Wpis z mikrobloga

1 890 - 1 = 1 889

Tytuł: Dawca Przysięgi
Autor: Brandon Sanderson
Gatunek: fantastyka
★★★★★★★★★

Kontynuacja fenomenalnej serii B. Sandersona, dwóch najlepszych książek jakie te kilka lat temu dane mi było przeczytać. Jak wypada na tle poprzedniczek? Ocenię całość jako jedno.
Ciągle ma się wrażenie poznawania tego świata, za każdym zakamarkiem kryje się coś innego i ciągle musimy by skupieni. Pomimo ogromnej ilości stron, jeśli ktoś chce dogłębnie znać Roshar i jego wszystkie fortele, musi przeczytać w skupieniu każdą z nich. Na tym etapie przygody z Cosmere (przy tej części ABŚ powinno się już wszystkie inne książki Sandersona przeczytać dotyczącego tego uniwersum) sporo może nam umknąć jeśli w odpowiednich momentach nie wytężymy szarych komórek.
Co do historii Dalinara to nie wciągnęła mnie tak, jak historia Kaladina, ale była unikatowa i miała swoje momenty tak jak każda z pozostałych historii (nie zaskoczyła mnie tak mocno jak część poświęcona Shallan) a także na dobre zbliżyły nas do jego postaci. W moim przypadku z liderem, którego część opowieści czytałem z wypiekami na twarzy-Kaladinem, znalazłem się w pewnym etapie 3 tomu na rozstaju dróg i wybrałem ścieżkę prowadzącą do Dalinara i jego rodziny, której to wątki stały się zdecydowanie ciekawsze i prowadzone z większą werwą.
Schemat powieści jest taki sam jak w każdej książce Brandona, bez wyjątków. Na końcu czeka nas bitwa czy tego chcemy, czy nie. Czekam na ekranizację bo wchodzimy w erę w której coraz bardziej możliwe będzie zrealizowanie z sercem przynajmniej "Z mgły zrodzonego". Może po 2020r.?
Sama część ma najwięcej dłużyzn ze wszystkich, i tylko w tym tomie przeszkadzały mi one ale nie zatrzymały tempa mojego czytania, po prostu polubiłem ten styl chyba na dobre. Brakowało mi tej.. Mocy i epickości, które w poprzednich tomach powodowały u mnie falę emocji przy wypowiadaniu przysiąg bohaterów choćby. Tutaj pomimo nieprawdopodobnie napisanych fragmentów miałem problem z takim samym wczuciem się w epickość sytuacji, a na tym ABŚ stoi.
Polecam każdemu fanowi Brandona, serii ABŚ, ale to prawdopodobnie minimalnie słabszy tom od poprzedniczek. Myślę, że dlatego, że Sandersonowi najlepiej wychodzi z robieniem z zera bohatera i od pewnego momentu czytelnik traci po prostu "Dreszcz" który towarzyszył mu na początku historii. "Podróż ponad celem" to nie tylko część słów przysięgi świetlistych, ale i motto, którym zdecydowanie kieruje się Brandon pisząc te wspaniałe książki. Polecam !
#ksiazki #czytajzwykopem #fantastyka #bookchallenge 12/24

#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
Pobierz Croudflup - 1 890 - 1 = 1 889

Tytuł: Dawca Przysięgi
Autor: Brandon Sanderson
Gatu...
źródło: comment_30yGaVFPvQvMk557vXq7Y1j3UmcxgK65.jpg
  • 3
@Croudflup czy w innych książkach Sandersona też występuje ten sam wątek religijny, Odium i reszta? Mam wrażenie, że podczas lektury pierwszej części Dawcy Przysięgi sporo mnie ominęło, właśnie z powodu nieznajomości reszty