Wpis z mikrobloga

@Lifelike: ostatnio słyszałem, że farmy wiatrowe stwarzają ogromny problem dla ptactwa. W Niemczech rocznie ginie 10% orła bielika tylko z powodu farm wiatrowych. Podobno nietoperze też lgną do wirników, bo wytwarzają ciepło i ultradzwięki.
  • Odpowiedz
@Lifelike: Wydaje mi się to mocno naciągane.
100 wypadków śmiertelnych na 1000 h pracy bloku energetycznego 1GW Elektrowni Kozienice?
Czyli 877 wypadków śmiertelnych na rok ciągłej pracy tego bloku?
Ktoś nieźle odjechał.
  • Odpowiedz
@Lifelike: takie mało obiektywne. Czarnobyl zabił spokojnie z 100 tys. ludzi, ale zgony były rozłożone w czasie. Podobnie w fukushimie, pozatym nie uwzględnia się w tym problemu ze składowaniem odpadów radioaktywnych i sporadyczne wycieki do wód gruntowych nielegalnie składowanych.
  • Odpowiedz
@Lifelike: w związku z katastrofą w Czarnobylu śmierć poniosło około 4000 osób. Wybuch, choroby popromienne, cała akcja ratunkowa. Myślę, że to wszystko wlicza się i powinno być na wykresie, a wygląda na to, że liczą sam wybuch.
  • Odpowiedz
@jasisz1: Nadal naciągane.
Brak rzeczywistej wiedzy n/t ilości śmierci spowodowanej zanieczyszczeniami. Ponadto - trzymając się przykładu Kozienic - jest to nieprawdopodobnie dużo. Nawet wliczając śmierć ludzi w górnictwie i około górnictwa.
Jesteś w stanie uwierzyć, że w Polsce umiera rocznie 9000 ludzi z powodu zanieczyszczenia powietrza pochodzącego z elektrowni?
Ja wątpię.
  • Odpowiedz
Czarnobyl zabił spokojnie z 100 tys. ludzi, ale zgony były rozłożone w czasie.

@Phyrexii86:

w związku z katastrofą w Czarnobylu śmierć poniosło około 4000 osób.

@Melt:
Tak naprawdę nikt nie wie, ile osób pochłonął Czarnobyl - uwzględniając efekty odłożone w czasie.
Dla przypomnienia - zasięg skażeń objął prawie pół Europy. Statystyki obejmujące samą Prypeć i okolice nie uwzględniają tego, co się działo dalej. Ponadto wiara w statystyki komunistyczne mocno naiwną
  • Odpowiedz
@Melt: @krzychol66: faktem jest, ze bezpośrednio zginęło ok 30 osób, kolejne ok. 3000 to likwidatorzy, którzy brali udział w oczyszczaniu terenu (zmarli głównie przez głupotę ludzi, którzy ich tam wysłali praktycznie beż środków ochrony osobistej), pozostałe ofiary są nie do określenia i według mnie nie było innych ofiar. Mało kto wie, ale elektrownia w Czarnobylu została zamknięta dopiero 14 lat po katastrofie i tam cały czas pracowali ludzie i to
  • Odpowiedz
@zmeczony11: No, to jest dość odważne stwierdzenie.
Wylistowałeś ponad 3000 osób, które zmarły bezpośrednio w związku z aktywnością przy elektrowni.
Natomiast nie wziąłeś pod uwagę ludzi, którzy zmarli przedwcześnie np. na nowotwory z powodu skażenia radioaktywnego obszaru, na którym się znaleźli. A jak napisałem wyżej - chodzi w sumie o pół Europy, a nie sam zakład z przyległościami.
Oczekiwanie, że liczba ofiar Czarnobyla poza bezpośrednim obszarem elektrowni wynosi 0, jest mocno
  • Odpowiedz
@krzychol66: żeby mieć pewność trzeba by mieć statystyki śmiertelności na tym obszarze przed katastrofą i po katastrofie i musiałyby to być rzetelne statystyki, bo podejrzewam, że jest tak, że im gorzej przedstawi się sytuację, tym więcej pieniedzy spływa z zagranicy...
  • Odpowiedz
@WhyCry: > ostatnio słyszałem, że farmy wiatrowe stwarzają ogromny problem dla ptactwa. W Niemczech rocznie ginie 10% orła bielika tylko z powodu farm wiatrowych. Podobno nietoperze też lgną do wirników, bo wytwarzają ciepło i ultradzwięki.

A ja słyszałem że orły wyniosły się w tereny górzyste bo im nie odpowiada sąsiedztwo ludzkie. Z tymi ptakami to jest tak że giną z wielu różnych powodów a jeśli już znajdzie się taki pod wiatrakiem
  • Odpowiedz
@Phyrexii86: Takie zestawienia w ogóle są pozbawione sensu. Atomowa wymyka się z jednego powodu, jeżeli już coś pójdzie nie tak jak powinno, to nie ma technologii, żeby problem rozwiązać - jak np. w fukushimie, gdzie dalej - na ile się orientuję - to nawet nie wiedzą gdzie są stopione rdzenie ;-) Po prostu ryzyko poważnej awarii jest znikome ale jeżeli już nastąpi to jest dramat.
  • Odpowiedz
@Lifelike: Jak można jednocześnie brać pod uwagę śmierć z powodu polucji powietrza przez elektrownie węglowe i na tym samym wykresie pomijać śmierci spowodowane pośrednio przez tragedie związane z atomem? Trochę manipulacja
  • Odpowiedz