Wpis z mikrobloga

Dzisiaj post lekko nie na temat to i tagi inne ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#iiwojnaswiatowawkolorze

Co do samej treści wpisu, jak i w ogóle dyskusji historycznych (pozdrawiam tutaj wykop pe el). Zaczynają pomału męczyć mnie pewnego rodzaju ''dyskusje'', polegające głównie na dogmatach i prezentyzmie. Doskonałym przykładem są chociażby zdjęcia z Niemcami. Kiedy je wrzucam, na okrągło spotykam się z oskarżeniem o neonazizm, bo przecież upamiętniam hitlerowskich ludojadów, którzy pili polską krew. Odnoszę wrażenie, że niektórzy na widok niemieckiego munduru dostają piany na twarzy, mimo, że urodzili się 30, 40, 50 lat po wojnie. To już nawet nie jest śmieszne, to jest tragiczne. Największe prawo do nienawidzenia siebie nawzajem mieli i mają głównie ludzie, którzy wojnę przeżyli. Problem w tym, że ci, którzy żyją, już dawno sobie wybaczyli, a niektórzy potrafili się nawet zaprzyjaźnić ze sobą (np. słynna ''bestia z Omaha'' z jedną ze swoich niedoszłych ''ofiar'').

U mnie w domu zawsze było mówione wprost. To nie mundur był cokolwiek winien, tylko człowiek. Mogli być zbrodniarze w polskich, amerykańskich, czy brytyjskich mundurach, a mogli być dobrzy esesmani z obozów koncentracyjnych (tak, owszem, byli i tacy, których bronili sami więźniowie). Zostać bydlakiem można było niezależnie od strony.

Równie żenujący jest prezentyzm. Ocenianie wydarzeń z przeszłości z perspektywy współczesnego człowieka. Dzisiaj my znamy skutki, więc potrafimy sobie wyniosłym, zarozumiałym tonem, przy herbatce i w fotelu powiedzieć, że coś było złe i głupie, ewentualnie było dobre. Ten binarny sposób oceniania wydarzeń to dla mnie jeden z najbardziej żenujących aspektów zajmowania się historią.

Poważnie jestem zdania, że większości ludzi powinno się odłączyć internet, bo kiedy czytam, że komuś ''należało się'' bycie wymordowanym, to włos jeży mi się na głowie. Z reguły takie brednie piszą ludzie urodzeni wiele lat po wojnie. Przerażające.

Autor postu: [II wojna światowa w kolorze](https://www.facebook.com/II-wojna-światowa-w-kolorze-674008299310624/)

#zdjeciazwojny
Mleko_O - Dzisiaj post lekko nie na temat to i tagi inne ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#iiwojnaswiat...

źródło: comment_MH3Nh9GIDwFdZSOc9pcRqzxalaJpqAHt.jpg

Pobierz
  • 180
  • Odpowiedz
@Mleko_O: Jak by nie patrzeć Niemcy wygrali wolne na wielu płaszczyznach. Unia, to taka prawie 4 Rzesza. Wystarczy spojrzeć na Polskę. Zdominowana gospodarczo i nie tylko. Polaczki nie dość, że teraz jadą dobrowolnie u Niemca pracować, to jeszcze kupują Niemieckie sprzęty, a marzeniem jest BMW ( ͡° ͜ʖ ͡°). Wielokrotnie to pisałem, przewrotność losu. Kiedyś trzeba było siłą Polaków do Niemiec na roboty wozić, dzisiaj sami
  • Odpowiedz
@Mleko_O: Trochę trąci to hipokryzją i jakimś niezrozumiałym stawianiem niemieckich żołnierzy na piedestał i nadawaniem im szlachetności i rycerskości. Jeszcze niedawno nazywałeś amerykańskich lotników zbrodniarzami, jednocześnie wzdychasz do weteranów Luftwaffe, którzy w swoich zadaniach również mieli udział w nalotach na cywilne cele.
  • Odpowiedz
@Mleko_O: konkluzja jest taka, że ludzie to debile i chyba się tego nie naprawi. Historia nikogo niczego nie uczy, każdy musiałby zebrać wszystkie możliwe kopniaki na własnej dupie, a na to życia nie wystarczy, po czym i tak przychodzą następni i karuzela rusza od nowa. Nie ma nadziei.
  • Odpowiedz
o których idiotach mówisz? Jedyni jakich kojarzę (oprócz komunistów) to faszyści z rządów sanacyjnych, którzy doprowadzili nasz kraj do katastrofy.


@JudeMasonPolakozerca: O tych co gadali wtedy

czasem w Niemczech bywam i wiem, że to fajni, życzliwi ludzie, fajny, nowoczesny kraj, a my powinniśmy się wiele od nich nauczyć, zamiast ciągle pie..ić o wojnie i naszej moralnej wyższości...

a za 15 lat wjechali Niemcy i wybili 6
  • Odpowiedz
@s4nskR jasne, zgadzam się. To jest szerszy temat. Niemcy przez ostatni 1000 lat dążą do germanizacji przygranicznych ludzie, acwc szczególności Słowian. Zgermanizowali Wieletów, serbołużyczan, Pomorze zachodnie, polski Śląsk, czeskie pogranicze i wiele innych krain. W tym tekście chodzi jednak tylko o II WŚ - wywołaną przez Niemców. W jej trakcie wywrócono Polskę do góry nogami i czuje to już jakieś czwarte pokolenie Polaków, pomimo że dzieli nas od tych zdarzeń ponad
  • Odpowiedz
wstaw zdjęcie Niemca albo Japończyka (z Włochami różnie bywa, same zdjęcie raczej problemem nie jest) i już się włącza tryb Kidon


@Mleko_O: Z samymi zdjęciami czy historiami większość ludzi pewnie nie ma żadnego problemu, ale choćby nazywanie niemieckich żołnierzy "bohaterami tamtych dni" może razić w oczy
  • Odpowiedz
@Mleko_O: Możesz sobie tutaj krakać co chcesz, pisać swoje postmodernistyczne, pseudofilozoficzne wywody etyczne. Będę to łaskawie olewał.

Ale jeśli dalej będziesz wychwalał "profesjonalizm" nazistów, przedstawiał ich w dobrym świetle, ciepło podchodził do tego że przybliżali Hitlera do plan eksterminacji mojego narodu, to jak zwykle będziesz lądował w tagach #niemieckapropaganda oraz #2eurozawpis . I jak zwykle będziesz zgłaszany w odpowiednich instytucjach.
  • Odpowiedz
O tych co gadali wtedy


@ediz4: konkrety proszę.

a za 15 lat wjechali Niemcy i wybili 6 mln obywateli.


Po tym jak naziści dokonali zamachu stanu w swoim kraju. Załączam zdjęcie z 1932 r. - kilkaset tysięcy ludzi demonstrujących przeciwko nazistom w Berlinie. Nie dali rady zwyciężyć bo faszyści po przewrocie przejęli resorty siłowe. Tak samo Polacy nie powstrzymali przewrotu majowego (który był mocną inspiracją dla Hitlera). Różnica taka, że
J.....a - > O tych co gadali wtedy

@ediz4: konkrety proszę.

 a za 15 lat wjechal...

źródło: comment_HxG6XkYoYQCEgVEaouYaqsD0eiP0DlLQ.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Mleko_O: Bardzo trafne uwagi. Wszystkim polecam książkę "W księżycową jasną noc" Williama Whartona. Może perspektywa się zmieni po jej przeczytaniu.
  • Odpowiedz