Wpis z mikrobloga

Hej.

Piszę artykuł o zaćmieniach Słońca i wpadłam na pomysł, że umieszczę w nim odpowiedzi na zadane w komentarzach pytania (odnośnie tematu). Może znajdzie się kilka zainteresowanych osób.

Zaćmienia Słońca oczami starożytnych kultur

Fenomen zjawiska zaćmienia słonecznego odcisnął swoje piętno w wielu starożytnych kulturach na całej kuli ziemskiej i do dzisiaj przyciąga setki milionów obserwatorów, jak chociażby podczas zeszłorocznego zaćmienia obserwowanego z terytorium Stanów Zjednoczonych. Obecnie wiemy, na czym to zjawisko polega i jakie mechanizmy za nie odpowiadają, aczkolwiek nie zawsze tak było. Starożytne cywilizacje na różne sposoby interpretowały zaćmienie Słońca i przypisywały mu różne znaczenia począwszy od bóstw, a skończywszy na zapowiedziach zbliżających się katastrof. Były to sposoby, który pomagały im zrozumieć pozornie skomplikowane i niewytłumaczalne zjawiska.

Jak wrzucę artykuł to zawołam plusujących.

#kosmicznapropaganda
Pobierz O.....Y - Hej. 

Piszę artykuł o zaćmieniach Słońca i wpadłam na pomysł, że umieszc...
źródło: comment_y1RKTrsRf2vfDGYONn8515KT053rFrcR.jpg
  • 18
@OCISLY jeśli byśmy spojrzeli z innej perspektywy, np ISS, kiedy to ona tworzy kat 45s z katem padania cienia na ziemie, to zobaczymy czarny placek gdzie granice cienia będą bardzo widoczne? Czy cień bedzie sie stopniowo rozchodzil ku środkowi? Nie wiem czy wiesz o co mi chodzi. ( ͡º ͜ʖ͡º)
A tak w ogóle, to fajny ten pomysł z pytaniami.
@OCISLY czy w momencie zaćmienia całkowitego można skierować teleskop w stronę obręczy, bez obaw o utratę wzroku? Jeżeli tak, to czy wówczas możliwe jest zaobserwowanie soczewkowania grawitacyjngo/załamania światła przez grawitacje Słońca?


@ahura_mazda: tylko dobrze zegarek zsynchronizuj, bo Ci promyczek potyliczką wyjdzie - jak to powiedział znajomy astronom dzieciakowi który miał ochotę zobaczyć zaćmienie częściowe przez teleskop ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A do soczewkowania grawitacyjnego - zdaje się,