Wpis z mikrobloga

#zatoki #zdrowie #lekarz

Zaczynam codziennie oczyszczać zatoki, mam tą buteleczkę i robię sobie sam roztwór używając soli kuchennej tylko mam problem, bo po takim płukaniu nosa (wlewam w otwór nosowy i zaciągam przez gardło płyn) bolą mnie zatoki przynosowe najczęsciej na drugi dzień :( Na co zwrócić uwagę, by nie przeziębiać zatok w ten sposób? Mam też problem ze ściekająca wydzieliną do gardła, najgorzej jest codziennie rano bo się przez to budzę i muszę ostro odchrzakiwać to w łazience, czasami jest przezroczysta, czasami ma żółtame elementy, czasami białe.
  • 15
  • Odpowiedz
@sdekna: używaj przegotowanej wody. Jeżeli chodzi o sól to w kuchennej bywają dodatki, np. antyzbrylacz. Nie wiem mogą działać negatywnie, być może tak. Jeżeli chcesz mieć czystą sól, to kup sobie chlorek sodu farmaceutyczny, albo gotowe saszetki (kojarzę że fixsin jest dość tani, ale może po prostu zapytaj w aptece o najtańsze).
Takie ogólne zalecenia, nie ode mnie, gdzieś wyczytane, to niby nie powinno się płukać przed wychodzeniem na zewnątrz
  • Odpowiedz
@cleanfading: tak kiedyś to cały czas. Stopniowo przeszło i teraz mam problemy tylko z jednej strony i teraz leci bardziej nosem (prawą dziurką). Rzeczywiście na tomografii widać małe zmiany w prawej zatoce szczękowej, ale według lekarzy to nic poważnego.
RTG jest chyba bardzo mało dokładną metodą diagnostyczną na przewlekłe zatoki. Tomograf nie każdy zleca, może ze względu na kolejki.
  • Odpowiedz
@cleanfading: nie tylko rano. Cały czas to miałem. Trudno powiedzieć co mi po mogło. Bardzo długo płukałem zatoki, może to. Ogólnie przeszło tak stopniowo, ale tak jak pisałem zatoki dalej nie są zdrowe.
Do płukania dodawałem np. olejek eukaliptusowy 1-2 krople na 200ml wody i to dość fajnie działało. Tylko to na własną odpowiedzialność, chociaż raczej nie ma przeciwwskazań (ewentualnie uczulenie, nie wiem). Widziałem kiedyś spray do nosa z olejkiem
  • Odpowiedz
@cleanfading: 1-2 razy.
Nalot raz mam raz nie. Czasami mniej czasami więcej. Ale od dość dawna czyszczę język delikatnie szczoteczką przy myciu zębów.
Może pomagać płukanie rozcieńczoną wodą utlenioną. Już się raczej od tego odchodzi, ale jeszcze widziałem na jakiejś buteleczce że można płukać, łyżeczka na szklankę wody. Na pewno odświeża oddech. Ale chyba nie powinno się tego robić za długo.
  • Odpowiedz