Wpis z mikrobloga

O fajnie. Mam otwór załóżmy fi30 z fazką 1x45.
Muszę zrobić tą fazkę ale nie mogę użyć freza stożkowego bo nie sięga i muszę robić kulą D=6.
Jedyne co mi przychodzi do głowy to funkcja która korzysta nie z konturu ale modelu 3d, tam zaznaczam tylko zakres pracy (czyli obwód fazki - nie otworu) i ścianę obrabianą żeby nie zaciąć przy najazdach/odjazdach.
Tu rodzi się problem taki że albo fazka ma nierówny
kanarex - O fajnie. Mam otwór załóżmy fi30 z fazką 1x45.
Muszę zrobić tą fazkę ale n...

źródło: comment_x9aZZPmmkAfQu6FImLERspXfClYECjST.jpg

Pobierz
@kanarex: modelujesz powierzchnię fazy jako dodatkową powierzchnię i to ją wybierasz jako powierzchnie, którą masz obrabiać. Powierzchnie tą wydłuż tak by była równa na całym obwodzie otworu - frez w trakcie obróbki będzie "skrawał powietrze", ale nie będziesz miał wygenerowanych dziwnych ruchów narzędzia.
@kanarex: @Tooroo:
Dokładnie, tak jak wyżej kolega napisał. Wyciągnij powierzchnię i wierszuj kulą. Nie wiem czy D6 nie będzie za duża, ten rowek jest płytki. Inne rozwiązanie to sztychel z trzpienia starego freza. Jak masz dostęp do szlifierki diamentowej z uchwytem nastawnym, to mogę Ci wytłumaczyć jak go dobrze zrobić.
@kanarex:
Daleko od dobrego toolpathu. Dobrze jest wyciągnąć fazkę ponad i poniżej. Kilka linii ekstra, ale masz wtedy pewność, że będzie dobrze wykończona. Możesz też śmiało frezować w obu kierunkach i zagłębiać się po linii prostej, nie będziesz miał wtedy przejazdów w powietrzu.
@kanarex: Po drugiej stronie rowka nie robisz fazy na tym otworze? Jeśli robisz to sugerowałbym ścieżkę narzędzia wokół osi otworu. Wtedy frezowanie tylko współbieżnie i momentami frez skrawa powietrze.
@kanarex: Źle. Narzędzie może skrawać współbieżnie i przeciwbieżnie, a nie objeżdżać posuwem roboczym. Dodatkowo niepotrzebnie podnosisz i opuszczasz przy każdym przejściu. Małe rzeczy, ale warto dopracować. Później przychodzi samo i będziesz ustawiał poprawnie.