Wpis z mikrobloga

„Od 1964 do 1973 roku, część więzienia Hoa Lo wykorzystywano do przetrzymywania amerykańskich pilotów, z których większość była schwytana podczas bitwy o Dien Bien Phu. Wewnątrz murów „Hanoi Hilton” przebiegało codzienne życie amerykańskich pilotów. Już bez B-52 i nalotów dywanowych, jedynie spokojny czas na zastanowienie się przez Amerykanów nad tym, co się stało oraz kontemplację piękna życia w pokoju i ciepłej gościnności więzienia Hoa Lo.”

Więzienie Hoa Lo powstało w czasach francuskiego kolonializmu, przetrzymywano tutaj w tragicznych warunkach wietnamskich więźniów politycznych. Po zdobyciu niepodległości przez komunistów szybko wróciło do dawnej roli. Więziono tutaj amerykańskich jeńców wojennych, trafił tutaj między innymi zmarły w weekend John McCain.

Północny Wietnam podpisał Konwencję Genewską, jednak doniesienia z więzienia budziły grozę wśród wszystkich żołnierzy. Amerykanie i Wietnamczycy z Południa byli tam bardzo brutalnie przesłuchiwani. Wśród Amerykanów więzienie zyskało prześmiewczy przydomek „Hanoi Hilton” a wielu jeńców wolało popełnić samobójstwo niż tam trafić.

Podwieszanie na rękach związanych z tyłu, przypalanie żelazkiem, podduszanie, bicie, trzymanie przez długi czas w izolatkach, głodzenie. To tylko niektóre z metod stosowanych w więzieniu Hoa Lo. Tortury były bardzo wymyślne, często nie miały na celu zdobycia informacji, a złamanie psychiczne więźniów. Uwolnieni piloci potrafili chwalić warunki tam panujące oraz „wspaniały Wietnam”, stawali się pacyfistami. Wielu z nich po powrocie do kraju popełniło samobójstwa.

Podczas wizyty w Hanoi można wybrać się na zwiedzanie więzienia. Wiele nie zostało, głównie gołe mury. Muzeum skupia się przede wszystkim na okresie kolonializmu i krzywd wyrządzonych przez Francuzów. Czasy wojny wietnamskiej (lub jak ją nazywają sami Wietnamczycy – „wojny amerykańskiej”) zostały prawie całkowicie pominięte. Jedynie ostatnia część została poświęcona na ten konflikt.

Niesamowicie widać tutaj propagandę komunistycznego Wietnamu. Więzienie zostało przedstawione jako miejsce do przemyśleń nad bezsensem wojny i przemocy, gdzie piloci mogli zastanowić się nad swoimi czynami. Całość opatrzona jednostronnym opisem wojny oraz statystykami dotyczącymi amerykańskich ataków. Można znaleźć też relacje kilku byłych więźniów, którzy postanowili przebaczyć dawnym oprawcom i zdecydowali się wrócić z wizytą do owianego złą sławą Hanoi Hilton. Wśród nich był między innymi zmarły senator John McCain.

To w ostatniej części wystawy znajduje się tablica pokazana na zdjęciu.

Zapraszam do obserwowania tagu #chrapki, gdzie co jakiś czas będę publikował posty związane z życiem w Azji, ciekawostki, zdjęcia, anegdoty.

Warto również obserwować profil na #instagram, gdzie codziennie będziemy wrzucać zdjęcia z naszych podróży.

Nasz blog znajdziecie pod adresem chrapki.pl

Fanpage na fejsie

#podroze #wietnam #azja #ciekawostki #usa #historiajednejfotografii #wojna
PeeJay - „Od 1964 do 1973 roku, część więzienia Hoa Lo wykorzystywano do przetrzymywa...

źródło: comment_tkkLaK8g43WrCmSqsrehsoApUunbzWrM.jpg

Pobierz