Wpis z mikrobloga

#majsterkowanie #elektronika #telefony #pytanie #kiciochpyta #pytaniedoeksperta
Mam telefon stacjonarny i chcę go naprawić. Otóż jak podnoszę słuchawkę to nic nie słyszę, a powinien być sygnał. Słyszę w słuchawce dźwięki naciskanych klawiszy, ale po wybraniu numeru nie słyszę żadnego sygnału(wcześniej było Tyyt, Tyyt,Tyyt) i nigdzie nie dzwonię.Macie pomysł jak to można naprawić?Moim zdaniem skoro słyszę dźwięk klawiszy a nie słyszę sygnału to znaczy że prąd dochodzi do telefonu ale sygnał nie.Więc możliwe że kabel od sygnału gdzieś jest przerwany lub naderwany(poza tym niedawno był remont mogło się wtedy coś mu stać). Z telefonu odchodzi tylko jeden kabel ale może ma w środku dwie żyły, jedną odpowiedzialną za prąd drugą za sygnał?nie wiem, więc sobie gdybam.Jakby ktoś mógł powiedzieć co o tym myśli, co mogło być przyczyną awarii i jak to naprawić to bym był wdzięczny. Do kabla niestety nie mam zbytnio dostępu, tzn z 1,5 metra jest dostępne na ścianie ale potem wchodzi w ścianę.Mam nadzieje że to nie wina kabla tylko czego innego i mnie ktoś naprowadzi na inne rozwiązanie niż wykuwanie dziury w ścianie by się dostać do kabla i go zmienić ;p
  • 23
  • Odpowiedz
  • 0
@CapaldiTheDoctor z tego co kojarzę to jest tam taki mały,, dzyndzelek"(nie wiem jak to nazwać) na który się odkładalo słuchawkę by zakończyć rozmowę,pewnie o niego Ci chodzi. Jak mogę sprawdzić czy działa?
  • Odpowiedz
@Jarek_P: Nie, w takim wypadku nie będzie, no ale to nie Orange.
@temokkor: W sumie nie napisałeś - to zwykły przewodowy stacjonarny wpinany tylko kablem do gniazdka telefonicznego, bez własnego akumulatora/baterii itp.? Gdzie indziej w obrębie tej samej linii/tego samego mieszkania?
  • Odpowiedz
Nie, w takim wypadku nie będzie,


@zenkowik: androny jakieś wypisujesz, nie ma chyba systemu voip, który nie wystawiałby sygnału na linię. Orange korzysta ze zwykłego SIPa, więc sygnał jak najbardziej powinien być.
  • Odpowiedz
@Jarek_P: Orange świadczy usługi VoIPa przez internet (duh), najczęściej telefon wpina się do Liveboxa/Funboxa czy co oni tam teraz dają, chociaż można korzystać ze swojego klienta, ale na analogowej linii jest głucho (bo jeśli działa to służy już tylko jako medium internetu). Wiem bo w rodzinie była już taka niespodzianka zafundowana przez konsultanta i sygnału nie było.
  • Odpowiedz
@zenkowik: to albo było coś nie tak z ich końcówką, albo używali trochę mądrzejszego telefonu (a nie zwykłego analoga), który umożliwiał aktywację linii dopiero po wystukaniu numeru i naciśnięciu przycisku "połącz" (częste w bezprzewodowych DECTach, wtedy faktycznie sygnału linii się nie słyszy, ale nie dlatego, że go nie ma). Normalnie, przy voipie twój livebox jest zarazem klientem SIPa i gdy podłączysz do niego zwykły analogowy telefon, po podniesieniu słuchawki masz usłyszeć
  • Odpowiedz
  • 0
@zenkowik
W sumie nie napisałeś - to zwykły przewodowy stacjonarny wpinany tylko kablem do gniazdka telefonicznego, bez własnego akumulatora/baterii itp.?

Tak, tylko jeden kabel idzie do telefonu. Czy ma własny akumulator /kondensator /baterie to nie wiem bo nie rozbieralem go,bardzo możliwe. PODOBNO działał w mieszkaniu obok, ale jak ja podlanczałem go dziś i drugi inny to nie słyszałem sygnału, ale może czegoś nie zrobiłem poza podłączeniem co jest wymagane, szukałem na szybko
  • Odpowiedz
@temokkor: jak pisałem wcześniej, przy takich objawach to na 1000% nie jest wina telefonu. Dzwoń na infolinię operatora i zgłaszaj usterkę. Ewentualnie, jeśli masz od operatora modem z gniazdkami/gniazdkiem telefonicznym z tyłu (w orange'owych zielone, opisane jako "tel" albo z rysunkiem słuchawki), spróbuj wpiąć swój telefon tamże.
  • Odpowiedz