Wpis z mikrobloga

Najnowsze badania naukowe geologów, fizyków ale głownie astrofizyków, powszechnie uznawaną i szanowaną metodą "analizy widma podczerwieni", wskazują wiek wszechświata na około 13,7 miliarda lat. To są dane twarde a i nie wykluczają nawet starszego. Natomiast wiek świata według najstarszych dziejów Starego Testamentu w Piśmie Świętym określany jest raptem 5 tys. lat wstecz. Jak kościół tłumaczy i jakie jest oficjalne stanowisko tej instytucji odnośnie luki która nadal wynosi 13,7 mld lat? Wszak 5 tys. to jest nic w tak ogromnej skali czasowej. Pytam poważnie i dlatego nie wołam #bekazkatoli ale #kosciol #religia #pismoswiete #ateizm #nauka

P.S. Odpowiedzi, że to jest właśnie "ta" biblijna niedziela, w której Bóg odpoczywa po stworzeniu świata znam ale do mnie nie trafiają mimo wszystko ;)
  • 17
Jak kościół tłumaczy


@art212: Tak jak każdy wierzący. Czyli to tylko metafora.
Tak samo tłumaczą zresztą każdy element ich wiary który ewidentnie nie zgadza się ze stanem rzeczywistym.
Metaforą staje się każdy fragment stawiający wiarę w złym świetle. No chyba że można go wykorzystać do oplucia nielubianej grupy społecznej. Wtedy już jest to sama prawda ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@art212: Biblia w żadnym miejscu nie podaje nam wieku świata, ani żadnej konkretnej daty na podstawie której moglibyśmy go obliczyć. Mimo to niektórzy się za to zabierają za podstawę obliczeń biorąc sobie: 1) upływu czasu od stworzenia wszechświata do stworzenia istot ludzkich, 2) upływ czasu od stworzenia człowieka do jakiegoś niekwestionowanego wydarzenia historycznego (jak żydowskie zesłanie do Babilonu lub życie Jezusa).

Ad 1. Starożytny hebrajski, jak większość starożytnych języków, miał znacznie
@Vivec bóg to niezły kawalarz że wybrał sobie lud który nie potrafi wprost napisać czy chodzi im o dzień czy tydzień.
- hej żydzie, napisz mnie tu że stworzyłem świat w siedem eonów
Żyd pisze siedem dni
- eja, co ty mnie tu kurna odjaniepawlasz?
- nie złość bóg, taki mamy język
(°°
@Vivec a ja pisałem że bóg właściwie spierniczył sprawę, jako że był wszechwiedzący i wszechmocny mógł zmienić język żydów, lub kazać im zmienić, by był bardziej precyzyjny, zakładając że chciał by jego słowo było zrozumiałe dla wszystkich, a nie tylko narodu wybranego przez niego.
Pisałem to już w innym postach o podobnym temacie wielokrotnie - bóg jest albo niekompetentny, albo nie zależy mu na nikim innym poza żydami.
@Vivec:

Biblia w żadnym miejscu nie podaje nam wieku świata, ani żadnej konkretnej daty na podstawie której moglibyśmy go obliczyć. Mimo to niektórzy się za to zabierają za podstawę obliczeń biorąc sobie:


Oczywiście, że podaje i jak na tak stare źródło jest w tym dosyć skrupulatna, spójna i dokładna. W Biblii wymienione są poszczególne okresy czasu (daty panowania królów, liczba lat w niewoli babilońskiej, długość życia szeregu osób, w tym patriarchów).
@ajron_men:

Poruszyłeś sporo kwestii. Pozwól, że na razie odniosę się do jednej.

Słowniki i ludzkie filozofie jedno, a co na to Biblia


Relacja z pierwszego dnia stworzenia(Rdz 1: 3-5) obejmuje wprowadzenie światła i jego rozróżnienie od ciemności, która wcześniej była wszechobecna. "I nazwał Bóg światłość dniem , a ciemność nazwał nocą. I tak upłynął wieczór i poranek - dzień pierwszy". Znowu wydaje się, że na pierwszy rzut oka odnosi się to
Dotyczy to w szczególności hebrajskiego słowa oznaczającego "dzień".


@Vivec: W opisie stworzenia jak mantra powtarzane jest:

I tak upłynął wieczór i poranek - dzień x.


Czy to nie sugeruje, że autor miał na myśli coś bliżej definicji I-III?
@Vivec: czegoś nie czaję - czyli że sabat jest miejscem? To dlaczego w doktrynie żydowskiej sabat jest dniem? Wydaje ci się że coś wytłumaczyłeś, ale tak naprawdę stworzyłeś więcej pytań niż odpowiedzi.
@ArtWrt147: nazwa szabat pochodzi od słowa shavat oznaczającego po prostu "odpoczynek". W tym psalmie chodzi o to, że po śmierci możemy spocząć w Bogu, czyli w niebie.