Wpis z mikrobloga

#prawo #ubezpieczenia #odszkodowanie #podroze

Cześć Mireczki,
Mam problem z ubezpieczycielem, w skrócie nie chce wypłacić odszkodowania za lot.

Dnia 11 lipca miałem planowo wylot o godz 16 z niemiec do polski. Wylot opóźnił się z powodu pogody i odbył się 12 lipca o godzinie 10. Mamy więc różnice 18 godzin
Posiadam ubezpieczenie w axa zdobywca, przewiduje on pokrycie poniesionych kosztów za 7 i każdą kolejną godzine opóźnienia (z powodu strajków pogody etc).

Ubezpieczyciel w uzasadnieniu podaje:
Podstawą prawną do podjęcia niniejszej decyzji są zapisy zawarte w art. 34 ust. 2 OWU, w myśl których:Zdarzeniem ubezpieczeniowym w przypadku ubezpieczenia opóźnienia i odwołania lotu jest opóźnienie lotu przez przewoźnika lotniczego o co najmniej 6 godzin licząc od chwili planowego odlotu

Ponadto zgodnie z zapisami art. 34 ust. 1 OWU: Przedmiotem ubezpieczenia opóźnienia i odwołania lotu są wydatki poniesione przez Ubezpieczonego na artykuły pierwszej potrzeby (niezbędne przybory toaletowe, odzież i artykuły spożywcze) w związku ze Zdarzeniem ubezpieczeniowym.

Analiza całości zgromadzonych w sprawie materiałów wskazuje, iż decyzją z dnia 13 lipca b.r. zostało Panu wypłacone należne odszkodowanie w kwocie 226,04 PLN, będące pokryciem kosztów poniesionych przez Pana, w związku z zakupem niezbędnych artykułów.
Odnosząc się do treści nadesłanej przez Pana korespondencji pragniemy wyjaśnić, iż Ubezpieczenie nie przewiduje wypłaty świadczenia wyłącznie z tytułu zaistnienia zdarzenia ubezpieczeniowego tj. opóźnienia lotu.
Należy wskazać, iż zgodnie z zapisami art 34 ust. 1 OWU, w przypadku zgłoszonego roszczenia, wypłata świadczenia należna jest za 7 i każdą kolejną pełną godzinę oczekiwania na opóźniony lot wyłącznie w związku z kosztami poniesionymi przez Osobę Ubezpieczoną na artykuły pierwszej potrzeby wymienione w OWU.

Ubezpieczyciel odwołuję się więc do zapisów które (wydaje mi się) mówią jasno i wyraźnie że przysługuje mi ubezpieczenie, poza tym zostały mi zwrócone koszty więc co z odszkodowaniem?

Jeśli jest ktoś obeznany byłbym wdzięczny za pomoc, z chęcią odwdzięczę się dobrym alkoholem z usa. Delegacja :P
  • 7
@masotaus: Z tego co wiem to nie można się ubiegać o odszkodowanie do lini lotniczych gdy powodem odwołania była zła pogoda, a w tym przypadku taki był powód, natomiast axa w punkcie regulaminu ma napisane :

Zdarzeniem ubezpieczeniowym w przypadku ubezpieczenia opóźnienia i odwołania lotu jest:
opóźnienie lotu przez przewoźnika lotniczego o co najmniej 6 godzin licząc od chwili planowego odlotu z powodu:
niesprzyjających warunków atmosferycznych uniemożliwiających planowe odbycie lotu.,