Wpis z mikrobloga

@wielkiparasol moszcz w miazdze czy nie? Jeśli tak, to potrzymaj tak do 10 dni max i spuść. Jeśli nie, to po prostu kontroluj ilość osadu. Musisz znaleźć złoty środek, bo za częste spuszczą, a co za tym idzie, kontakt z powietrzem, też szkodzi winu.
Co do jabłkowego, spuść, skontroluj smak i póki co się nie martw :)
@wielkiparasol moszcz z jabłek ciemnieje podobnie jak obrany owoc. Żeby temu zapobiec dodawaj sok z cytryny.
Wino z jabłek zaleca się robić z soku, dlatego zlej to znad osadu czym prędzej :) optycznie przy klarowaniu wino zrobi się jaśniejsze. Swego czasu robiłem z renet i moszcz miałem bardzo ciemny ale finalnie wyszedł kolor słomkowy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sinumerik: @sikzmiednicy: Spuściłem winko, bardzo dużo osadu było. Przepuszczałem przez taki specjalny kaptur. Na dniach wycisne z kilku cytryn soku i doleje. Jak mierzyłem cukromierzem to pokazało mi 3%, 10blg. Niestety miałem za duże pojemniki i wyszło tak że w 2 pojemnikach mam po 9l. Mam nadzieje, że taka duża wolna przestrzeń nie zaszkodzi.
wielkiparasol - @sinumerik: @sikzmiednicy: Spuściłem winko, bardzo dużo osadu było. P...

źródło: comment_gMxooXIEJlcYlvKNW7wVBCxF1ljK5lOW.jpg

Pobierz
@wielkiparasol osobiście dawałem sok z 1 cytryny na 10 L, bałem się że będzie kwaśne ;) na czas mocnej fermentacji taka ilość powietrza nie powinna przeszkadzać, jednak do cichej fermentacji zalej dymion pod korek
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sinumerik: Zaczeła się już cicha bo w ogóle nie bulgocze tylko jutro rano wyjezdzam w delegacje i dopiero będe za 3dni. Jak przyjade to jeden zaleje pod korek, a na 2 znajde jakiś mniejszy pojemnik.