Wpis z mikrobloga

@Sondokan: Ale przejście z przyłącza i licznika 1f na 3f wcale nie musi oznaczać zwiększania mocy. Możesz równie dobrze mieć 7kW na jednej fazie, jak i 3kW na trzech łącznie (po 1 na fazę). Sam mówisz, ile potrzebujesz.

Ceny są mocno zróżnicowane od regionu i warunków.
  • Odpowiedz
@Sondokan: Jest - jak np. potrzebujesz 400V, albo chcesz nie zakłócać sobie jednym urządzeniem pracy innych (tu jeszcze kwestie bezpieczeństwa mogą dojść, ale to już zagadnienia bardziej złożone, które nie obchodzą zwykłego odbiorcę).
  • Odpowiedz
@Dzyszla: czyli w obecnej sytuacji może mi elektryk zamontować licznik 3fazowy bez mojego wnioskowania o większą moc? Do przyłącza budynku są doprowadzone cztery druty tylko nie wszystkie wchodzą dalej
  • Odpowiedz
Jest - jak np. potrzebujesz 400V, albo chcesz nie zakłócać sobie jednym urządzeniem pracy innych (tu jeszcze kwestie bezpieczeństwa mogą dojść,


@Dzyszla: 400V rozumiem, ale zakłócanie pracy? Mogę sobie podzielić instalację dowolnie na bezpieczniki, czy masz jeszcze coś innego na mysli?
  • Odpowiedz
czyli w obecnej sytuacji może mi elektryk zamontować licznik 3fazowy bez mojego wnioskowania o większą moc? Do przyłącza budynku są doprowadzone cztery druty tylko nie wszystkie wchodzą dalej


@Sondokan: licznik montuje ZE, nie elektryk. Dodatkowo właścicielem licznika jest ZE.

jak chcesz mieć 3 fazy przy mocy umownej 6 kW (co jednak w większości przypadków absurdem - bo będziesz miał zabezpieczenie przedlicznikowe/ogranicznik mocy 10A) wypełniasz wniosek o warunki - https://www.tauron-dystrybucja.pl/przylaczenie-do-sieci (powinno
  • Odpowiedz
@megawatt

licznik montuje ZE, nie elektryk. Dodatkowo właścicielem licznika jest ZE.


No ok, mówił, że przy przeróbkach on może podłączyć pod starego, a ZE przyjedzie i wymieni i zaplombuje po wszystkich pracach
  • Odpowiedz
@Sondokan: Podział na bezpieczniki nic nie daje, bo jednym przewodem idzie od źródła - transformatora. Osobne fazy to w zasadzie osobne źródła, więc mają znikomy wpływ na siebie nawzajem w porównaniu do jednej fazy. Tu nawet sąsiad da spore zakłócenia.
  • Odpowiedz
@Sondokan: Np. Ale też przykładowo szumy na sprzęcie audio przy dużym zasilaczu impulsowym.

To, jaką moc potrzebujesz, musisz określić sam. Natomiast zabezpieczenia są w pewnych stopniach, co pozwoli Ci np. przekroczyć moc umowną bez wywalania korków. Dodatkowo pamiętaj, że musisz swoje zabezpieczenie zestopniować, stąd pewne wartości mocy umownych są bardziej preferowane niż inne.
  • Odpowiedz
Czemu to absurd? Teraz mam 1f, 25A zabezpieczenie i 4 kW umownej mocy. Ile najlepiej mieć mocy przy 3 fazach?


@Sondokan: co rusz będzie wybijało zabezpieczenie przedlicznikowe? jak dostanie w warunkach ogranicznik mocy to będzie miał szczęście bo sobie sam włączy

Czyli dodatkowo uziemienie? Rozumiem, że przy 1f nie musiałbym tego
  • Odpowiedz
@megawatt: Tak, N ma znaczenie. Ale odnosiłem się tu do sytuacji korzystania z jednej fazy. Pewnie, że aby całkiem wyeliminować, to by trzeba faktycznie mieć inne źródło zasilania. Trochę tu upraszczam, ale chciałem ukazać przewagę.

Co do przekraczania - na chwilę obecną nie słyszałem, żeby jakiś indywidualny odbiorca był ukarany z tego tytułu :) No chyba, że były by to długotrwałe zjawiska, a nie w sytuacji, że pralka pierze, żona
  • Odpowiedz
@megawatt: @Dzyszla: a orientujecie się jaka może być różnica w cenie wymiany instalacji (od przyłącza do licznika) w wersji 1f a 3f? Aktualnie w docelowej wersji na 3f mam oszacowane materiały za ok. 1900 zł (przy 15m WLZ)

Bo mógłbym teraz zrobić coś takiego, że elektryk zrobi mi instalację w 3F, ale nie będę teraz wnioskować o wyższą moc bo dom jest niezamieszkały i nie potrzebuję więcej niż
  • Odpowiedz
@Sondokan: Nie dadzą Ci 25A przy łącznej mocy 4kW, bo to tylko 1,33kV/f. Chyba, że przekupisz montera ;p
Co do ceny - nie odpowiem. Ale te się potrafią różnić.

@elineusz: Niesymetryczne braki zasilania to raczej rzadkie sytuacje. Aczkolwiek, fakt - możliwe.
  • Odpowiedz
a orientujecie się jaka może być różnica w cenie wymiany instalacji (od przyłącza do licznika) w wersji 1f a 3f? Aktualnie w docelowej wersji na 3f mam oszacowane materiały za ok. 1900 zł (przy 15m WLZ)


@Sondokan: niewielka (nie wykonuję takich instalacji, mam tylko uprawnienia i wykształcenie) - skoro i tak instalacja wewnętrzna będzie 1f, różnica w WLZ i zabezpieczeniach różnico-prądowych (gdyby ktokolwiek w Polsce stosował je tak jak producenci
  • Odpowiedz
@Dzyszla: Zależy gdzie ;) To zjawisko występuje rzadko ale miejscowo. Jak trafisz w takie miejsce to jest to częsta atrakcja.
Ogólnie tam gdzie są stare linie napowietrzne i cienko idzie wycinka drzew.
  • Odpowiedz
@megawatt: @Dzyszla: a może po tej zmienionej instalacji na 3f lecieć dotychczasowa 1f (na razie w zupełności wystarcza 1f, dopiero w przyszłości bym wykorzystywał 3f, a jak robić teraz to już wymienię na 3f)?
Czy przy wypełnianiu kwitów muszą mi w tauronie zmienić na 3f i będą kasować więcej opłaty dystrybucyjnej?
  • Odpowiedz