Wpis z mikrobloga

Świeckie państwo i świecka szkoła w praktyce: Marmurowe tablice z Dekalogiem na szkołach w całej gminie. Wójt: "To reakcja na zło, które dzieje się na Zachodzie".

W gminie Tuszów Narodowy jest pięć szkół. Na elewacjach wszystkich już wiszą marmurowe tablice. Zaraz przy drzwiach wejściowych. Bo one, zdaniem wójta, zasługują na wyeksponowanie. Wójt Andrzej Głaz tłumaczy, że to jego reakcja na to, jak katolicy traktowani są na Zachodzie.

Nie sądzę, by kogokolwiek miało to razić, bo i dlaczego? Te przykazania nie nawołują przecież do żadnego zła – przekonuje.

Ale dlaczego wójt swoje poglądy postanowił przekuć w tablice, które zawisły na budynkach publicznych przecież szkół? – Bo człowieka trzeba nie tylko kształcić, ale również kształtować, wychowywać. A nie da się tego zrobić bez wspólnego działania szkoły, rodziny i Kościoła – uważa.

– Jeżeli ktoś jest katolikiem, to nie wyobrażam sobie, żeby jemu przeszkadzały tablice. Chyba że ktoś ma na bakier z tymi przykazaniami, to zbawienne dla niego, żeby zerknął na nie, zastanowił się nad tym – doradza wójt Głaz.

– Ideały czy też idole mijają, natomiast autorytety są wieczne. Źródeł zarówno nauczania, jak i działalności tych dwóch postaci nie sposób nie dostrzec w Dekalogu – wyjaśnia pani dyrektor [jednej ze szkół]. I zastrzega: – Naszym celem nie jest ewangelizacja czy chrystianizacja, bo pracujemy w szkole świeckiej. Nikogo nie chcemy zmuszać do takiego czy innego wyznania. Ale uważam, że jeśli człowiek, któremu w głowie kotłuje się mnóstwo myśli, ma problemy i rzuci okiem na Dekalog, to może jakieś światełko zabłyśnie, jak problem rozwiązać?

Zastanawiam się, czy w szkołach w gminie nie ma ani jednego dziecka niewierzącego albo wyznającego inną wiarę? Wójt o tym nie rozmyśla. – Nie wiem nic na ten temat. Ale nawet jakby było, to przepraszam, a co jemu to przeszkadza? Czy te przykazania naruszają jego godność? W środku szkół są krzyże w każdej sali i też to nikomu nie przeszkadza. No i trudno, byśmy się mieli dostosowywać do jednej osoby – wzrusza ramionami.


#bekazprawakow #bekazkatoli #dobrazmiana #neuropa
alkan - Świeckie państwo i świecka szkoła w praktyce: Marmurowe tablice z Dekalogiem ...

źródło: comment_ejYZwOtPzFk8HiIe6CCX1whuVGzjwJTc.jpg

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
@alkan: dobrze zrobił, moralność chrześcijańska daje podwaliny współczesnym normom cywilizacyjnym i jest to dobra decyzja, bo chrześcijaństwo prezentuje wartości uniwersalne dla współczesnego świata. Jeżeli ktoś ma ból dupy to jego problem, większości ludzi sie to podoba
  • Odpowiedz
dobrze zrobił


@terwer358: Nie, choćby dlatego, że szkoła (zgodnie z prawem zresztą) nie powinna być ideologiczna, a rodzice (znowuż, zgodnie z prawem) wychowują dzieci zgodnie ze swoim światopoglądem. Zatem narzucanie dzieciakom jedynej słusznej religii i sugerowanie, że pewne zasady wcale nie są uniwersalne i istnieją wyłącznie dzięki bogu, nie jest dobre.

moralność chrześcijańska daje podwaliny współczesnym normom cywilizacyjnym


@terwer358: Jak sam słusznie zauważyłeś: podwaliny. Od których dawno odeszliśmy, bo zauważyliśmy,
  • Odpowiedz
@alkan: nie wypowiadaj sie w imieniu wszystkich bo większość ludzi z tobą sie nie zgadza ze tradycyjne wartości sa nieprawidłowe czego dowodem jest życie oraz wychowywanie dzieci w duchu takich wartości, na pewno w Polsce.
  • Odpowiedz
większość ludzi z tobą sie nie zgadza ze tradycyjne wartości sa nieprawidłowe


@terwer358: Iks-de. Miałem kiedyś taki fajny zbiór sondaży, ale nie chce mi się go teraz szukać. Powiem Ci tyle, ile pamiętam: na msze chodzi mniej niż 40% zobowiązanych (czyli nie 40% z 40 milionów, tylko 40% z 40 milionów - niewierzący - dzieci - starcy), a do komunii 18%; 75% Polaków popiera in vitro, tylko 10% chce zaostrzenia ustawy
  • Odpowiedz
@alkan: do tego 20-25% dzieci rodzi się w nieformalnych związkach, a młodzi (do 40roku życia) nie uważają że zioło jest złe. jesteśmy bardziej lewicowi niż nam się zdaje.
maska katolika o twardych wartościach zostanie zdjęta razem z bankrucją ideologi obecnej parti rządzącej bo razem z nią zbankrutują popierające ją środowiska np. nieżelaźni dziennikarze i kościół
  • Odpowiedz
@alkan: Nie widzę problemu. Przykazania nie namawiają do niczego złego. Nie kradnij, nie zabijaj? No dobra. Nie cudzołóż? Okej, spoko, antybiotyki są drogie. Nie dymaj dziewczyny kolegi, no spoko, to niefajne. Wierzysz w coś innego? Okej, to wierz właśnie w to. Nie wierzysz w nic? No to masz pierwsze trzy w dupie, no bo co cię boli.
  • Odpowiedz
@alkan Niestety, odchodzimy od tych podwalin, co jest symptomem i przyczyną upadku naszej cywilizacji. Dobrze że ktoś o nie jeszcze walczy.

Brak ideologii w szkole to w ogóle jakiś niedorzeczny pomysł. Ciekaw jestem, gdzie to jest napisane w prawie?
  • Odpowiedz
Nie wierzysz w nic? No to masz pierwsze trzy w dupie, no bo co cię boli.


@Noct: Boli mnie to, że dzieciom się wmawia, że te wartości są związane wyłącznie z bogiem i Kościołem, przez co szkoły produkują później zastępy ludzi takich jak wyżej: z jednej strony opowiadających bzdury o upadku cywilizacji, a z drugiej przyuczonych, że Kościół jest mądry i fajny, więc biorących na poważnie jego zdecydowanie mniej uniwersalne (a
  • Odpowiedz
upadku naszej cywilizacji


@dr_zajac: Mógłbyś to jakoś rozwinąć? W którym miejscu upadamy? Kiedy (i w jaki sposób) było lepiej niż obecnie?

Ciekaw jestem, gdzie to jest napisane w prawie?


@dr_zajac: Choćby w konstytucji. Art. 25 pkt 2: Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym. Art. 48 pkt 1: Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z
  • Odpowiedz
  • 1
@Noct no spoko, ale z koranu też się to da wyciągnąć. Czy w takim razie będzie ok jeśli zamienimy dekalog na cytaty z koranu? Podejrzewam że w nocy zostałyby zdewastowane, bo hurr durr jak to islam w Polsce. Tym bardziej że nie ma co udawać - one tam nie powstały z myślą o przekazywaniu uniwersalnych wartości, tylko w ramach konkretnej religii.
  • Odpowiedz
@Galvay: jakby to były cytaty, to wątpię, że zostałyby zdewastowane - mało kto wiedziałby skąd pochodzą ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wydaje mi się, że za bardzo bierzecie sobie to do serca. To są wskazówki, nie prawo. Jak dla mnie, mogłyby tam wisieć nawet obrazki z głównej z demotywatorów.
  • Odpowiedz
  • 0
@Noct myślę że jednak bardzo szybkie ludzie by sprawdzili co to za cytaty.
I myślę że Ty za mało to sobie bierzesz do serca
  • Odpowiedz
@Galvay: bo i po co sobie tym głowę zawracać. Co Ty, chcesz ludzi zmieniać? Zacznij od siebie, bo walcząc z tym, jeszcze utwierdzasz ich w ich przekonaniach. Na wsiach jest największy odsetek "fanatycznych" katolików, więc niech się tam sobie kiszą, jak im dobrze
  • Odpowiedz