Wpis z mikrobloga

Eresus walckenaeri – gatunek pająka występujący w Bułgarii, Grecji i we Włoszech. Żyje na suchych łąkach, skalistych zboczach i w gajach oliwnych. Samce osiągają 6-11 milimetrów długości ciała, natomiast samice – do 4 centymetrów. Jest aktywny w nocy i o zmierzchu. Żywi się małymi owadami. Jego sieć jest różowa. Zwykle buduje cylindryczną norkę oplecioną siecią pod kamieniami. Samice składają kilkaset jaj. Po wyjściu z kokonu młode przemieszczają się w ciekawy sposób - podnoszą w górę odwłok, po czym wystrzeliwują z kądziołków przędnych kilka nici. Tworzy się z nich swoisty spadochron, który przy silniejszym podmuchu wiatru unosi młode pająki w powietrze. Ta metoda przemieszczania się spowodowała duże rozproszenie gatunku. Można go spotkać w wielu miejscach, jednak ciężko znaleźć duże skupiska tych pająków.
Oprócz różnic w wielkości osobników różnej płci, dymorfizm płciowy przejawia się też w ubarwieniu. Samiec posiada czerwony lub pomarańczowy odwłok, na którym widnieją cztery czarne kropki. Samica jest aksamitnie czarna.

#fajnyzwierz - tag z opisami ciekawych gatunków zwierząt
#ciekawostki #natura #zwierzeta #gruparatowaniapoziomu #pajaki
DuchBieluch - Eresus walckenaeri – gatunek pająka występujący w Bułgarii, Grecji i we...

źródło: comment_9kGrSrnZMXbSswGTGQVT9exqRmPtsMlT.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Po wyjściu z kokonu młode przemieszczają się w ciekawy sposób - podnoszą w górę odwłok, po czym wystrzeliwują z kądziołków przędnych kilka nici. Tworzy się z nich swoisty spadochron, który przy silniejszym podmuchu wiatru unosi młode pająki w powietrze.


@DuchBieluch: Przecież "babie lato" nie jest niczym niezwykłym, myślałem, że wiele gatunków korzysta z tego rozwiązania?
  • Odpowiedz
@DuchBieluch: Czy pająk na zdjęciu to czasem nie poskocz krasny? W Polsce też jest spotykany, widziałem go kilka razy pod miastem. No chyba że to jakiś łudząco podobny gatunek.
  • Odpowiedz