Wpis z mikrobloga

@NowaStrategia: Bismarck by się nie zmieścił (36 m). Ja miałbym trochę więcej luzu (31,7 m). Swoją drogą Iowy były dosyć smukłe. Węższe od Bismarcka o 3 metry, ale dłuższe o 20. Ogólnie były znacznie nowocześniejsze, bo konstrukcja Bismarcka opierała się jeszcze na niemieckich planach z końca I wojny światowej. Odpowiednio modernizowane służyły Amerykanom jeszcze w Iraku, gdzie Missouri wypuszczał tomahawki. A i teraz chodzą czasami plotki, że Missouri można jeszcze przywrócić
  • Odpowiedz
@Barham: Ogółem Iowa i Missouri są obecnie w rezerwie US Navy i na mocy osobnej ustawy US Navy ma utrzymywać te pancerniki na chodzie i możliwie jak najszybciej przywrócić je do czynnej służby w razie wojny. Z ciekawostek, w latach 80 na dwóch pancernikach klasy Iowa zamontowano wyrzutnie rakiet Tomahawk oraz je głęboko zmodernizowano w latach 80. Cóż, pewne rzeczy naprawdę nie chcą umrzeć śmiercią naturalną...

https://wwiiafterwwii.wordpress.com/2017/10/15/putting-cruise-missiles-on-wwii-battleships/
  • Odpowiedz
@rebel101: I bardzo dobrze, że nie chcą umierać. To zbyt dobre okręty, żeby je zezłomować. Tomahawki to jedno, ale jest jeszcze artyleria główna, z której Wisconsin ostrzeliwał Liban jeszcze w latach 80-tych XX wieku. Jeden pocisk waży jakieś 12250 kg, a dział artylerii głównej jest 9. Zasięg to jakieś 40 km, a przy użyciu najnowszych środków miotających pewnie i więcej (nie wiem, czy ktokolwiek na świecie to obecnie próbował). Koszty są
Barham - @rebel101: I bardzo dobrze, że nie chcą umierać. To zbyt dobre okręty, żeby ...

źródło: comment_V9Rdy4fb8rMtiAfit9vj2nCCU1bbFvyx.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Tylko_noc: Raczej nikogo dziwić nie powinno, wszak chodziło o możliwość jak najszybszą możliwość przemieszczania jednostek z Pacyfiku na Atlantyk i z powrotem
  • Odpowiedz
@Barham: no nic, abstrakcyjny wydal mi sie sam pomysl ze niemiecki pancernik moglby chciec przeplynac kanal panamski i w ogole to po co.

Ogółem Iowa i Missouri są obecnie w rezerwie US Navy i na mocy osobnej ustawy US Navy ma utrzymywać te pancerniki na chodzie i możliwie jak najszybciej przywrócić je do czynnej służby w razie wojny.


@rebel101: HMS Victory zwodowany w 1765 roku jest wciaz w sluzbie floty
  • Odpowiedz
  • 9
@Barham napisales ze Bismarck nie zmiescilby sie w Kanale Panamskim, a ja odpowiedzialem ze nigdy nawet nie doplynalby w jego poblize.

Z dziesiatkow tysiecy statkow wybrales akurat ten ktory nigdy nie mial prawa sie tam znalezc.

Tak jakbym ja wrzucil zdjecie wjazdu do garazu a Ty powiedzial ze Sherman tam nie wjedzie.
  • Odpowiedz
@Barham: Pięknie wyglądają. W książce "historia pancernika" bodajże jest podana ilość środków rażenia jakie może dostarczyć taki pancernik na pozycje wroga. Porównywali to z ilością samolotów jakie są potrzebne do takich zrzutów. Dodatkowo opracowany był morski pocisk jądrowy Mk. 23 o mocy 15 - 20 kiloton dla pancerników typu Iowa.

A tutaj filmik ze strzelania "zwykłymi" pociskami ( ͡° ͜ʖ ͡°)
zagorzanin - @Barham: Pięknie wyglądają. W książce "historia pancernika" bodajże jest...
  • Odpowiedz