Wpis z mikrobloga

James Webb Space Telescope znowu opóźniony

Zaledwie 3 miesiące temu NASA ogłosiła roczną obsuwę JWST a dzisiaj mówią o kolejnych 10 miesiącach - obecnie start jest planowany na koniec marca 2021. I to pod warunkiem, że wszystko pójdzie dobrze, bo w ten czas nie wliczono ewentualnych problemów z integracją. Jakby tego było mało, to przekroczony zostanie budżet i Kongres będzie musiał przyklepać wszystko jeszcze raz (granica była na 8,8 miliarda, a wychodzi 9,66). Jeśli Kongres stwierdzi, że nie da więcej pieniędzy, to NASA będzie musiała szukać ich wewnętrznie przez co ucierpią inne programy.

Przypomnę tylko, że ten teleskop miał pierwotnie wystartować w 2007 i kosztować pół miliarda dolarów.

Artykuł na NSF

#nasa #eksploracjakomosu #kosmos #nauka #astronomia
haussbrandt - James Webb Space Telescope znowu opóźniony

Zaledwie 3 miesiące temu ...

źródło: comment_QPa5tqErZ3bvoUQMwoXFGa91xlp58gZz.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
@haussbrandt: prędzej kto inny wybuduje bardziej zaawansowany teleskop i wystrzeli go na orbitę zanim JWST będzie załadowany na rakietę. Okaże się, że po rozpoczęciu służby już będzie przestarzały.
  • Odpowiedz
@FLAC: Pojawiły się obawy, że Arianespace prędzej wycofa z użycia Ariane 5, na której ma polecieć JWST niż teleskop będzie gotowy, ale NASA mówi, że są dogadani i nie.
  • Odpowiedz
@haussbrandt: budują w ogóle siostrzany teleskop do JWST? Bo byłby przypał po tylu latach, gdyby rakieta wybuchła podczas startu albo coś się okazało nie tak na orbicie a byłby to jedyny egzemplarz.
  • Odpowiedz
@FLAC: Nic nie wiem o budowaniu siostrzanego teleskopu, ale zbudowanie drugiej sztuki JWST byłoby teoretycznie tańsze niż pierwszej, bo projekt i narzędzia już są. No i Ariane 5 jest całkiem skuteczną rakietą (chyba jedna porażka i jedna częściowa porażka w konfiguracji, która jeszcze lata).
  • Odpowiedz
@haussbrandt: tak pytam, bo po słyszałem/czytałem że często buduje się satelity i inne kosmiczne konstrukcje parami, tak żeby mieć "w razie czego" drugą sztukę.
  • Odpowiedz
@FLAC: Takie Iridium, które wysyła 75 satelitów na orbitę to wiem, że buduje też kilka dodatkowych na wszelki wypadek, ale w przypadku JWST to chyba zbyt duży koszt, żeby to uzasadnić.
  • Odpowiedz
@haussbrandt: @FLAC: nawet łaziki marsjańskie, orbitery i po prostu sondy są budowane parami - często jedna zostaje na Ziemii do testów, czasem również leci "do roboty".

Ale JWST jest zbyt drogi, zbyt skomplikowany i przede wszystkim zbyt wielki aby budować go w parze z jeszcze jednym takim.
Prawda jest taka, że naukowcy i inżynierowie przeliczyli się w swoich możliwościach. Stopień komplikacji i zaawansowania potrzebny do stworzenia takiego teleskopu, na takich warunkach był niemożliwy do wykonania w czasach, w których zaczynali go budować. Wiele technologi musiało powstać od zera tylko i wyłącznie dla tego projektu.
A w połączeniu z faktem, że nie są możliwe jego naprawy już po wystrzeleniu w kosmos nie może być miejsca na absolutnie żaden błąd.
Wyobraźcie sobie co to by było gdyby po wystrzeleniu go
  • Odpowiedz