Wpis z mikrobloga

Trzydziesty Piąty Prezydent USA – John Fitzgerald Kennedy
Ur. 29 maja 1917 w Brookline, Massachusetts, zm. 22 listopada 1963 w Dallas, Teksas
Okres urzędowania: 20 stycznia 1961 – 22 listopada 1963
Partia: Demokratyczna

1. Przyszedł na świat jako drugie z dziewięciorga dzieci Josepha Patricka Kennedy’ego, biznesmena i polityka (m.in. w latach 1938-1940 był ambasadorem USA w Wielkiej Brytanii) oraz Rose Elizabeth Fitzgerald Kennedy, znanej filantropki i działaczki społecznej. Mający irlandzkie korzenie klan Kennedych był bardzo wpływowy, np. dziadek Johna od strony ojca był członkiem legislatury stanu Massachusetts, zaś dziadek od strony matki – kongresmenem i burmistrzem Bostonu.
2. W 1935 roku rozpoczął studia na Princeton, ale z powodów zdrowotnych przerwał je już po dwóch miesiącach; z tych samych względów musiał zrezygnować ze studiów na London School of Economics. Ostatecznie w 1940 roku ukończył Harvard z dyplomem licencjata ze stosunków międzynarodowych.
3. Podczas II wojny światowej zgłosił się na ochotnika do US Navy – początkowo jego podanie zostało odrzucone ze względu na zły stan zdrowia, ale ostatecznie został przyjęty do służby dzięki koneksjom swojego ojca. W 1943 roku dowodzona przez niego łódź PT-109 została zatopiona przez japoński niszczyciel Amagiri – Kennedy wraz z ocalałą częścią załogi dotarli wpław do oddalonej o 3,5 mili od miejsca zdarzenia wyspy Kasolo. JFK przekazał wówczas dwóm tubylcom wyrytą na skorupie kokosa prośbę o pomoc, którą ci zanieśli do najbliższej bazy US Navy (skorupa ta została potem przez Kennedy’ego odnaleziona i służyła mu jako element przycisku do papieru na prezydenckim biurku). Za swoje wojenne zasługi JFK otrzymał wiele odznaczeń, m.in. Purpurowe Serce – jako jedyny jak dotąd amerykański prezydent w historii.
4. Po wojnie pracował krótko jako dziennikarz, m.in. relacjonując wydarzenia z konferencji poczdamskiej. W 1947 roku dostał się do Izby Reprezentantów (zajął w niej miejsce Jamesa Michaela Curleya, który zrzekł się mandatu na prośbę ojca JFK), w której zasiadał do 1953 roku. W latach 1953-1960 piastował urząd senatora z Massachusetts, zaś w 1960 roku zdobył nominację Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich, w których ostatecznie pokonał kandydata republikanów, Richarda Nixona; zdaniem ekspertów do zwycięstwa JFK walnie przyczyniła się pierwsza w historii telewizyjna debata kandydatów, w której wypadł znacznie lepiej od spiętego i pocącego się Nixona.
5. Był fanatykiem powieści o Jamesie Bondzie – i to do tego stopnia, że sam napisał swoją książkę szpiegowską, w której jego własny wiceprezydent, Lyndon Baines Johnson, dokonuje zamachu stanu.
6. W lutym 1962 roku, dzień przed nałożeniem embarga na Kubę, sprowadził na własny użytek 1 200 kubańskich cygar.
7. Miał obsesję na punkcie swojego wyglądu i sylwetki – w każdą podróż zabierał ze sobą wagę łazienkową. Nosił również szyte na miarę garnitury, które stanowiły nie lada wyzwanie dla krawców ze względu na fakt, że jednak z nóg JFK była znacząco krótsza od drugiej.
8. W maju 1961 roku obiecał, że do końca dekady Amerykanie wyślą człowieka na Księżyc – kiedy zdał sobie sprawę, jak bardzo kosztowne będzie to przedsięwzięcie, w 1963 roku zaproponował, aby USA i ZSRR zorganizowały wspólną załogową misję na srebrny glob. Plany te jak wiadomo nigdy nie weszły w życie, zaś obietnica Kennedy’ego została spełniona przez Neila Armstronga, Buzza Aldrina i Michaela Collinsa w lipcu 1969 roku.
9. 22 listopada 1963 roku zginął w wyniku ran postrzałowych, jakie odniósł w zamachu przeprowadzonym w Dallas; wg oficjalnej wersji jedynym strzelcem był Lee Harvey Oswald, który dwa dni później sam został zastrzelony przez Jacka Ruby’ego. Ostatnimi słowami JFK było zdanie: „No, you certainly can’t” (w wolnym tłumaczeniu: „W rzeczy samej, nie mogę”), stanowiące odpowiedź na stwierdzenie wygłoszone tuż przed pierwszym trafieniem kuli przez przebywającą z nim w limuzynie żonę gubernatora Teksasu, Johna Conally’ego, Nellie Connaly: „You certainly can’t say that the people of Dallas haven’t given you a nice welcome, Mr. President” (w wolnym tłumaczeniu: „Nie może pan powiedzieć, że mieszkańcy Dallas nie zgotowali panu miłego powitania, panie prezydencie”).
10. John Fitzgerald Kennedy jest jednym z dwóch amerykańskich prezydentów – wspólnie z Williamem Howard Taftem – pochowanych na Cmentarzu Narodowym w Arlington w Virginii. Po jego śmierci dużą uwagę mediów przykuwała jego poślubiona w 1953 roku małżonka, Jackie Kennedy, którą oskarżano m.in. o romans z jego braćmi – Robertem i Edwardem.

*

W poprzednich odcinkach:

1. George Washington
2. John Adams
3. Thomas Jefferson
4. James Madison
5. James Monroe
6. John Quincy Adams
7. Andrew Jackson
8. Martin Van Buren
9. William Henry Harrison
10. John Tyler
11. James K. Polk
12. Zachary Taylor
13. Millard Fillmore
14. Franklin Pierce
15. James Buchanan
16. Abraham Lincoln
17. Andrew Johnson
18. Ulysses S. Grant
19. Rutherford B. Hayes
20. James A. Garfield
21. Chester A. Arthur
22. & 24. Grover Cleveland
23. Benjamin Harrison
25. William McKinley
26. Theodore Roosevelt
27. William Howard Taft
28. Woodrow Wilson
29. Warren G. Harding
30. Calvin Coolidge
31. Herbert Hoover
32. Franklin Delano Roosevelt
33. Harry S. Truman
34. Dwight D. Eisenhower

*

Pod tagiem #prezydenciusa będę co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych - w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.

Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.

#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu
Wariner - Trzydziesty Piąty Prezydent USA – John Fitzgerald Kennedy
Ur. 29 maja 1917...

źródło: comment_E8aKHTh7boByzyPu3mqLYiMF4kAtPQKG.jpg

Pobierz
  • 46
  • Odpowiedz
BONUS: 185 cm wzrostu i ex aequo 10. miejsce w rankingu.

To był bardzo trudny do napisania odcinek – ciekawostek o Kennedym jest naprawdę masa; ja jak zwykle ograniczyłem się do dziesięciu, ale lekko można by ich przytoczyć kilkadziesiąt (tutaj jak zwykle liczę na Waszą pomoc).

Umyślnie nie skupiałem się za bardzo na zamachu w Dallas, bo to temat zasługujący na co najmniej jeden osobny wpis – zarówno jeśli chodzi o fakty,
Wariner - BONUS: 185 cm wzrostu i ex aequo 10. miejsce w rankingu.

To był bardzo t...

źródło: comment_PQhrM3nUrgjDwiFqLJA4Wnoo2P65HtkR.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@fan_comy: Podobno jedna z wielu jego kochanek - na pewno najsłynniejsza ;). Fakt faktem, że kazała wtedy długo na siebie czekać publiczności, ale występ przeszedł do historii.
  • Odpowiedz
@Wariner: gdybyś czuł pustkę po zakończeniu prezydentów USA, to proponuję cesarzów Świętego Cesarstwa Rzymskiego (tak, chodzi mi o historię nowożytną). Chyba, że specjalizujesz się w USA, to chętnie poznam plemiona indian ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
A propos Polski:

W lipcu 1939 roku, na kilka tygodni przed atakiem Niemiec na Polskę , Kennedy przyjechał na polecenie swojego ojca, wtedy ambasadora Stanów Zjednoczonych w Londynie, do Warszawy głównie w celu zbadania nastrojów wśród społeczeństwa i polskich polityków. Jak napisał w liście do ojca o swoim pobycie: Wyjeżdżam stąd pokrzepiony i wzmocniony i będę mówił wszędzie tam, gdzie będzie mi dane, iż wobec tak poważnego zagrożenia społeczeństwo polskie spogląda w
  • Odpowiedz
Nosił również szyte na miarę garnitury, które stanowiły nie lada wyzwanie dla krawców ze względu na fakt, że jednak z nóg JFK była znacząco krótsza od drugiej.


@Wariner: to zdanie jest słabe. serio dla dobrego krawca taki problem zrobić garnitur z jedną nogawką krótszą o kilka cm?
  • Odpowiedz
  • 2
@trebeter: Na krawiectwie się nie znam, ale zapewne rzeczywiście przesadziłem z tym wyzwaniem - niemniej fakt o sporej różnicy w długości nóg jest potwierdzony ;).
  • Odpowiedz