Wpis z mikrobloga

Po latach przerwy wróciłem do rekreacyjnego grywania w #szachy - zainstalowałem starego chessmastera, który o dziwo nadal działa i sprawdzam do jakiego rankingu uda mi się dobić. Kiedyś pamiętam bujałem się tam w okolicach ~1000-1100, teraz niżej, ale to przez kilka przegranych partii na początku. Stopniowo odrabiam. ;)

Ale do rzeczy. W celu nauki korzystam często z opcji analizy partii, która m.in. pokazuje mi te wszystkie przeoczone szanse na mata, których najwyraźniej kompletnie nie widzę. Tak też było tutaj. Na screenie mój ruch czarnymi. Przed chwilą ustawiłem gońca na h3 i tym razem biały nie uciekł wieżą. Decyduję się na h3xf1 i ostatecznie w wymianie wygrywam wieże i gońca za dwa gońce. W moim odczuciu dobra wymiana robiąca nieco przestrzeni na szachownicy i zwiększająca moją przewagę, jeśli chodzi o siłę pozostających w grze bierek. Natomiast w analizie partii chessmaster stwierdza, że nie widzę szansy na nadchodzącego mata:

Czarne nie widzą szans na zwycięstwo. Znacznie lepsze jest e5xc3, prowadzi do 17.b2xc3 f8-e8+ 18.e1-d1 h3-g4+ 19.f1-f3 g4xf3+ 20.d1-c1 d5-c5 21.c1-b2 a8-b8+ 22.d2-b3 e8-e2+ 23.f4-d2 e2xd2+ 24.b2-c1 c5xc3+ 25.c1-b1 c3-c2# i mat.


Dla mnie jako amatora ruch e5xc3 jest totalną abstrakcją. Jak niekorzystna wymiana gońca za piona jest dla mnie dobrym ruchem zbliżającym do mata? W teorii program pokazał kolejne ruchy prowadzące do mata, tyle że tutaj zakłada konkretne ruchy z obydwu stron. Zastanawiam się, czy faktycznie dobry gracz jest w stanie aż tak przewidywać rozwój sytuacji na szachownicy? Czy jednak nie ma sensu się przejmować zbytnio tym, że program w zasadzie dzięki brute-force jest w stanie wynajdować takie maty na 10 ruchów do przodu i nie powinienem zakładać, że przeoczenie tego mata jest jakimś błędem z mojej strony?
Pobierz
źródło: comment_bhpNirA89X9SDXZuag6kYSwVshrdGDz3.jpg
  • 7
@VGT: Ja bym to potraktował jako ciekawostkę i się tym nie przejmował. Tak, GM pewnie by to znalazł, chodź to też dużo zależy od timera. Jak ja grałem przy czasie 10+0 to bym szedł w tą wieżę jak dzik w żołędzie. I tak to daje ci wygraną (nawet wydaje mi się że w krótkim czasie), a nie marnujesz czasu na przewidywanie 10 ruchów do przodu.
@Vikary999: Dzięki za słowa otuchy ;) Chessmaster, którego posiadam, ma już trochę lat na karku. Wydany w 2004 roku. Więc spore szanse, że jego baza i silnik AI będą trochę zakurzone w porównaniu do tego, co powstaje teraz.
@VGT: spróbuj widoku 2d ( dla mnie 3d nie jest wyraźne ). Ten wariant został wskazany przez komputer, bo jak się domyślam, jest ustawiony tak, że jak widzi szansę na forsownego mata to go pokazuje. Jeśli nie jest to jakiś prosty mat to nie ma co się przejmować na tym poziomie.

W ogóle to polecam lichess tam komputer fajnie analizuje partie, jest sporo ciekawych materiałów do nauki.
Baza na tym poziomie
@VGT: Jak mój przeciwnik wybiera skomplikowane wieloruchowe sekwencje zamiast pokusić się na oczywistą wymianę, która mu się opłaca, to zwykle podejrzewam, że to oszustw wspomagający się komputerem. Tak też wyhaczyli paru szachowych oszustów na turniejach.