Wpis z mikrobloga

Serdecznie dziękuję za źródło! Rzeczywiście, pochodzi to z "Poza dobrem i złem", szczerze mówiąc jestem zdumiony. :o Przepraszam zatem za początkowe zwątpienie.
@Horkheimer: Dodam, że Nietzsche był bardzo otwartym filosemitą, polonofilem i germanofobem, co stoi często w sprzeczności ze stereotypowymi wyobrażeniami o jego poglądach. Warto też dodać, że moim zdaniem jego pisma dotyczące narodów dają łatwe pole do pominięcia zagadnień etniczności oraz narodowości sensu stricte i skupienie się na zagadnieniach kulturowych oraz witalistycznych.

Polecam w tym temacie tekst "Pożyteczność i szkodliwość historii dla życia" z "Niewczesnych rozważań".

A jeśli chodzi o Żydów, to
@Brzytwa_Ockhama: Masz rację, że Arabowie są Semitami. Użyłem denotacji nazwy "filosemityzm" z języka potocznego, która oczywiście może być ściślej zapisana raczej jako "filo-judaizm", jako że, jeśli się nie mylę, to religia właśnie, a nie przynależność etniczna, stanowiła klucz do zrozumienia stosunku Nietzschego do żydów i Żydów (autor te dwie grupy utożsamiał).
Z filosemityzmem to bym nie przesadzał bo Nietzsche nie bardzo przepadał za Arabami i ich mahometańską wiarą.


@Brzytwa_Ockhama: Hmmm, a kojarzysz w którym dziele to nieprzepadanie wyraził? Bo w Antychryście na pewno stawiał kulturę Islamu nad chrześcijaństwem i pozytywnie odnosił się do obecności Maurów w Hiszpanii. Taki cytat:

Chrześcijaństwo pozbawiło nas żniwa kultury starożytnej, później znów pozbawiło nas żniwa kultury Islamu. Cudowny maurytański świat kulturalny w Hiszpanii, pokrewniejszy nam w gruncie,