Wpis z mikrobloga

35. Sylvius Leopold Weiss (1686–1750)

W odcinku trzydziestym piątym cyklu spod tagu #rokzlutniabarokowa czas na specjalną postać. Centralną w całej historii muzyki na lutnię barokową. A jest nią urodzony w Grodkowie pod Wrocławiem Sylvius Leopold Weiss. Trudno jest mi o nim pisać, bo w przeciwieństwie do większości lutnistów wiadomo o nim za dużo. Każdy biografię może sobie przeczytać, więc skrótowo zaczął grę na lutni w wieku 10 lat pod okiem swojego ojca, również lutnisty. W 1708 trafia do Rzymu w służbie księcia Aleksandra Sobieskiego gdzie przebywa do jego śmierci w 1714 roku zdobywając dużą wiedzę na temat włoskiej muzyki tamtego okresu. W 1718 zdobywa mianowanie na muzyka na dworze w Dreźnie. W sierpniu 1739 podróżuje do Lipska gdzie spotyka i zaprzyjaźnia się z J. S. Bachem; mówi się że dochodziło wówczas do swoistych pojedynków na fantazje i fugi - Bach na klawesynie, a Weiss na lutni. Nawiązanie do Bacha jest nieprzypadkowe, gdyż w świecie lutniowym Weiss zajmuje analogiczną pozycję do pozycji Bacha w domenie całego późnego baroku. Obaj tworzyli doskonale wycyzelowane utwory, byli bardzo płodni (do naszych czasów dotrwało ok. 850 utworów Weissa) i poniekąd ignorowali gusta muzyczne swojej epoki - Weiss nie pisał w popularnym wówczas stylu galant i trzymał się klasycznej późnobarokowej stylistyki łącząc solidną szkołę niemiecką z włoskim stylem muzyki skrzypcowej. W przeciwieństwie jednak do Bacha multiinstrumentalisty cały znany dorobek Weissa koncentruje się na lutni (niestety nawet z pisanych przez niego utworów kameralnych przetrwały tylko partie lutniowe).
Spośród tak bogatego dorobku szalenie trudno jest wybrać ten jeden utwór, który tu teraz zamieszczę, ale ostatecznie zdecydowałem się na Fantazję c-moll ze względu na jej liczne interpretacje gitarowe w wykonaniu Xaviera Díaz-Latorre.

Jako, że dzisiejszy odcinek jest przełomowy, gdyż dotarliśmy do największego kompozytora na lutnię barokową, postanowiłem zrobić z tej okazji małe #rozdajo
Do rozdania jest CD duetu lutniowego Antona Biruli i Anny Kowalskiej
*LUTEDUO PLAYS WEISS*
Nie będzie kanonicznie, gdyż połączę to z quizem o zawartości mojego tagu i warunkiem wzięcia udziału w losowaniu płyty CD, jest:
- zaplusowanie wpisu
- wysłanie mi na PW odpowiedzi na pytanie: jako że o ważniejszych kompozytorach pisałem po kilka razy, to wpis o którym kompozytorze pod tagiem #rokzlutniabarokowa składał się z największej liczby części?

Na odpowiedzi czekam do jutra 19 sierpnia do godziny 21:00, a płytę wyślę następnego dnia jeśli tylko ktoś się zgłosi :)

#bojowkalutnibarokowej
#muzyka #muzykabarokowa #muzykaklasyczna #lutnia
laoong - 35. Sylvius Leopold Weiss (1686–1750)

W odcinku trzydziestym piątym cyklu...
  • 8
  • Odpowiedz
@akrmzow: Ej, a gdzie kolega był, jak robiłem #rozdajo? To był mój ostatni as w rękawie na ożywienie tagu powyżej kilku plusików i zrobiło mi się bardzo przykro, gdy pies z kulawą nogą się tym nie zainteresował... eh... ()
  • Odpowiedz
@laoong: ( ͡° ʖ̯ ͡°)


A gdzie byłem? Obawiam się, że jak wyżej: czasem siedzę tu trochę więcej i nadrabiam, czasem wcale mnie nie ma przez kilka dni. ¯_(ツ)/¯ A jak wróciłem, to cóż, zostawiłem plusika (zwróć uwagę, tym razem byłem ostatni) i uznałem, że nie będę pisał po terminie,
  • Odpowiedz
@akrmzow: Jako, że regulamin nie przewidział, że pies z kulawą nogą się tym zainteresuje, to można przymrużyć oko na fragment "po terminie". Jak dasz adres na PW to Ci wyślę. I tak mam dwie i nie mam co z nią zrobić ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz