Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki. Kotły, zawory i podłogówka. Ktoś mi ostatnio powiedział, że zawór 3D musi (podkreślam "musi") być zasilany powrotem z tego obiegu, którym ten zawór steruje. Czyli takie jakby sprzężenie zwrotne. Prawda to, czy nie? Chodzi o to, że mam 100% podłogówki sterowanej zaworem 3D, ale... zawór 3D zasilany jest nie tylko powrotem z tejże podłogówki, ale "powrotem powrotów", czyli również powrotem z CWU i z jedynego kaloryferów itp. I podobno to jest źle.

#hydraulika #budujzwykopem #budowadomu #budownictwo
  • 12
  • Odpowiedz
@geszue: oczywiście że mają rację.
jeśli masz zawór 3D to temperatura z powrotu tego obiegu zawsze będzie równa lub niższa od temperatury wyjścia z zaworu.
W przypadku pobierania wody z powrotu powrotu (zwłaszcza poworu cwu) może się zdarzyć że ta woda będzie miała wyższą temperaturę niż temperatura powrotu z obiegu zaworu 3D. Może wtedy dojść do przegrzania podłogi.
  • Odpowiedz
@Silikon: dzięki Ci. To by wyjaśniało, czemu jak odpalę kaloryfer to mi odcina podłogówkę - bo temp. gwałtownie wzrasta na zaworze 3D. Duży rośnij! :)
  • Odpowiedz
@Silikon: każdy z obiegów ma swoją pompę i odnoszę wrażenie, że każda z tych pomp może mi wtłaczać wodę do 3D. Wydaje mi się, że schamatycznie Twój rysunek i moja sytuacja obecna to dokładnie to samo.
  • Odpowiedz
@Silikon: próbowałem dławić pompy minionej zimy i nie zdało to egzaminu. Teraz się ochłodziło i sobie przypomniałem że temat jest nierozwiązany. W tym tygodniu przychodzi twórca całego zamieszania i będzie rozkminiał co zepsuł. Chciałem się na własną rękę dowiedzieć, jakie są prawdopodobne rozwiązania, coby mieć pewność, że nie zmarnuje on mojego czasu ani nerwów. Dzięki.
  • Odpowiedz