Wpis z mikrobloga

Mireczki, sprawa wygląda tak - chcę kupić teraz komputer, a na początku przyszłego roku (styczeń lub luty) będę zakładał działalność gospodarczą.

Czy możliwe będzie wtedy wrzucenie zakupu tego komputera w koszty czy nie bardzo? Bo czytam o tym w necie i nie bardzo to rozumiem - bo niby można wrzucić w koszty to co kupiło się przed rozpoczęciem działalności, ale musi to chyba być ten sam rok podatkowy. A kupując kompa teraz i zakładając działalność w styczniu, są to dwa różne lata podatkowe.

Dobrze to rozumiem? Da się to ogarnąć jakoś sensownie w moim przypadku?

#podatki #vat #biznes
  • 3
@salaparadise: Da się, nazywa się to przekazaniem własnego środka trwałego na działalność gospodarczą. Co więcej, jeżeli nie masz np dowodu zakupu za dany produkt, to jego wartość szacujesz i dowodem jest napisane przez Ciebie oświadczenie.
Z tego co wiem, to rok podatkowy nie ma żadnego znaczenia, sam przekazywałem w ten sposób komputer stacjonarny kupowany w częściach na przestrzeni kilku lat.
@salaparadise: z tego co kiedyś czytałem było 3 miesiące przed założeniem firmy. Sam kupowałem wiele rzeczy przed ale na fakturach musi być na ciebie i potem je dałem w koszty. Vatu tylko nie odliczysz.