Wpis z mikrobloga

#soczewki #szklakontaktowe #okulary #oczy #medycyna #pytaniedoeksperta

Znajomy, który ma większą wadę (i większy astygmatyzm) niż ja polecił mi abym zamiast soczewek torycznych przetestował zwykłe soczewki sferyczne o takiej samej mocy - twierdzi, że oszczędza w ten sposób na soczewkach od kilku lat i nie widzi kompletnie żadnej różnicy w widzeniu, poczuciu głębi.
Mowa tu o soczewkach Bausch & Lomb Soflens. Moja wada po badaniu u optometrysty:
Prawe: SF. -0,5 / CYL. -1,25 / OŚ 180 / BC 8,7
Lewe: SF. -0,75 / CYL. -0,75 / OŚ 180 / BC 8,7

Sferyczne z tego co widzę nie mają wartości cylindra więc wybieram na prawe -0,5 i lewe -0,75? Chciałem zamówić soczewki Soflens 59 z uwagi na wyższe uwodnienie (szybko wysychają mi oczy), ale 59 mają BC 8,6 gdzie nieco droższe Soflens 38 mają BC 8,7 - czy jest to jakaś istotna wartość, która może mieć duży wpływ na jakość widzenia? wziąć lepiej uwodnione i 8,6 czy te mniej i 8,7?
I jak ogólnie podchodzicie do tematu zastąpienia torycznych sferycznymi? Często wychodzi to ponad 3x taniej.
  • 12
@roninq6: Jak Ty chcesz korygować astygmatyzm bez korekcji astygmatyzmu? Sfera Ci tylko krótkowzroczności wyrówna, a niezborność? Będziesz widział wszystko rozmazane przez brak korekcji.
@TheMan: Znajomy ma astygmatyzm na obu cylinder -0,75 (sferę coś około -2) okulary na astygmatyzm, a soczewki sferyczne i twierdzi, że dla niego nie ma żadnej różnicy pomiędzy okularami, a soczewkami w ostrości widzenia, poczuciu głębi etc. Sferycznych jeszcze nie zakupiłem, wolałem też i tu się poradzić, ale myślę czy nie zakupić jednej pary na sztuki (wydatek ok. 15zł) i sprawdzić czy będę odczuwał różnicę, bo bądź co bądź najtańsze toryczne
@roninq6: Mam astygmatyzm stwierdzony na jednym oku. 1,5 roku używam tych od Air Optix, kiedyś Biofinity, testowałam też Acuuve. Z racji, że Air Optix posiada w swojej ofercie kolorowe soczewki sferyczne skusiłam się na miesięczną parę. U mnie na prawym oku moc -1,00 i cylinder -0,75. Kolorowe wzięłam -1,25, bo właśnie gdzieś przeczytałam, że wtedy lepiej zwiększyć moc. Widzieć widziałam, ale brakowało głębi. Na moje masz za dużą wadę, żeby tak
@roninq6: Skonsultuj się z okulistą, bo samo badanie u optometrysty niezbyt wiele mówi o faktycznej ostrości wzroku. Zresztą może dostaniesz darmową próbkę soczewek. Do tej pory okuliści czasem polecają wypróbowanie sferycznych, gdy pacjent torycznych nie toleruje - bo na przykład powodują u niego ogromną suchośc oka :)
@isilien171: U mnie niestety często występuje suchość oczu w soczewkach.. Drażni mnie wtedy także sztuczne światło (wieczorami).

@cat_skeleton zbyt dużą wadę na prawym oku? W sensie zbyt duży cylinder? bo ten mój znajomy ma sporo większą wadę ode mnie (sferę), z tym, że cylidry oba takie same (po -0,75) i mega zachwala sobie te sferyczne.
Ogólnie u mnie z tego co mówił optometrysta jedno oko jest słabsze/rozleniwione i drugie przejmuje na
@roninq6: Tak, zbyt duży cylinder. Od -75 one w ogóle się zaczynają w soczewkach. Cóż, zamówić jedną parę dla testów możesz zawsze. Ja w swoich chodziłam dzień w dzień przez miesiąc, bo chciałam zobaczyć jak będę wyglądać z innym kolorem tęczówki. Z pewną ulgą wróciłam do klasyków.

U mnie swego czasu była spora dysproporcja między oczami (-0,5 i chyba -1,75 w okularach), to potem w badaniu wyszło, że lewe się nieco
@roninq6: no nic dziwnego, że nie widzi różnicy w "ostrości widzenia" i poczuciu głębi bo nie do końca tych kwestii dotyczy astygmatyzm. Oczywiście można zaoszczędzić na zredukowaniu korekcji cylindrycznej (chociaż częściowy ekwiwalent sferyczny byłby tutaj lepszym rozwiązaniem) ale wiąże się to bezpośrednio z nieuzyskaniem optymalnego widzenia.
@GloomySunday: mógłbyś rozwinąć temat "częściowego ekwiwalentu sferycznego"? Jeśli w tym przypadku chodzi o zastosowanie połowy wartości korekcji cylindrycznej to u mnie byłoby to zarówno na prawym jak i lewym oku -1 lub -1,25? i kupno jednej pary soczewek o takiej mocy byłoby dla mnie lepszym rozwiązaniem niż sugerowanie się sferami z pierwszego postu?