Wpis z mikrobloga

Mirki, zabieram się za budowę kolejnej już gitary z zestawu typu DIY. Chciałbym Wam pokazać jak nakładem kosztów rzędu 700 zł zrobić gitarę która spokojnie brzmieniowo może konkurować ze sklepowymi produktami z przedziału 2-3k zł i dokładnie udokumentować cały proces w formie artykułu/tutorialu. Czy chcielibyście żebym zwrócił na coś specjalną uwagę przy pisaniu mojego "poradnika"?

PIC REL
#muzyka #gitara #gitaraelektryczna #diy #hobby
Deems - Mirki, zabieram się za budowę kolejnej już gitary z zestawu typu DIY. Chciałb...

źródło: comment_uj1mThQWnGbNA6yLiiL25eX8c4woUvdB.jpg

Pobierz
  • 66
  • Odpowiedz
@powaznyczlowiek: nie można wiele poprawić, ale można wiele popsuć. Mój rickenbacker regulowany jak pambuk przykazał brzmiał głucho i miał słaby sustain. Gryf ustawiony na prosto (lutnik twierdził ze hurr durr tak sie nie robi) i warczy jak wściekły wilk, wybrzmiewa długo jak na NTB przystało. Wysokość pickupów też ma ogromny wpływ na brzmienie. No i jak wspomniałeś, menzura też musi być dobrze ustawiona, bo nie bedzie stroić.
  • Odpowiedz
@neo_1995: na gears4music.com , mają tam kit DIY w stylu les paula. Co prawda jest lipowy, co ma swoje wady (może być tak że na pasku gitara będzie "nurkować" główką) jak i zalety (lipa ma bardzo fajne właściwości akustyczne i wbrew temu co niektórzy twierzą, moim zdaniem słychać to nawet w elektrykach).
  • Odpowiedz
@xeerxees: a co do malowania, lakierowanie nie dość że bardzo trudne, to nie zmieściłoby się w budżecie który proponuję, ale jest bardzo przyjemna wizualnie i łatwa wykonaniu alternatywa, mianowicie combo bejca + olej do drewna. Swoją pierwszą gitarę poleciałem kompletnie po taniości i olejowałem olejem lnianym do smażenia (zawrotne 9zł w tesco) i efekty były, cóż... fajne :)
  • Odpowiedz
@Deems: ale przepraszam co to za filozofia? jeśli masz ponawiercane otwory na wszystko i nic nie musisz wykonywać sam [drewno itp] to co to za filozofia? sorry, rozbierałem własną gitarę i wymieniałem w niej prawie wszystko i tam nie ma żadnej filozofii. z ilu gitara się elementów składa? 20? filozofia jest w tym, żeby dobrze dobrać części ale przede wszystkim dobrze to poustawiać
  • Odpowiedz
@PienieznyWieprzZMlotemBojowym: Masz rację, dlatego chciałbym się głównie skupić w swoim tekście na wykończeniu (alternatywie dla lakierowania) i na tym skąd wziąć dobre, tanie części. Ogółem nie chcę pisać instrukcji składania zestawu, bo ta już jest w zestawie (wow!) - chcę się w swoim poradniku skupić głównie na tym czego w instrukcji NIE BYŁO, a może się przydać komuś, kto by chciał zbudować własny unikatowy instrument w oparciu o kit DIY.
  • Odpowiedz
@Deems: Ja bym chciał żebyś zwrócił szczególnie uwagę na to, czy dumny jesteś ze swojego projektu? I może wyjaśnisz z czego? Przerost formy nad treścią. Ale przed kolegami będziesz szpanował jaką to ty (specjalnie z małej litery) masz gitarę. Może byś lepiej wykorzystał 700 zł?
  • Odpowiedz
Fajna idea, doceniam pomysl ale... Zakladam ze mostek i klucze nawet jesli z sygnatura firmowa to sa z guwnometalu, drewno nie lezakowalo odpowiednio dlugo, progi moga wymagac reszlifu, byc moze siodelko rowniez, a pret moze nie do konca regulowac krzywizny w zakladany sposob. Nie wspominam o przystawkach gdzie raczej na pewno nie ma litego magnesu w rdzeniu i calej masy detali jak rodzaj drewna sposob transportu czy miejsce montazu tej gitary. Imo
  • Odpowiedz
@mateosz_inbecki: Trafiłeś prawie wszystko poza ostatnim - gra jak najbardziej warta świeczki. Co do jakości zestawu - jak za tę cenę jest naprawdę zaskakująco dobrze. Jeśli chodzi o drewno: korpus jest klejony, więc można przyczepić się że słoje do siebie nie pasują, ale właściwości akustyczne jak na to ile płacimy są zaskakująco dobre - gitara bez prądu ma ładne przejrzyste brzmienie i bardzo długi sustain. Co do progów i siodełka
  • Odpowiedz
@Deems: Fajnie, że masz hobby, ale z tym tekstem o konkurowaniu z gitarami za 2-3k to trochę cię poniosło. Przykładowo, mój Schecter Damien Elite (swoją drogą wypas, polecam) kosztował tylko 1800zł. Jakbym chciał kupić osobno same części:
EMG 81/85 - 800zł komplet
Klucze Groover Rotomatics - 300zł
Mostek - 100-200zł
To już jest 1200-1300zł. A gdzie korpus mahoniowy, przepiękne malowanie, binding, zdobienia i inne pierdoły? O jakości wykonania i wygodzie
  • Odpowiedz
@slavoy: Ja mam meksykańskiego Fendera Stratocastera za niecałe 3k. Mój poprzedni projekt to Telecaster z zestawu, cały zrobiony na częściach z oryginalnego kitu, zmienione zostały tylko pickupy (łącznie około 120zł) i mostek (około 40). Wykończeniem (a ściślej malowaniem) ustępuję fenderowi (tutaj przyznaję Ci bez bicia rację) bo zabejcowałem go bejcą z OBI i zaimpregnowałem olejem lnianym do smażenia, więc tak, Fender jest ładniejszy. Ale brzmieniowo Telecaster z kitu połyka mojego
  • Odpowiedz
@szampan: Myślę że tak, swoją drogą, już wiem że mój kolejny zestaw po tym stratocasterze to będzie precision bass z dodatkową przystawką od jazz bassu :)
  • Odpowiedz