Wpis z mikrobloga

Myślę, że warto wyjasnić wielu mirkom i mirabelkom zasady użycia zwrotu "sic".

Najpierw: Czym w ogóle jest Sic!, co oznacza? Ten łaciński zwrot należałoby tłumaczyć jako "tak było", "tak właśnie się wydarzyło", "tak było napisane".

Zauważyłem, że w wielu wypadkach jest on używany jako swego rodzaju wykrzyknienie, żeby nie powiedzieć przekleństwo. Przykłady użycia Sic! w nieodpowiedni sposób:

- widziałem wczoraj żula który (sic!) wysrał się na chodnik
- jechałem wczoraj zatłoczonym autobusem pełnym (sic!) śpiewających staruszek.

I to Sic! tutaj brzmi jak wyraz jakiejś odrazy, oburzenia, buntu przeciwko zaistniałej sytuacji co jest absolutnie błędne. Sic! stosujemy po wypowiedzi którą chcemy podkreślić, nie przed nią - to jest podstawowa zasada. Błędem nie byłoby gdyby napisać:

- widziałem wczoraj żula który wysrał się (sic!) na chodnik
- jechałem wczoraj zatłoczonym autobusem pełnym śpiewających staruszek (sic!)

Tak więc tym Sic! podkrelamy, że taka sytuacja miała miejsce i nie pomyliliśmy się, lecz dokładnie to co napisalismy mamy na myśli i to miało miejsce. Sic! ma nas również niejako usprawiedliwić np. wyjasnić, że użyty wulgaryzm padł w oryginalnej wypowiedzi, że błąd gramatyczny lub nieparlamentarne słowo istniały w czyimś komentarzu. Nie byłoby błędem więc napisać:

- Mój znajomy powiedział, że widział wczoraj żula który wysrał się (sic!) na chodnik
- mój ojciec własnie stwierdził, że mam wyłanczać (sic!) światło

Sami nie chcieliśmy użyć ordynarnego wyrażenia "wysrał się", ale padło to oryginalnie więc zachowujemy sobie prawo do pozostania wolnym od krytyki używając Sic! Znamy również poprawną formę "wyłączać", ale chcemy zacytować ojca i jednocześnie obronić się przed atakiem gramatycznych nazistów.

Podobnie jeśli cytujemy błędy.

- na jednym z forów matka małej Kasi stwierdziła, że jej curka (sic!) nie jest szczepiona

I już nikt nie ma prawa nas ganić.

Jeśli mamy wypowiedź mogącą wprowadzić kogoś w błąd bo istnieje podobieństwo w wyrazach to również warto użyć Sic! aby ktoś zwrócił uwagę na czyhającą pułapkę. Na przykład weźmy popularne na wykopie trollowanie za pomocą czarnobiałych zdjęć:

- Wczoraj w godzinach wieczornych zmarzł tragicznie (sic!) Jerzy Urban.

I już zmuszamy czytelnika do ponownego przeczytania. Gdybyśmy chcieli ten przykład trollingu użyć w pracy naukowej wskazane byłoby aby tym Sic! się posiłkować.

Tak więc podstawowa zasada: Sic! stosujemy po opisaniu faktu, nie przed nim, i używamy go aby zwrócić szczególną uwagę na prawdziwość jakiegoś zdarzenia, cytatu lub wyrażenia.

#jezykpolski #grammarnazi #ciekawostki
  • 10
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 45
@HonyszkeKojok: wydaje mi się, że ten błąd bierze się że skojarzenia z angielskim sick, które w mowie potocznej wykorzystuje się właśnie w tym celu.

i saw a guy shitting on the street
sick!
  • Odpowiedz
skojarzenia z angielskim


@paczesik:
Tak właśnie jest, jak i z kilkoma innymi.
Choćby ulubiona przez wykopków "atencja", która według PWN oznacza "szczególny szacunek, względy okazywane komuś" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czy jest to błąd? No niestety jest to już tak często używane, że słowo to zmienia znaczenie i już nie jest uważane za błąd.
  • Odpowiedz
@paczesik: trafna uwaga, myślę że możesz mieć rację. @wamaga: sam nie wiem dlaczego, ale "atencja" to dla mnie nie błąd a wyrażenie slangowe typowe dla użytkowników internetu i szeroko pojętego lol języka, za bład uznałbym to dopiero gdyby ktoś użył tego zwrotu w sytuacji oficjalnej np. Gdyby w trakcie wywiadu Donald Tusk chcąc być na czasie powiedział "Lech Wałęsa szuka atencji" to kontekst nie pasowałby mi do sytuacji i byłby
  • Odpowiedz
Choćby ulubiona przez wykopków "atencja", która według PWN oznacza "szczególny szacunek, względy okazywane komuś"


@wamaga: u mnie przoduje w tym wzgledzie zastosowanie przymiotnika "epicki" jako czegos spektakularnego, oszalamiajacego... Nie wiem, ale kurcze...Jakos strasznie mnie to mierzi, bo jednak w jezyku polskim slowo to odnosi sie do czegos innego( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz