Wpis z mikrobloga

czy ktoś analizował już sytuację podatkową czekającą ludzi pracujących w #it w 2019 roku?
chodzi mi tutaj o głównie o pewne już zniesienie limitu składki emerytalnej oraz zapędy w ograniczaniu 50% kosztów uzyskania przychodu.
byłbym też wdzięczny za podlinkowanie jakiegoś artykułu (z przykładowymi wyliczeniami) poruszającego temat, sam nie mogłem niczego ciekawego znaleźć.
zastanawiałem się trochę nad przejściem na umowę o pracę z 50% KUP, jednak wobec nadchodzących zmian nie wiem czy ma to sens (wpadałbym w 2 próg podatkowy).

#programista15k #podatki
  • 2
@qbek: Zniesienie limitu składki emerytalnej? :) Chodzi o to że nie musiałeś płacić powyżej pewnej kwoty w skali roku? To chyba weszło od tego roku :) a jeśli nie to możesz podrzucić jakiś art?
Na UoP można zrobić 50% KUP? A nie tylko na umowie o dzieło?
@qbek: a co tu wielce analizować? Wystarczy wejść na kalkulator brutto-netto i zobaczyć kiedy teraz przestaje się płacić składki. Przy 15k brutto mniej więcej 4k netto mniej na rok. Zapędy ograniczenia autorskich to póki co tylko gadanie oraz większe patrzenie na ręce przez US już teraz. Już od początku roku niektóre firmy się przestraszyły tematem, poprosiły US o indywidualną interpretację i dostały negatywną opinię.