Wpis z mikrobloga

22. Hinrich Niewerth (? - 1699)
W dwudziestym drugim odcinku cyklu spod tagu #rokzlutniabarokowa już prawie na stałe przeniesiemy się na wschód od Francji, gdyż od końcu XVII w. lutnia wypada z łask francuskiej arystokracji, co pociąga za sobą drastyczny spadek popularności, zaczyna jednak rozkwitać głównie w krajach niemieckojęzycznych. Na początek będzie bardzo niszowo. Aż sam się dziwie, że mogłem zapędzić się w takie muzyczne zakamarki, ale będzie o muzyce pochodzącej z dworu szwedzkiego z tego okresu, a konkretnie o nadwornym muzyku szwedzkiego dworu nazwiskiem *Hinrich Niewerth*. Trafiłem na niego przypadkiem na yt i zauroczyła mnie jego muzyka, gdyż Hinrich jest kompetentnym kultywatorem stylu francuskiego. Niestety zanim doszedłem do tego odcinka, filmik zniknął, więc musiałem odszukać jakąś jego muzykę sam i samemu zrobić materiał. Mimo trudności przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, gdyż znalazłem trzy jego utwory na płycie Dygd och ära zawierającej szwedzką muzykę z okresu XVII-wiecznego rozkwitu (wiecie, potop i te sprawy), a nawet trafiłem na manuskrypt z którego pochodzą.
O samym kompozytorze tradycyjnie wiadomo skandalicznie mało, w sumie tyle, że najprawdopodobniej był Niemcem (możliwe, że studiował w Strasburgu), na dworze pracował 30 lat i zarabiał całkiem nieźle, co nie dziwi, gdyż po rozsianej po kilku manuskryptach muzyce można wnosić, że miał niezłą reputację i był całkiem utalentowanym kompozytorem, a jego muzyka jest dobrym przykładem na to, jaki był wielki wpływ muzyki francuskiej na resztę Europy. Jednakże zatrudnienie na szwedzkim dworze prawdopodobnie izolowało Niewertha od głównego nurtu europejskiej muzyki lutniowej, co tłumaczyłoby relatywnie mały “zasięg” jego muzyki w reszcie Europy.

#bojowkalutnibarokowej
#muzyka #muzykadawna #muzykabarokowa #lutnia
#muzykaklasyczna
laoong - 22. Hinrich Niewerth (? - 1699)
W dwudziestym drugim odcinku cyklu spod tag...
  • 2
  • Odpowiedz
@laoong: Może spróbowałbyś rozreklamować się trochę np. na reddicie? Bo szkoda, żeby taka muzyka miała tylko kilka wyświetleń. Choć jak na możliwości wykopu to i tak sporo. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@alkan: Raczej nie ma co się łudzić, że to jakiś #qualitycontent, po prostu robię to dla własnej satysfakcji i żeby przetestować, czy dam radę ciągnąć coś takiego przez rok. Jeśli chodzi o popularyzowanie lutni, to te 1.5k osób spod tagu muzyka jest dla mnie wystarczającym targetem i mam pewną informację, jaki procent z nich jest gotowa na taki rodzaj muzyki ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz