Wpis z mikrobloga

mirki zakupiłem elegancki 50l gąsior
w tym roku moje jabłonki pięknie obrodziły i chciałbym z ich owoców zrobić cydr
mam wujaszka który posiada tłocznie więc z wyciśnięciem soku nie ma problemu
czy wlewając sam niepasteryzowany sok do dymiona filtrując go pare razt uzyskam cydr? (bez dodatku drożdży cukru itd?)

jak zrobic też aby mój cydr musował? czytałem coś o sodzie oczyszczonej pod koniec fermentacji
#alkohol #piwowarstwo #pytaniedoeksperta
  • 15
@Heninger: specjalne drożdże musisz mieć, bez tego wyjdzie ci wino, do tego refermentacja w butelkach z cukrów rezydentnych - kontrolujesz na areometrem czy refreaktometrem stopień odfermentowania, pod koniec fermentacji wymierzasz dawkę cukru do refermentacji i rozlewasz z nim do butelek
@moon_bluebird: pisz do mnie zrozumiale bo nigdy nic nie pędziłem xd

czyli jak wleje sam 100% sok z jabłek do gąsiora to wyjdzie mi jabol?

ja chcę tak max 6-7% musujący cydrjak to zrobić? jakie drożdże kupić?
@Heninger: sprawdzasz stężenie cukrów przed i po skończeniu fermentacji, w zależności od tego do ilu ci odfermentowało dodajesz cukrów na wznowienie fermentacji (w celu nagazowania piwa w butelkach). Dodasz za dużo to ci wyjdą granaty, więc warto się przyłożyć
@Heninger nie słuchaj tych teoretyków ( ͡ ͜ʖ ͡)
Jeżeli robisz to pierwszy raz i chcesz zrobić cydr dla siebie i mieć pewność że wyjdzie nie kupuj żadnych specjalnych drożdży do cydru. Kup drożdże winiarskie suszone, aktywne. Najlepiej bayanusy. Masz gwarancję że szybko ruszą i będziesz miał cydr a nie 50 litrów octu, nie musisz wiedzieć jak zrobić matkę drożdżową itd. spodoba Ci się, doczytasz więcej info,