Wpis z mikrobloga

1 838 - 1 = 1 837

Tytuł: Dividing the Spoils: The War for Alexander the Great's Empire
Autor: Robin Waterfield
Gatunek: Historyczna
★★★★★★★★

O podbojach i wyczynach Aleksandra Wielkiego zostało napisane wiele książek. Jego imię kojarzone jest z heroiczną przygodą, niesłychanymi podbojami, egzotycznymi królestwami oraz przedwczesną śmiercią. W wieku 32 lat pozostawił po sobie imperium rozciągające się od Europy po Indie. Ale co się z nim później działo? Robin Waterfield w swojej książce opisuje jeden z najbardziej wyjątkowych, a mimo to zapomnianych, epizodów wojennych w starożytnej historii.
Książka przedstawia czterdziestoletnie dzieje wojen toczonych przez Diadochów(następców Aleksandra), z których każdy próbował pozyskać dla siebie ogromną spuściznę Aleksandra. Lata te wypełnione były, intrygami, zabójstwami, małżeństwami dynastycznymi, licznymi zdradami, zmieniającymi się sojuszami i masowymi rzeziami na polach bitewnych. Podczas gdy mężczyźni(tacy jak Ptolemeusz, Seleukos, Antygon czy Perdikkas) prowadzili zbrojne starcia, kobiety spiskowały ze swoich pałaców i cel więziennych; był to pierwszy okres w historii Zachodu, gdy kobiety z wielkich rodów, zaczęły odgrywać takie ważne role polityczne, jakie będą odgrywać w przyszłych kronikach rzymskich, bizantyjskich i europejskich monarchii.
Autor rozpoczyna od przedstawienia sytuacji w początkowym okresie epoki hellenistycznej. Ukazuje zachodzące zmiany i rosnącą autokrację w królestwie macedońskim pod rządami Filipa II i Aleksandra III. Następnie przechodzi do śmierci Aleksandra i rozpoczynających się intryg pomiędzy różnymi oficerami i satrapami o to, kto zasiądzie na tronie Argeadów. Autor traktuje okres głównie chronologicznie i skupia się na militarnej narracji. Jednak książka opisuje też w zarysach wpływ tych wojen na kulturę, w wyniku których z pobitewnego pyłu wyłonił się nowy świat rządzony przez wielu królów, ale spojony wspólną kulturą. W książce czytelnik znajdzie kilka dygresje na tematy takie: jak boski majestat króla, kolonizacja i hellenizacja podbitych terenów, dzieje grobu Aleksandra, ateńskie szkolnictwo, wczesna religia hellenistyczna oraz kulturowe osiągnięcia tego okresu, jak np. indywidualizm w sztuce, literaturze i filozofii.
Autor nie można odmówić dużej wiedzy w sprawach wojskowych i politycznych, a także kulturowych tamtych czasów. Jednak czytelnik posiadający niewielkie pojęcie o tym okresie będzie musiał się trochę z początku natrudzić by zapamiętać powiązania pomiędzy różnymi, licznymi postaciami. Tutaj mógł autor trochę bardziej ułatwić czytelnikowi zadanie. Bo choć Następcy dzierżyli niegdyś losy świata w swoich rękach, to dziś ich sława mocno przygasła. Co jest dziwne, ale można to usprawiedliwić naszą obsesją na punkcie Aleksandra Wielkiego, w którego cieniu te osoby stanęły.

#bookmeter
Vivec - 1 838 - 1 = 1 837

Tytuł: Dividing the Spoils: The War for Alexander the Grea...

źródło: comment_8TeHKNaT1npOwIJe6dvJjqLRjEDvbUH8.jpg

Pobierz
  • 2