Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem Mirki mam Pytanie do was ekspertów. Mam budynek z niskim sufitem dwu kondygnacyjny. Żeby nie robić pokojów z sufitem o wysokości 200 cm wymyśliłem ze usunę strop betonowy i uzyskam wtedy jedna przestrzeń ok. 4m wysokości. Tam zrobię sufit podwieszany z płyt gk i będzie odpowiedni wysokość ok 260-270 cm. Teraz pytanie: jak usunąć strop? Skuć beton i odciąć belki metalowe? Budynek jest z lat 50 wiec cudów tam się nie spodziewam i obstawiam belki metalowe 2 teowniki. Poradzicie jak się do tego zabrać?
  • 16
@mjandy: głowy nie dam ale taka przeróbka może wymagać nieco formalności... Co do konstrukcji to warto to jednak skonsultować mając projekt. Generalnie ja bym nie ruszał...
  • 0
@defoxe: wiem ze lepiej nie ruszać ale potrzebuje dodatkowej przestrzeni a podnoszenie dachu z wybijaniem schodów to w tej chwili nie na moja kieszeń niestety.
@mjandy: Co prawda za mało danych, ale chyba nie wiesz na co się porywasz. Nie pomyślałeś o tym, że po wycięciu stropu budynek może ci się złożyć do środka. Tym bardziej jak mówisz, że może być tam kiepska technologia budowy tego budynku i nie wiesz jak strop wygląda w środku.

Poradź się kogoś, kto na co dzień zajmuje się dziwnymi przeróbkami i wizualnie a może i obliczeniowo sprawdzi możliwość takiego rozwiązania.
wiem ze lepiej nie ruszać ale potrzebuje dodatkowej przestrzeni a podnoszenie dachu z wybijaniem schodów to w tej chwili nie na moja kieszeń niestety.


@mjandy: ale zbicie stropu wyjdzie drożej. Czeka cię jeszcze tynkowanie, bo może wyjść że jest inna grubość tynku na piętrze i niżej. Instalacja elektryczna do zmiany, woda, kanalizacja, zmiana centralnego ogrzewania (instalacja jedno ale zmiana mocy grzewczej z powodu zmiany wielkości pomieszczenia również). Stary! Ty wiesz ile
@mjandy:

myślicie ze taki strop spina konstrukcje? Nie znam się na tym stad takie pytanie


Tak. Strop jest podstawowym elementem całej konstrukcji budynku.

Widziałem podobną przeróbkę. Nie był to budynek mieszkalny ale użytkowy. W miejscu stopu zamontowano potężne elementy stalowe. Odpowiednie zabezpieczenie budynku i same prace wykonawcze trwały bardzo długo i koszt był bardzo wysoki.