Wpis z mikrobloga

Skrzypłocz (limulus polyphemus) – gatunek bezkręgowca zaliczany do staroraków występujący w Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Ameryki Północnej i Środkowej. Dorasta do 60 centymetrów długości i 4,5 kg wagi. Skrzypłocze są drapieżnikami. Mają 9 oczu, w tym dwoje wielosoczewkowych oczu po bokach głowy złożonych z prawie 1000 soczewek. Skrzypłocze maja 13 par odnóży – 6 pod głowotułowiem i 7 pod odwłokiem. Pierwszą parę pod głowotułowiem tworzą szczękoczułki z kleszczami, a drugą nogogłaszczki. Natomiast 5 tylnych par pod odwłokiem służy do pływania oraz jako skrzela. Długi kolec ogonowy pozwala skrzypłoczowi utrzymać równowagę podczas poruszania się na lądzie. Pomimo swojej angielskiej nazwy (Atlantic horseshoe crab) skrzypłocz jest bliżej spokrewniony z pajęczakami niż z krabami. Skrzypłocze składają jaja na brzegu podczas przypływu.
Krew skrzypłoczy jest używana w przemyśle medycznym oraz kosmicznym. Ma niebieską barwę. W przemyśle kosmicznym używana jest do badania jałowości podzespołów szykowanych do ekspedycji w sondach kosmicznych. W tym samym celu jest też używana na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W medycynie używa się jej w celu w celu wykrycia bakteryjnych endotoksyn. Białko z krwi skrzypłocza jest aktualnie przedmiotem badań, które mogą się zakończyć stworzeniem nowego antybiotyku. Ze względu na niewielką populację tych zwierząt krew pobiera się od nich tak jak od krwiodawców. Po zabiegu zwierzęta wypuszcza się. Badania wykazały, że zwierzę odzyskuje pełną sprawność po około tygodniu.
Co roku wiele skrzypłoczy ginie z powodu drobnych fal przewracających je na grzbiet. Dlatego w Stanach Zjednoczonych w 1998 roku wystartowała kampania „Just flip ‘em” mająca na celu zachęcenie plażowiczów do odkręcania pechowych skrzypłoczy.
#fajnyzwierz
#natura #ciekawostki #zwierzeta
DuchBieluch - Skrzypłocz (limulus polyphemus) – gatunek bezkręgowca zaliczany do star...

źródło: comment_yOKtuQDVXZpD0VGiXxAOhaFM83t1eiFj.jpg

Pobierz
  • 66
  • Odpowiedz
@DuchBieluch: Tak dla lepszego zobrazowania dla laików, te chodzące skorupy istnieją od około 425 mln lat, czyli pierwsi ich przedstawiciele byli w morzach zanim w ogóle pojawiły się płazy na lądach, nie wspominając już o dinozaurach. Przeżyły więc dwa ogromne wymierania (permskie i dinozaurów). Oczywiście to co widzimy na zdjęciu jest młodsze, formy się zmieniały, ale jak widać szczególnie rozwinięte to to nie jest. Co do systematyki - bo pewnie staroraki
  • Odpowiedz
  • 19
@jombsik Kolec nawet nie jest ostry i nie posiada żadnych gruczołów jadowych. Poza tym jest bardzo delikatny i odradza się podnoszenie skrzypłoczy za niego. Nie ma się czego bać - są kompletnie niegroźne :)
  • Odpowiedz
@karmajkel-nowak: spójrz na niego, wygląda jak niemiecki hełm który potrafi przetrwać wybuch bomby. Potrafi kopać w ziemi. Żyje niezbyt szybkim tempem. Żre jakieś małe gówno, które też przetrwało, razem z nim. Zwyczajnie zakopał się w mule na dnie oceanu i pewnie w ogóle o niczym nawet nie słyszał ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz