Wpis z mikrobloga

Ale jestem ciekawy co się stało pod koniec zeszłego roku lub z poczatkiem obecnego, że PiS wyraznie wyhamował z wojenką wobec Ukrainy i wysyłal jeszcze sygnały, ze jak się Ukraińcy zgodzą na ekshumacje to będzie już ok.
Nawet sprawa nacjonalistycznego pozdrowienia i hymnu na defiladzie póki co raczej chyba przemilczana. Jeszcze w zeszlym roku byloby to nie do pomyslenia.

Macie jakies swoje typy? Moze takie?
- PiS zobaczyl, ze Ukraina nie ustapi, wiec zaczal wygaszanie temperatury sporu, ktorego sama Polska nie wygra
- USA powiedzialo zeby z tym skonczyc, bo spory ''utrudniaja'' utworzenie stalej bazy wojsk USA
- cos jak pkt pierwszy z tym, ze powodem ustapienia byl zly klimat wokol Polski po ustawie IPN i upadek wizerunku Polski w w kwestii historycznej
- Kaczynski zdecydowal akurat wtedy bo dopiero wydrukowano mu internetowe artykuly o tej tematyce

Cos innego?

#ukraina
  • 5
@szurszur: wydaje mi się, w ostatnim czasie polska strona i ukraińska strona wyciszyła dziennikarzy, którzy podgrzewali spór. Potraktowano wojnę informacyjną Kremla znacznie poważniej i wszystko samo się uspokaja.
@szurszur: dodatkowo polscy żołnierze brali udział w dzisiejszej defilandzie wojskowej w Kijowie podczas uroczystości państwowych. W wiadomościach TV Trwam lektor grzmiał, że to hańba dla polskiego munduru zaznaczając wyraźnie, że to polski rząd ich tam wysłał.
Moim zdaniem wojenka dyplomatyczna jest nadal. I w sumie niczego to nie zmienia. Ukraińcy nadal zachowują się jak dawniej, i tak samo jak dawnej kontakty gospodarcze są marginalne, bo na Ukrainie jest po prostu syf. To bardzo biedny i skorumpowany kraj. Moglibyśmy handlować energią, ale to wymaga olbrzymich nakładów. Co najwyżej przestał lecieć na Ukrainę potok złotówek tytułem pomocy gospodarczej, ale i tego nie jestem pewien.
PS. Jest to wojenka z ukraińskimi oligarchami, bo przecież szeregowy Ukrainiec przybywa do Polski w milionowych ilościach i żadnej wojny z polskim państwem nie prowadzi. Wręcz przeciwnie - buduje je swoją pracą. Ukraińską/ruską mowę słyszę tak często jak chyba nigdy wcześniej.
i tak samo jak dawnej kontakty gospodarcze są marginalne


@Marek_B: No chyba jednak nie marginalne przynajmnie od strony Ukrainy. Polska to główny rynek eksportu ukrainskich towarów w UE i drugi w świecie. A gdy sie tendencja utrzyma to może być pierwszy.
Oczywiście trzeba brać poprawkę na to, że jestesmy tak wsyoko, bo Ukraina stosunkowo niewiele eksportuje (ale wychodza z kryzysu i sa wzrosty).
Ale z jej perspektywy kontakty gospodarcze z nami