Wpis z mikrobloga

Panowie z #elektrotechnika i #energetyka (elektryczna, nie cieplna). Dopiero co skończyłem pierwszy stopień energetyki i rozglądam się od pewnego czasu za pracą w zawodzie. W Bydgoszczy nie jest łatwo trafić na coś ciekawego, część ludzi idzie do PSE, inni do Enei itp.
Zastanawiam się czy podejmować drugi stopień studiów zanim rozpocznę tę właściwą "praktykę zawodową". Wielu ludzi mnie namawia, by zrobić te studia dla papierka i już mieć spokój, ale na ogół, niewielu z nich wiąże się z branżą.
Miałem rok poślizgu z obroną i jeśli miałbym dalej się uczyć, wolałbym nie robić sobie kolejnego roku przerwy.

Szczerze powiedziawszy, mam mieszane uczucia czy warto iść na studia mgr. Na obecnej uczelni na pewno niczego się nie nauczę. Podejście jest w stylu "macie PLC i se poprogramujcie". Słabe przygotowanie teoretyczne i praktyczne. Wiem, że studia polegają na podjęciu samodzielnego wysiłku w poszerzaniu wiedzy, ale wykładowcy wiedzą nie zarażają, zatruwają głowę teorią wychodzącą poza potrzeby na rynku pracy. Ciężko nawet połączyć to co jest na studiach z pracą, w której miałbym się odnaleźć.

Najczęściej trafiam na oferty pracy dla utrzymania ruchu (gdzie raczej nie chciałbym trafić, na dodatek często pracuje się na 3 zmiany) oraz kierowników budowy. W przypadku tego drugiego - musiałbym zrobić uprawnienia budowlane, do czego potrzebny jest drugi stopień. Nie wyrywam się, choć to ciekawa perspektywa. Oprócz tego, drugi stopień honoruje się w państwowych firmach (w tym i energetycznych).

Szukam jeszcze pracy w Poznaniu. Jest tam dużo więcej ofert, choć również niełatwo jest o pracę, w której można się rozwijać.

Chciałbym poznać Wasze doświadczenia w praktyce zawodowej. Jak wyglądała wasza pierwsza praca, rozwój i odnalezienie się na rynku pracy?
Pozdrawiam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 9
@KokiX Generalnie jak chcesz iść na drugi stopień to raczej uciekaj z energetyki. Duży procent ludzi ode mnie z roku tak zrobił. Energtyka to trochę taki upośledzony kierunek.
Ja po inż. z energetyki poszedłem na elektrotechnikę i na drugim semestrze mgr dowiedziałem się co chcę w życiu robić i zacząłem to robić ;) jak znajdziesz pracę to możesz iść na zaoczne tylko też z tą energetyką nie jest tak łatwo, zależy co
@kondradt: rozważam tylko studia zaoczne, elektrotechnikę (takie też miałem na myśli, pisząc jak na mojej uczelni ten drugi stopień wygląda). Czym się zajmujesz/jak długo pracujesz? :)
@michal_piegus moge Ci powiedzieć, że w biurze 3k na ręke nie miałem. Z premiami mniej więcej chyba wychodziło. Wiem od znajomych, że można w tej branży (ogólnie projektowej) zarabiać więcej, trochę pewnie zależy od szczęscia.