą zarabiać więcej (tyle ile ich odpowiednicy w niemieckiej fabryce). Co ogłosił zarząd? Od następnego tygodnia zostaną przeprowadzone testy j. niemieckiego, każdy kto będzie się nim biegle posługiwał dostaje pensję niemiecką, kto nie ten wylatuje.

Jak sprawa zrobi się medialna to będzie więcej szczegółów, jak nie to nie, bo mi się nie chce o tym pisać.

#praca #pracbaza #heheszki
  • 73
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

w Białej Podlaskiej na przykład, twój przykład to pewnie Zgorzelec a tam ceny są trochę pokićkane bo połowa miasta w reichu pracuje


@coo84: Część tak ale nie połowa, większość pracuje w Polsce jednak nawet jak i praktycznie nikt nie pracował w Niemczech przy granicy ( jeszcze z 2 lata temu) to ceny również były bardzo podobne (około 1100-1200 zł za mieszkanie). W Zawidowie, Bolesławcu, Lubaniu, Lwówku ceny są podobne a
  • Odpowiedz
Ciekawostka jest taka, że zazwyczaj bzdury "za taką samą pracę należy się taka sama wypłata" wypisują pracownicy fizyczni, dymający za minimalną, lub niewiele powyżej. Dymacie nadgodziny i braknie już wam czasu na chwilę zastanowienia nad tym co piszecie?


@NieUsune: Nie wiem, po co mnie wołasz, bo pytasz nie mnie. Ja nie zarabiam minimalnej ani około. Chyba stworzyłeś sobie jakiegoś chochoła.

nie. Za prace należy się tyle pieniędzy, za ile zgodziłeś się
  • Odpowiedz
Mniej więcej tak samo 150 lat temu w USA odpowiadano komuś, kto uważał, że czarni powinni dostawać taką samą wypłatę jak biali. Wydawało się ludziom oczywiste, że czarnym należy się mniej, tak samo jak tutaj niektórym się wydaje oczywiste, że Polakom należy się mniej.


@glonstar: ej dobra ale wg Twojego porównania Polakom powinno się płacić mniej tylko za to, że są Polakami (tak jak czarnym płacono mniej tylko dlatego, że
  • Odpowiedz
@PDCCH: Tego nie napisałem. Napisałem, że za taką samą pracę należy się taka sama płaca. Lenin nie ma tu nic do rzeczy.


@glonstar: Nie. Praca jest towarem. Nic się nie "nalezy" za pracę, za pracę się płaci w zależności od tego ile na danym rynku jest warta. Podobnie jak bułka czy kilo ziemniaków, cena zalezna jest danego rynku.
  • Odpowiedz
@plecak_odrzutowy: Nie no, oczywiście nikt wprost nie powie, że to tylko dlatego, że są Polakami. Wymyśla się jakieś ściemy, że rynek, że różnice kulturowe, itd. Co ciekawe, te same wytłumaczenia pasowałyby 150 lat temu do murzynów (aczkolwiek nikt takich ściem wtedy nie wymyślał, bo ludzie byli ogólnie bardziej szczerzy w tamtych czasach - np. wojna to była wojna, a nie "misja pokojowa").
  • Odpowiedz