Wpis z mikrobloga

Mediana zarobków w Szwajcarii za rok 2016 wyniosła 6502 chf (dla porównania w Polsce 3500 zł).
Ciekawe są tez zarobki w kadrze kierowniczej (starsi i średni menadżerowie). Okazuje ze Szwajcarzy zarabiają najmniej w porównaniu z cudzoziemcami z pozwoleniem B (do 5 lat), C (pobyt stały), czy nawet G (przygranicznicy, pracujący w Szwajcarii, ale nie mieszkający tutaj).
B 12247 chf
C 11107 chf
G 10750 chf
Szwajcar 10136 chf
W niekierowniczych wygrywają Szwajcarzy, przed przygranicznikami, dalej C i B
6 190.-5 694.-5 550.-5 161.

Rożnica w zarobkach kobieta/mężczyzna
Ogółem 6011-6830
Kadry kierownicze 8861-10878
niekierownicze 5607-6121


#swissinfo #szwajcaria #ekonomia #zarobki #ciekawostki
  • 31
@Raf_Alinski: Mieszkam w najdroższym mieście Szwajcarii;Genewie ( @snowboarder powie ze Zurich ;)) i te ceny są wzięte z dupy.
Ja za mieszkanie 2 pokoje płace 1100 (w centrum), mój szwagier za 4 1200 (6 minut od centrum).
Markowe ciuchy są w tej samej cenie, albo tańsze. Oczywiście te produkowane w tym samym kraju ( bo taki Nike produkowany w FR nijak ma się jakościowo do tego z CHRL).
I na końcu
@Raf_Alinski: mysle ze moge zrobic oficjalna statystyke z takim doborem produktow/marek/sklepow ze w PL wyjda ceny 2-3 razy wyzsze. czy np cena jajek to jest srednia z kilku sklepow? Czy moze losowy sklep z kraju X i losowy z kraju Y?

a co do indeksu/ceny big maca to popatrz na moj przyklad z iphonem X, mysle ze mozna go tez uznac za miarodajny biorac pod uwage zasieg marki apple i lokalne
@snowboarder:

a co do indeksu/ceny big maca to popatrz na moj przyklad z iphonem X, mysle ze > mozna go tez uznac za miarodajny biorac pod uwage zasieg marki apple i lokalne > ceny z oficjalnej strony dla wiekszosci swiata:

100 - PL

85 - CH


Na wykresie poniżej porównano koszty życia ogółem i ceny Big Maca w Szwecji w stosunku do Stanów Zjednoczonych w latach 2000-2016. Jak widać oba wykresy
Pobierz Raf_Alinski - @snowboarder: 

 a co do indeksu/ceny big maca to popatrz na moj przyk...
źródło: comment_5125OAYtdoVZIsSTTDRi1FuPSeqi3qry.jpg
@snowboarder:

a co do danych na numbeo to sa jak najbardziej z dupy dla CH - ewentualnie wzieta z najdrozszego sklepu typu coop jako produkty premium


Czyli ceny z Polski są właściwe, tylko ze Szwajcarii są zawyżone? Jaki może być motyw Numbeo.com preparowania danych akurat ze Szwajcarii?
Czyli ceny z Polski są właściwe, tylko ze Szwajcarii są zawyżone? Jaki może być motyw Numbeo.com preparowania danych akurat ze Szwajcarii?


@Raf_Alinski: sprawdziłem Polska vs Niemcy, niestety dla DE ceny tez sa nieco zawyzone w Numbeo. Mowie ze dane sa zle, a nie preparowane. Motyw jest prosty, ludzie wprowadzają dane bez trzymania tych samych kryteriow - co gdyby dla PL wprowadzic produkty z takiego carrefour express / almy lub sklepu stacji
@snowboarder @reflex1:
Widać punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, mieszkałem kilka lat na granicy niemiecko-francuskiej w Strasbourgu i Niemcy przyjeżdzali do Francji ze względu na większy wybór i lepszą jakość jedzenia, a Francuzi do Niemiec ze względu na ceny. Z mojego doświadczenia wynika dokładnie to samo - jakość we Francji ogólnie, a szczególnie mięsa, lepsza niż w Niemczech. Może teraz pogorszyło się we Francji, bo kilka lat już tam zakupów nie