Wpis z mikrobloga

Senat Rzymski DEBATA 15D
#lacunafabularniesenatrzymski
(debata potrwa co najmniej do 07.07 g.12:00)

-----------------------------------------------------------------------

- Głos zabierze teraz konsul Scypion August, spokój tam z tyłu!

- Dziękuję. Szanowni senatorowie. Ze względu na ostatnie zamieszania na szczytach władzy oraz pod hmmm... nieobecność konsula Trajana Augustulusa, odpowiedzialnego za sprawy wewnętrzne, zdecydowałem się tymczasowo powierzyć zwakowane urzędy oficerom wywiadu wojskowego. Ich tożsamość musi pozostać tajna, ponieważ nawet Senat nie jest już gwarancją bezpieczeństwa Republiki. Chcę w tym miejscu uspokoić Wasze obawy - armia nie przejmie Senatu i nie skorzystam z przysługującego mi uprawnienia ogłoszenia dyktatury, dopóki kontrolę sprawować będą rzymscy patrioci. Korzystając z okazji przedstawię również raporty wojskowe:

1. Armia została już prawie w całości odbudowana do pierwotnej liczby 30 000 żołnierzy. Terytoria Republiki są w pełni zabezpieczone przez armię i nie ma ryzyka buntów.

2. Kartagina równolegle z Rzymem prowadzi również pertraktacje z władcami Caralis, Gazy i Epirusu. Statek kartagińskiego poselstwa był również widziany w Syrakuzach, nie wiemy jednak, czy były to pertraktacje z władcą tego miasta, czy miało tam miejsce tajne spotkanie z ateńskimi urzędnikami szczebla centralnego.

3. Natrafiliśmy na informację o wynalazku greckiego alchemika Parosa o nazwie Łzy Hadesa. To ciecz, która na zimno w płynnej formie jest zwykłą trucizną, ale podpalona wydziela gaz, którego wdychanie powoduje błyskawiczną śmierć. Substancja wygląda na bardzo wydajną, litr jest w stanie wytworzyć chmurę gazu, która jest w stanie zabijać w promieniu kilkunastu metrów. Nie wiemy jeszcze, gdzie znajduje się Paros, ani kto zna recepturę, ani kto obecnie jest w ich posiadaniu.

- Dziękuję Scypionie, dczytany zostanie teraz skrócony zapis z przesłuchania Remusa Młodszego Augustulusa. Ze wszystkich przesłuchań zostały usunięte krzyki, płacze i błagania, a także powtórzone zeznania, pozostawiając jedynie suchą treść.

Skąd pochodzą pieniądze, które oferujecie swoim senatorom w zamian za dołączenie do frakcji?


Udało się nam sprzedać nasze kilkukilometrowe nadmorskie nieużytki wzdłuż wybrzeża na południe od Rzymu za niewyobrażalnie wysoką cenę. Ziemię sprzedaliśmy za 80 000 000 sestercji w gotówce, gdzie wartość tych ziem nie przekraczała 5 000 000. Kupcem był Grek, który twierdził, że ma plany budowy portu handlowego. Nie pytaliśmy nic więcej, widząc jak Grekowi zależy na tym wybrzeżu podbiliśmy cenę do zawrotnej kwoty.

Czy wiesz, co się dzieje na twoich dawnych włościach?


Budowa portu jak mniemam. Wszyscy na tym zyskają - nasza rodzina zarobiła, Grek zarobi, obywatele znajdą pracę.

- Odczytany zostanie teraz skrócony zapis z przesłuchania konsula Trajana Augustulusa minus powtórzone zeznania.

Nie masz sobie nic do zarzucenia w całej sprawie?


Zaufałem niewłaściwej osobie, wierzyłem że nie trzeba kontrolować budżetu, bo ma się dobrze. Sam widziałem kilka razy przeogromne skrzynie, pełne sestercji. Być może powinienem być bardziej czujny

Czy wiedziałeś o spisku Appiusza Protusa?


Przysięgam, że nie wiedziałem. Kocham Rzym tak samo mocno jak mój stryj, którego niesłusznie więzicie.

- Odczytany zostanie teraz skrócony zapis z przesłuchania cenzora Appiusza Protusa.

Skąd Ateńska Gildia Kupiecka ma tyle pieniędzy?


Oni wcale nie są tacy bogaci. Ich szwindel polega na skupowaniu tanich drachm i przetapianiu ich na sestercje. Obie monety są robione z elektronu, czyli stopu złota i srebra, ale podrabiane monety składają się głównie ze srebra i dodatku ołowiu. Proces jest powolny, ale bardzo opłacalny. Mają kilkanaście mennic, działających zapewne na całym świecie.

Wiesz więcej na temat stanu gospodarki Aten?


To biedaki, ich regularna armia choć dobrze wyszkolona, jest słabo wyposażona przez notoryczny brak pieniędzy. Obecnie tworzona Armia Powszechna to z kolei zbitek odpadów ludzkich z całego basenu Morza. Peryklesa nie stać na powiększanie regularnej armii, stąd wysługuje się AGK do wysysania towarów z innych miast.

Kto był twoją pierwszą linią kontaktu?


Co miesiąc była to inna osoba. Ateńska siatka szpiegowska działa w mieście dość prężnie, ale w zamian za darowanie życia mogę wam podać wszystkie nazwiska, jakie znam.

-----------------------------------------------------------------------

Lucius Licinius Lisaros - Optymaci: [komentarz Lisarosa niżej]

Quintis Lusius Segestes - Popularzy: [komentarz Awerege niżej]

Remus Młodszy Augustulus - Abolicjoniści: [uwięziony]

Hardrabal Nufi - Noworzymianie: Jazda jazda Rzym, mamy super armię, nie? A tych urżędasów to przecie trzeba do piachu, a nie się tak z nimi patyczkować, nie? Śmieszna sprawa z tym Grekiem, bo ode mnie też kupował taką starą chałupę z poletkiem, myślałem że będę musiał tam zapieprzać za przeproszeniem do końca życia, ale przyszedł i dał mi dużą stówę za tę ruderę. Rozumiecie co za frajer? Wogle to widziałżem, że on tam nic jeszcze nie zrobił. A jak śmierdzi z latryny, to ło panie! No a potem kupiłżem za to od jego koleżki fajną farmę, może jak się trochę ogarniecie to Wam pokażę.

-----------------------------------------------------------------------

W tym wątku prowadzicie jedynie debatę nad propozycjami. Aby zgłosić własną, należy zebrać poparcie minimum 10 senatorów lub zgłosić ją jako przewodniczący lub rzecznik stronnictwa. Wszyscy zostaniecie zawołani również do głosowania.

Przypominam również, że nie trzeba mnie wołać do komentarzy w debatach, śledzę wątki na bieżąco. Jeżeli nie masz pomysłu na imię w grze, skorzystaj z generatora

(Noworzymianie to NPC i jest ich w Sejmie 12 - w odróżnieniu od innych NPC mogą głosować i robią to zawsze na początku głosowania zgodnie z instrukcjami od swoich mocodawców)

-----------------------------------------------------------------------
Jeżeli nie chcesz widzieć postów tego typu, wrzuć tag #lacunafabularnieczarnolisto na czarno
  • 14
  • Odpowiedz
Wołam przez MirkoListy plusujących ten komentarz (69)

Dodatek wspierany przez Cebula.Online

Nie chcesz być wołany/a jako plusujący/a? Włącz blokadę na https://mirkolisty.pvu.pl/call lub odezwij się do @IrvinTalvanen

Uważasz, że wołający nadużywa MirkoList? Daj znać @IrvinTalvanen

! @Matikkkii1 @Julkon @mpkfa12 @kvvach @piteros_94 @kar4mb0l @Lisaros @netto @Relkin @Szpurka @DaKnight @Balrog94 @juma777 @stwardnienie_rozsiane @sudokor @Uaimmiau @AutomatycznyCzarodziej @Mnichuy @DumanMistrz @Isanell @Ama-gi @Banito @Akumulat @ridcully @henieknw @szaraskarpeta @Stah-Schek @Kombajn_Zniwny @Pan_Myszon @xjot @masz_fajne_donice @Ten_pod_spodem @arturb1922 @JanKremovski @
  • Odpowiedz
Stahus Stahoslavus Grubszy - niezalezny
Łzy Hadesa powinny zostać jednym z priorytetów wywiadu: 1. Przekupstwo, porwanie, a w przypadku braku możliwości zabicie twórcy i wszystkich jego współpracowników, przeszukanie i spalenie ich pracowni oraz domow. 2. Pozyskanie chociaż niewielkiej ilosci dla naszych alchemikow, najlepiej przejęcie całych zapasów, w przypadku braku takiej możliwości zniszczenie ich.
  • Odpowiedz
Anonus Matikius - Optymaci
Zdecydowanie potrzebujemy tych nazwisk. Myślę, że sam Remus nie jest zdrajcą, lecz dla bezpieczeństwa proponuję nadzór jego akcji. Co do Łez Hadesa, jeżeli Grecka armia zostanie w nie zaopatrzona, nie mamy szans na wojnie, musimy zdobyć ich sposób wytworzenia, lub zniszczyć.
  • Odpowiedz
Stahus Stahoslavus Grubszy - niezalezny
(tak znowu ja)
Należy również przyjrzeć się sprawie tajemniczego szastajacego pienjedmi Greka - czy port który buduje nadaje się jako baza dla potencjalnej blyskawicznej inwazji? Jeśli tak to Prawdopodobnie należy wzmocnić okoliczne garnizony
  • Odpowiedz
Marek Terencjusz Cygni - niezależny

Łzy Hadesu powinny zostać jak najszybciej zniszczone, receptura wymazana a Paros pojmany lub zabity. To broń zbyt niebezpieczna aby jej zaufać, rozprzestrzenie gazu kontroluje wiatr który nie jest naszym sojusznikiem. Jednocześnie nie możemy dopuścić do Łez naszych wrogów.

Jeśli chodzi o Greka, który chce zbudowav port, niech będzie pod obserwacją naszego wywiadu, zakazać mu także opuszczania naszych terenów a wszystkie wiadomości, listy niech będą sprawdzane.

AGH swoim
  • Odpowiedz
Stahus Stahoslavus Grubszy - niezalezny
(po raz trzeci)
Czy cenzorzy maja plan jak obronić nasza gospodarkę przed zalewem niskiej jakości pieniądza? Może w ramach odwetu powinniśmy podobnie uderzyć w wartość greckiej dramy?
  • Odpowiedz
Amelinius Akumulatus - Popularzy
Dołączam się do pytania senatora Stahusa. @Stah-Schek Sądzę, że cenzorzy oraz kontrwywiad powinny sprawdzić jaka jest skala obecności fałszywych sestercji w rzymskiej gospodarce. Przy okazji pomoże nam to sprawdzić wiarygodność zeznań Appiusza.
  • Odpowiedz
Pomponiusz Nettyniusz - Abolicjoniści
Informacja o masowym fałszowaniu pieniędzy jest chyba najgorszą rzeczą, jaka mogła spotkać Rzym. Gdyby to Senat był odpowiedzialny za dobijanie nowych monet, mielibyśmy kontrolę nad wprowadzaniem pieniędzy do obiegu. Efektów inflacji wywołanej niekontrolowanym wrzucaniem sestercji do gospodatki nie będziemy w stanie zatrzymać. Potrzebna jest reforma monetarna i nowa waluta - denar rzymski. Posiadłości Ateńskiej Gildii Kupieckiej powinny zostać zarekwirowane, a jej szefowie złapani i skazani na śmierć. Jeżeli
  • Odpowiedz
Haterusz Ceminus - Abolicjoniści

Co do Łez Hadesa całkowicie zgadzam się z przedmówcami, powinny być priorytetem. Proponuję zatrudnić najlepszych szpiegów/złodziei/zabójców do rozwiązania tej kwestii. woją drogą: ciekawe, czy ten port będzie w jakiś sposób powiązany z tą sprawą

Co do Greckich kupców to nie jesteśmy już im ABSOLUTNIE nic winni, poza schwytaniem ich i wydaniem wyroku, którym, jak mam nadzieję, będzie śmierć na arenie. Niech o ich nieuczciwych praktykach dowie się cały
  • Odpowiedz
Recurrentes Maleficus - Optymaci
To się nie trzyma kupy. Najpierw dowiadujemy się, że Grecy płacili bajońskie sumy (czyli sponsorowali) naszych senatorów, a potem Trajan Augustulus twierdzi, że jednak są biedni. Nawet jeśli podrabiają pieniądze to nie potrafię uwierzyć, że bez problemu wyciągają z kieszeni kwoty rzędu 100 mln sestercji (wszak do podrabiania potrzebują przecież drachm).

To trochę tak, jakby Rzym przeznaczył 25 mln sestercji na działania wywiadowcze.
  • Odpowiedz
Lucius Licinius Lisaros - Optymaci

Całkowicie zgadzam się z Recurrentesem Maleficusem i niektórymi powyżej.

Stanowisko Optymatów

1. Na Jowisza, warto było czekać! Kontrwywiad spisał się wspaniale. Brak odzewu Gildii Ateńskiej, wcześniejszy postulat Remusa doprowadzający do inflacji, teraz na jaw wychodzą interesy z Grekami, jeszcze sprawa pożyczki.

Wobec tego Remus Młodszy Augustulus i Trajan Augustulus są winni zdrady stanu! Rekomendujemy ich stracić a także konfiskatę majątku rodu Augustulusów o wartości 80 000 000
  • Odpowiedz
Spirytus The Bonusus - niezależny

Bardzo trafna uwaga z strony lidera optymatów, należy docisnąć Remulusa i dowiedzieć się dlaczego chciał dorobienia nowych monet. Być może jest w zmowie z Grekami, którzy chcieli za swe nic nie warte podrobione monety otrzymać jako spłatę naszą walutę, której nie można zarzucić czystości.
  • Odpowiedz
@DaKnight:
Gajusz Oktawiusz - Przewodniczący Senatu
Marku Terencjuszu. Przekazałem wnioski właściwym urzędnikom. W przypadku schwytania Parosa zostanie przeprowadzone głosowanie nad jego losem ze względu na sprzeczny z założeniami Twojego wniosek Stahusa Stahoslavusa
  • Odpowiedz
Quintis Lusius Segestes - Popularzy

Nasi wrogowie śmieją się z nas i naszego wywiadu. Przeciwnicy wiedzą o nas wszystko, mają w naszych szeregach swoich ludzi. Musimy działać jak najszybciej.
Według mnie, Perykles sobie z nami pogrywa. Wieści o jego słabej armii są żenujące, nie takich efektów spodziewałem się po pracy naszego wywiadu. Perykles dzięki podrabianiu monet na pewno zdążył zaopatrzyć swoje oddziały w lepszy sprzęt.
Proponujemy:
1) Wysłać na południe półwyspu tj.
  • Odpowiedz