Wpis z mikrobloga

To moje pierwsze próby z astrofotografią. Jednak jestem średnio zadowolony z efektu i zastanawiam się, czy ktoś umiał by powiedzieć mi co można zrobić lepiej? A mam przeczucie, że można lepiej z tym co mam.
Operuje na Sony Alfa 58 z standardowym obiektywem.
Iso 6400 czas 30s. Balans bieli automatyczny. Wiem, że można pokombinować z otwarciem przesłony, ale nie mogę znaleźć takowej funkcji by się tym bawić.
Następnie obróbka - poprawienie kontrastu i podsycenie koloru niebieskiego w programie IrfanView (zastanawiam się, czy nie ściągnąć gimpa i tym działać).

PS. Chciałbym by mnie to doprowadziło do astrofotografii przez teleskop obiektów głębokiego nieba. Czy są tutaj ludzie, którzy też to robią i akurat to czytają? Wierzę, w moc wykopu, że zaprowadzi mnie dalej niż google, gdzie każda dyskusja na dowolnym forum kończy się tym, że trzeba kupować coraz to droższy i droższy sprzęt, a jak już kupisz droższy to kup jeszcze droższy bo może się wkręcisz.
#fotografia #astro #astrofotografia
I.....j - To moje pierwsze próby z astrofotografią. Jednak jestem średnio zadowolony ...

źródło: comment_nPq20w59CGLhVm9S7t4y9MKqHBP8T4hT.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
każda dyskusja na dowolnym forum kończy się tym, że trzeba kupować coraz to droższy i droższy sprzęt, a jak już kupisz droższy to kup jeszcze droższy

@Imnotokej: niestety jest w tym sporo prawdy. Oczywiście nic nie zastąpi operatora, jego workflow obróbki.... Ale, prawda jest taka, że kupujac jakiś tam sprzęt nie warto porywać się na najtańszy, często na takim zrobienie dobrej fotki będzie graniczyło z cudem, a przecież nie o
  • Odpowiedz
@Imnotokej: Po pierwsze to zmień ostrość na manualną i strzelaj aż dobierzesz odpowiednią. Osłona na maxa otwarta, dobierz czas naświetlania do obrotu ziemi i zejdź trochę z iso bo ziarno jest okropne. Możesz też ściągnąć RawTherapee i tam obrabiać RAWy które masz, powodzonka
  • Odpowiedz
@Imnotokej: Z takich absolutnych podstaw:
-Ostrość nie jest poprawnie ustawiona na gwiazdy.
-RAW to podstawa przy astrofoto.
-Czas naświetlania powinien nie być dłuższy niż reguła 500/600.
-Przysłona maksymalnie otwarta.
  • Odpowiedz
@Imnotokej: jeszcze odnośnie tej przysłony, o której piszą wyżej.
Jeżeli gwiazdy nie będą punktowe (a np trapezy czy "przecinki") lub będą miały kolorową obwódkę, przymknij nieco przysłone aby lekko zredukować komę i aberrację. Ale to wszystko trzeba zawsze do każdego zdjęcia odpowiednio sobie dobrać...
  • Odpowiedz
@Imnotokej: Też miałem przy pierwszych próbach problem z wyostrzeniem w kompletnych ciemnościach. Najprostszym rozwiązaniem (w moim przypadku) jest przełączenie się na ostrzenie manualne, następnie uruchamiam tryb liveView, kieruję aparat na jakąś jasną gwiazdę, powiększam maksymalnie obraz na wyświetlaczu, ustawiam pierścień ostrości tak by gwiazda była jak najmniejsza i już, można cykać fotki.
  • Odpowiedz
@Imnotokej: Zajmuję się astrofotografią - przeglądnij sobie mój tag #namrabcontent. Obiekty głębokiego nieba fotografuję raczej rzadziej (bardziej interesują mnie szerokie pola i Układ Słoneczny), ale raz od czasu coś wrzucę.
Kilka rad na początek:

- tak jak napisali inni, ostrość ustawiaj w podglądzie na żywo na jasnej gwieździe.
- popracuj na kompozycją - co prawda fotografujesz niebo, ale nie zwalnia Cię to z tego, żeby obcinać w połowie horyzont
- balans bieli jest totalnie rozjechany, nocne niebo nie jest fioletowe. Naturalny kolor Drogi Mlecznej to żółto-pomarańczowy (przykład), ustawiaj manualny balans
  • Odpowiedz
@namrab: Dzięki za cenne rady!

Plan mam taki:
1. Nauczyć się swojej lustrzanki porządnie i poprzez to robienia właśnie takich zdjęć nieba.
2. Nauczyć się nieba - aktualnie z teleskopem 1309 EQ2 i nieuzbrojonym okiem.
3. Zaopatrzyć się w montaż EQ 3-2 z lunetką biegunową i napędem na
  • Odpowiedz