Wpis z mikrobloga

@Sondokan: Ale przejście z przyłącza i licznika 1f na 3f wcale nie musi oznaczać zwiększania mocy. Możesz równie dobrze mieć 7kW na jednej fazie, jak i 3kW na trzech łącznie (po 1 na fazę). Sam mówisz, ile potrzebujesz.

Ceny są mocno zróżnicowane od regionu i warunków.
@Dzyszla: czyli w obecnej sytuacji może mi elektryk zamontować licznik 3fazowy bez mojego wnioskowania o większą moc? Do przyłącza budynku są doprowadzone cztery druty tylko nie wszystkie wchodzą dalej
Jest - jak np. potrzebujesz 400V, albo chcesz nie zakłócać sobie jednym urządzeniem pracy innych (tu jeszcze kwestie bezpieczeństwa mogą dojść,


@Dzyszla: 400V rozumiem, ale zakłócanie pracy? Mogę sobie podzielić instalację dowolnie na bezpieczniki, czy masz jeszcze coś innego na mysli?
czyli w obecnej sytuacji może mi elektryk zamontować licznik 3fazowy bez mojego wnioskowania o większą moc? Do przyłącza budynku są doprowadzone cztery druty tylko nie wszystkie wchodzą dalej


@Sondokan: licznik montuje ZE, nie elektryk. Dodatkowo właścicielem licznika jest ZE.

jak chcesz mieć 3 fazy przy mocy umownej 6 kW (co jednak w większości przypadków absurdem - bo będziesz miał zabezpieczenie przedlicznikowe/ogranicznik mocy 10A) wypełniasz wniosek o warunki - https://www.tauron-dystrybucja.pl/przylaczenie-do-sieci (powinno być
@megawatt

licznik montuje ZE, nie elektryk. Dodatkowo właścicielem licznika jest ZE.


No ok, mówił, że przy przeróbkach on może podłączyć pod starego, a ZE przyjedzie i wymieni i zaplombuje po wszystkich pracach

jak chcesz mieć 3 fazy przy mocy umownej 6 kW (co jednak w większości przypadków absurdem - bo będziesz miał zabezpieczenie przedlicznikowe/ogranicznik mocy 10A


Czemu to absurd? Teraz mam 1f, 25A zabezpieczenie i 4 kW umownej mocy. Ile najlepiej mieć
@Sondokan: Podział na bezpieczniki nic nie daje, bo jednym przewodem idzie od źródła - transformatora. Osobne fazy to w zasadzie osobne źródła, więc mają znikomy wpływ na siebie nawzajem w porównaniu do jednej fazy. Tu nawet sąsiad da spore zakłócenia.
@Sondokan: Np. Ale też przykładowo szumy na sprzęcie audio przy dużym zasilaczu impulsowym.

To, jaką moc potrzebujesz, musisz określić sam. Natomiast zabezpieczenia są w pewnych stopniach, co pozwoli Ci np. przekroczyć moc umowną bez wywalania korków. Dodatkowo pamiętaj, że musisz swoje zabezpieczenie zestopniować, stąd pewne wartości mocy umownych są bardziej preferowane niż inne.
Czemu to absurd? Teraz mam 1f, 25A zabezpieczenie i 4 kW umownej mocy. Ile najlepiej mieć mocy przy 3 fazach?


@Sondokan: co rusz będzie wybijało zabezpieczenie przedlicznikowe? jak dostanie w warunkach ogranicznik mocy to będzie miał szczęście bo sobie sam włączy

Czyli dodatkowo uziemienie? Rozumiem, że przy 1f nie musiałbym tego mieć?


@Sondokan: jak nie rusza instalacji, to nie musisz jej modernizować do trójprzewodowej (niestety zresztą)

Osobne fazy to w
@megawatt: Tak, N ma znaczenie. Ale odnosiłem się tu do sytuacji korzystania z jednej fazy. Pewnie, że aby całkiem wyeliminować, to by trzeba faktycznie mieć inne źródło zasilania. Trochę tu upraszczam, ale chciałem ukazać przewagę.

Co do przekraczania - na chwilę obecną nie słyszałem, żeby jakiś indywidualny odbiorca był ukarany z tego tytułu :) No chyba, że były by to długotrwałe zjawiska, a nie w sytuacji, że pralka pierze, żona zaczęła
@megawatt: @Dzyszla: a orientujecie się jaka może być różnica w cenie wymiany instalacji (od przyłącza do licznika) w wersji 1f a 3f? Aktualnie w docelowej wersji na 3f mam oszacowane materiały za ok. 1900 zł (przy 15m WLZ)

Bo mógłbym teraz zrobić coś takiego, że elektryk zrobi mi instalację w 3F, ale nie będę teraz wnioskować o wyższą moc bo dom jest niezamieszkały i nie potrzebuję więcej niż teraz. Konkludując,
a orientujecie się jaka może być różnica w cenie wymiany instalacji (od przyłącza do licznika) w wersji 1f a 3f? Aktualnie w docelowej wersji na 3f mam oszacowane materiały za ok. 1900 zł (przy 15m WLZ)


@Sondokan: niewielka (nie wykonuję takich instalacji, mam tylko uprawnienia i wykształcenie) - skoro i tak instalacja wewnętrzna będzie 1f, różnica w WLZ i zabezpieczeniach różnico-prądowych (gdyby ktokolwiek w Polsce stosował je tak jak producenci oczekują)
@Dzyszla: Zależy gdzie ;) To zjawisko występuje rzadko ale miejscowo. Jak trafisz w takie miejsce to jest to częsta atrakcja.
Ogólnie tam gdzie są stare linie napowietrzne i cienko idzie wycinka drzew.
@megawatt: @Dzyszla: a może po tej zmienionej instalacji na 3f lecieć dotychczasowa 1f (na razie w zupełności wystarcza 1f, dopiero w przyszłości bym wykorzystywał 3f, a jak robić teraz to już wymienię na 3f)?
Czy przy wypełnianiu kwitów muszą mi w tauronie zmienić na 3f i będą kasować więcej opłaty dystrybucyjnej?