Wpis z mikrobloga

Od czasu do czasu przy programowaniu mam taką sytuację, że oszacuję jakieś zadanie na np. 1 h, klient zapłaci agencji za tyle czasu mojej pracy, a ja np. robię to 1,6 h.

Problemem jest to, że pod koniec dnia muszę wysyłać raport, co zajęło mi ile czasu, z dokładnością do 0,1 h. Wtedy staram się rozłożyć te 0,6 h między pozostałe zadania, co bardzo często się udaje, bo zadań jest np. 10 w ciągu dnia i jest prawie pewne że coś zrobię szybciej niż trzeba, a czasami nie ma gdzie doliczyć, zwłaszcza gdy jest kilka zadań z za dużym czasem w ciągu dnia i mało z za małym czasem. Gdy nie ma gdzie, wpisuję np. 0,6 h (w ogólności 8 minus wszystko wpisane wyżej) - projekt: brak - zadanie: rozwiązywanie problemów z systemem operacyjnym.

Przypuszczam, że to co robię jest niespotykane wśród innych programistów, ale może się mylę. Jak prawidłowo powinno się postępować w sytuacji z pierwszego akapitu? Po prostu umieścić w raporcie 1,6 h, nic o tym nie mówiąc? Mówić pod koniec robienia zadania, że wyszło więcej czasu niż ustalone na początku? W internecie spotkałem się z wypowiedziami, że powinienem poinformować menedżera, gdy osiągnę np. 25% czasu, a wyników jest mniej niż 25%, ale ja rzadko coś tworzę nowego, tylko raczej naprawiam zewnętrzny kod bo z tego jest znacznie więcej pieniędzy i trudno mówić o postępie mierzonym w procentach po tak krótkim czasie. Poza tym miałbym tak często mówić po 15 minutach, że prawdopodobnie nie zdążę zrobić czegoś w godzinę, odrywając za każdym razem inną osobę od robienia czegoś ważniejszego? Co wy w takich sytuacjach robicie?

#programowanie
  • 7
@adamo1: Powinieneś dawać sobie więcej czasu, a jak ktoś pyta dlaczego tyle to musisz zweryfikować kod i przeprowadzić testy. A sam wiesz, że czasem coś nie zadziała i musisz szukać przyczyny. A już w ogóle jak nie Twój kod i musisz go poznać, a kod bywa różny. To też powinieneś sobie wliczyć w ten czas.
@TheMan: To wiem, ale pytanie pozostaje - jeżeli dalej wyjdzie trochę za dużo czasu, powinno się tak kombinować z raportowaniem tego czasu rozłożonego między zadania dla innych klientów jak robię ja, żeby ukryć przekroczenie oszacowanej wartości, czy postępować zupełnie inaczej i jak?
@adamo1: Jeśli wyjdą nieoczekiwane komplikacje, których nie przewidziałeś przed rozpoczęciem pracy to chyba jest to jakoś argument, nie powinieneś robić tego wtedy charytatywnie, stresując się swoim czasem.
@adamo1: może czas zmienić prace na jakąś normalną?


@fdisk: Miałem wcześniej mniej stresującą (PHP, Symfony, nowe polskie projekty), teraz bardziej (PHP, Magento, utrzymywanie istniejących zagranicznych) i jest lepiej, bo zarabiam 2 razy więcej.

@adamo1: A co się stanie jak wpiszesz że zadanie zajęło ci 1.6h zamiast 1h?


@laki1: Nie wiem, nie pozwoliłem sobie jeszcze na coś takiego, zawsze kombinowałem. Inni programiści z firmy nie znają odpowiedzi na to