Wpis z mikrobloga

Drogie Mirki! Chcę kupić mikroskop, pod którym będę w stanie oglądać żywe pierwotniaki. Podejrzewam, że nie jest mi potrzebne jakieś wybitnie duże powiększenie (40X?) i z tego co wiem, potrzebny mi jest mikroskop, w którym światło pada na próbkę od spodu (?) - wybaczcie super naukową terminologię.

Zakup nie byłby taki trudny gdyby nie fakt, że interesuje mnie mikroskop, który można podłączyć do komputera i obserwować obraz na ekranie. Szukając z tym kryterium na uwadze nagle okazuje się, że konieczne jest przekopanie się przez miliony "mikroskopów usb", które jak się okazuje służą do naprawy elektroniki i w moim przypadku nie znajdą zastosowania.

Czy ktoś mógłby polecić jakiś konkretny model? Albo chociaż słowa kluczowe lub parametry, które pozwolą mi wyszukać samodzielnie coś sensownego? Na jakie kwoty muszę się przygotować?

#mikroskop #mikroskopia #nauka #biologia
  • 5
  • Odpowiedz
@lab_rat: Ja polecam kupić na dzieńdobry dowolny najtańszy mikroskop USB za 150 PLN, byleby miał podświetlenie. Coś takiego, jak załączam. Obraz będzie gruzełkowaty i blady, ale za to bez specjalnych umiejętności możesz oglądać na pełnym ekranie komputera wszystko, co Ci wpadnie w ręce. W ten sposób szybko nauczysz się mikroskopować i zorientujesz, czego tak naprawdę Ci potrzeba. Jeżeli natomiast weźmiesz na łyżeczkę mokrej gleby spod kałuży i chlapniesz tym o biały
LukaszLamza - @lab_rat: Ja polecam kupić na dzieńdobry dowolny najtańszy mikroskop US...

źródło: comment_XgKtV4ONESQqLbV33exQop3ZoLKzzMnu.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Przy czym weź pod uwagę, że pierwotniaki są często przezroczyste, o mało wyrazistym wnętrzu (jeżeli nie będziesz ich wybarwiał) i do tego ruchliwe, więc paradoksalnie duże powiększenie wcale Ci nie musi pomóc. Załączam fotkę, którą strzeliłem jakiemuś ameboidalnemu pierwotniakowi. Tą samą zabawką. To ta żelka po prawej stronie. Na zdjęciu nie widać, ale powoli pełzała. :P
LukaszLamza - Przy czym weź pod uwagę, że pierwotniaki są często przezroczyste, o mał...

źródło: comment_qNHFnRlXoHcbRICi8z6jF5isfbgI3IUo.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@lab_rat: to mogę przypomnieć, dzięki :)
@LukaszLamza: dzięki za obszerną odpowiedź! Kurczę, chyba właśnie o ten kontrast fazowy mi chodziło - oglądałem pierwotniaki przyżyciowo na studiach i od tego czasu planowałem to robić w domu w taki sam sposób, ale widzę, że to kurde droga zabawa... 4 tysiące wzwyż za taki mikroskop o ile się nie mylę
  • Odpowiedz