Wpis z mikrobloga

Cześć,

jestem jak wielu mirków, po #!$%@? studiach bez jakichkolwiek perspektyw w pracy w tym kierunku. Pracuje, jednakże praca jest męcząca psychicznie mimo iż płaca jest ok. Chciałbym zacząć w prace w jakiejś firmie consultingowej lub docelowo jako analyst lub SEO. Jak zacząć, jeśli nie mam jakiegokolwiek doświadczenia w tym temacie i jestem zupełnym laikiem?

Wiem, że najlepiej było by znaleźć jakiś staż, bo umówmy się beż zadnej wiedzy nie załapię się nawet na to.

Chcę zacząć zaoczne magisterskie lub nawet licencjat od podstaw w tym kierunku Big Data, tylko teraz pytanie brzmi - co wcześniej? Wiem, że udemy - ale co najlepiej, co jest najbardziej praktyczne? SQL, python, java? a jeśli do SEO, to co wtedy, jakie kursy? Powiem wam szczerze, że zadroszczę troche moim znajomym, którzy dostali dobre prace w jakichś e-commercach gdzie zarabiają dwa razy więcej niż ja po 3 latach studiów.

Z góry dziękuję za wszystkie merytoryczne odpowiedzi. Na PW też się nie krępujcie jak coś :D

wiem, że trochę obudziłem się z ręką w nocniku, ale chce się wyrwać z letargu :P

Miłego dnia i z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi

#bigdata #python #sql #consulting #analiza #praca #seo #korposwiat #java
  • 16
  • Odpowiedz
@venom1: pamiętaj, że analyst to niekoniecznie big data. Wydaje mi się jednak, że dość łatwo jest zacząć od Pythona i bibliotek typu pandas, matplotlib i innych takich związanych z przetwarzaniem i analizą danych. Jak koniecznie chcesz big data to dokładasz Apache Spark, którego obsługujesz za pomocą pythona. Widziałem na pracuj trochę ofert dla takich osób, aczkolwiek szczerze mówiąc to teoretyzuję nieco bo zajmuję się głównie sql i business intelligence.
  • Odpowiedz
Wszyscy znani mi ludzie którzy osiągnęli coś w SEO zaczynali dwojako: albo pracując z własnymi projektami i testując na nich zdobywaną wiedzę (np. na afiliacjach) albo w wyspecjalizowanych agencjach SEO (ale polecam takie, które są w stanie pochwalić się konkretnym portfolio narzędzi - warto o to zapytać na spotkaniu).

Wejść w branżę SEO jest dziś i łatwo i trudno. Wiedza jest wszędzie (zwłaszcza anglojęzyczna), trzeba tylko poświęcić czas i poukładać ją w
  • Odpowiedz
@gansevudei: wiem, że to najprostsza droga, ale na razie nie mam ani wykształcenia ani jakiejś konkretniejszej wiedzy. Chcę poświęcić trochę czasu na dokształcenie samego siebie.
  • Odpowiedz
@Kapsula: a nawet jeśli staż w kierunku SEO, to co byś polecał aby najpierw się - PHP i nauka narzędzi google? czy szukać stażu od razu i uczyć się na tzw. ''żywym organizmie''?
  • Odpowiedz
@venom1: dedukuję że może być ciężko znaleźć staż w SEO bez podstawowej choćby wiedzy (wiem, trochę głupie).
Spróbuj np. ogarnąć "Sztukę SEO", to jest taka baza do zrozumienia algorytmu i poukładania wszystkiego w głowie, potem łatwiej się uczyć nowych rzeczy.
PHP jest fajne i jeśli np. chciałbyś pisać skrypty pomocne w pracy to oczywiście się przyda. Sam praktycznie nie programuję i to niekiedy mi przeszkadza, bo bym sobie napisał jakiś
  • Odpowiedz
@madry_i_mieciutki: dzięki za odpowiedź, z sql mam malutkie doświadczenie, jeśli tak to można nazwać, bo obecnie pracuje na dwóch programach SAP. Dzięki, tak myślałem, że jeśli ten kierunek to raczej zacznę od podstaw pythona - bo popraw mnie jeśli się mylę, najciężej w tych dziedzinach jest znaleźć staż bez chociaż studiów?
  • Odpowiedz
@Kapsula: a jakbyś mógł mi jeszcze powiedzieć, na co najbardziej zwracają uwagę przy CVkach jako junior? podstawy PHP, znajomość google Analytics i search console czy może jeszcze na systemy CSM? a może wszystkiego po trochu? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dziekuję za opdowiedzi, są bardzo bardzo pomocne! :)
  • Odpowiedz
@venom1: powiedziałbym, że wszystkie wymienione będą ważne. A tak bardziej szczegółowo, to sugeruję:
- z cmsów ogarnąć dobrze WordPressa
- z PHP ogarnąć pisanie własnych wtyczek... do Wordpressa :P i w ogóle mechanizmów tego cmsa
- oczywiście analytics i konsola - im więcej ogarniesz tym lepiej, wszyscy to cenią

Z taką bazą będziesz w stanie tworzyć ciekawe zaplecza, które pozwolą Ci potestować wiedzę i pomysły i dadzą jakąś wartość zespołowi z którym miałbyś pracować. Z tej pozycji możesz rosnąć na pełnokrwistego SEOwca z podbudową programistyczną, co jak wspomniałem się
  • Odpowiedz