Wpis z mikrobloga

Ten wpis jest adresowany do wszystkich przegrywów, samotnych, nieśmiałych, stulejarzy, introwertyków, początkujących, nieobytych z ludźmi (z kobietami też), którzy chcieliby chociaż odrobinę poprawić swoje umiejętności życia w społeczeństwie.

Jestem obecnie w trakcie czytania książki "Mowa ciała" państwa Pease. Wielu Mirków polecało wcześniej tę książkę, więc i ja musiałem po nią sięgnąć. Dla wszystkich zainteresowanych, którzy nie mają pieniędzy, by ją zakupić lub nie jest dostępna w najbliższej bibliotece, postanowiłem napisać krótki wpis o tym, co do tej pory zdołałem przeczytać.

Pomijając niektóre całkiem ciekawe fakty, przejdźmy do krótkiego podsumowania początku książki:
- W mózgu kobiet znajduje się 14-16 obszarów służących do oceny zachowania innych, mężczyźni mają takich obszarów 4-6
- Jest wiele różnic kulturowych, ale podstawowe sygnały mowy ciała są wszędzie takie same
- Gesty należy czytać w grupach, w kontekście, a nie pojedynczo. Co najmniej 3 połączone gesty to już dobra podstawa do wyciągania wniosków
- Głównym sygnałem negatywnej oceny jest 1) przykładanie dłoni do twarzy - skierowany w górę palec wskazujący jest na policzku, środkowy przykrywa usta, kciuk podpiera podbródek; 2) ściśle skrzyżowane nogi z ręką na klatce piersiowej i głową skierowaną do dołu. Jeśli łapiesz się na wykonywaniu takich ruchów powinieneś przestać to robić
- Głównie kobiety, bo mężczyźni w mniejszym stopniu, opierają się na komunikatach niewerbalnych, ignorując treść zawartą w słowach; dlatego Twoje słowa i mowa ciała muszą być ze sobą zgodne, zwłaszcza w przypadku płci przeciwnej
- Łatwo błędnie odczytać mowę ciała - przykładowo gdy ktoś podaje ci flaka, bezwładną dłoń na powitanie, to albo ma słaby charakter, albo po prostu cierpi na jakąś dolegliwość, więc nie oceniaj ludzi po jednej wyjętej z kontekstu rzeczy
- Ciężko jest udawać mowę ciała, bo wtedy pomiędzy gestami głównymi a mikrogestami nie będzie zgodności. Na przykład gdy oszust pokazuje wnętrza dłoni (uczciwość, szczerość) i się uśmiecha i jednocześnie kłamie to zdradzą go mikrogesty - zmniejszenie źrenic, uniesienie jednej z brwi, drgnięcie kącika ust
- Dobrze jest poświęcić każdego dnia chociaż chwilę czasu na analizowanie mowy ciała innych osób a także własnej, dobrym miejscem polecanym przez autorów są dworce, lotniska, bo ludzie wyrażają tam swoje zróżnicowane emocje całym ciałem
- Przycisz telewizor i spróbuj zrozumieć co dzieje się na ekranie po samym obrazie
- Nie warto ukrywać dłoni, chować ich w kieszeni idąc czy stojąc
- Psy odsłaniają gardło, aby okazać uległość. Ludzie zaś pokazują wnętrza dłoni
- Większości ludzi trudno kłamać jednocześnie ukazując otwarte dłonie; prawo przyczyny i skutku
- Trzy główne gesty dłoni służące do wydawania rozkazów: dłonie zwrócone do góry/do dołu/z wyciągniętym palcem wskazującym
- Do góry = uległość i spokój, przypominający błagalny gest ulicznego żebraka; Do dołu = władza
- Eksperyment pokazał, że prelegenci stosujący głównie gest otwartych dłoni z wnętrzami skierowanymi do góry otrzymali 84% pozytywnych opinii, do dołu - ta liczba spadła do 52%, z wyciągniętym palcem wskazującym do 28%
- Podczas uścisku ręki upewnij się, że dłonie twoja i drugiej osoby są w pozycji pionowej, ściskaj z taką samą siłą, nie wyciągaj nigdy ręki poziomo z wnętrzem skierowanym ku dołowi
- Kiedy dwaj przywódcy ustawiają się obok siebie do zdjęcia próbują wyglądać podobnie pod względem wzrostu, tuszy, stroju itp, ale stojący po lewej stronie kadru jest postrzegany jako ten, który ma przewagę i dominuje nad tym drugim. Jest tak, ponieważ łatwiej mu położyć swoją rękę na wierzchu przy uścisku dłoni
- Gdybyś kiedyś był w niezręcznej sytuacji gdy nawzajem z dziewczyną chcecie się przywitać uściskiem dłoni i ręce latają wam w powietrzu, ujmij lewą ręką prawą dłoń drugiej osoby, połóż ją na swojej prawej dłoni i powiedz z uśmiechem, żebyście zaczęli od początku
- Naturalny uśmiech powoduje charakterystyczne zmarszczki wokół oczu - nieszczerzy uśmiechają się tylko ustami
- Uśmiech. Im więcej się uśmiechamy, tym bardziej pozytywnie ludzie na nas reagują
- Kiedy ludzie kłamią uśmiech po lewej stronie twarzy jest zwykle bardziej wyrazisty niż po prawej
- W prawdziwym uśmiechu twarz zdaje się działać symetrycznie
- Ludzie bez winy i mówiący prawdę uśmiechają się częściej
- Uśmiech z zaciśniętymi wargami pokazuje, że kobieta cię nie lubi lub też skrywa jakąś tajemnicę, którą nie chce się z tobą podzielić, jest odczytywany jako sygnał odrzucenia
- Minuta szczerego śmiechu zapewnia do 45 minut późniejszego rozluźnienia
- Jedynie 15% śmiechu wiąże się z samym dowcipem. Śmiech to raczej sposób tworzenia więzi

Jeśli któryś podpunkt wydał się Wam niezrozumiały, dziwny zwróćcie mi na to uwagę, wtedy rozszerzę to co autorzy mieli na myśli. Miłego wieczoru.

#wychodzimyzprzegrywu #stulejacontent #przegryw #wygryw #tfwnogf #mowaciala
  • 35
@PraktykaMalegoWygrywu:
Ale taguj #gruparatowaniapoziomu

Wszystko bardzo trafne, często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele tego co i jak czujemy w środku jest pokazywane nazewnątrz przez naszą postawę i gesty. Tylko teraz czy należy o tym ciągle myśleć i korygować? Chyba nie tędy droga, ale w pewnych istotnych sytuacjach (rozmowa o pracę, egzamin ustny) kontrola naszej mowy ciała może nam faktycznie pomóc.
@PraktykaMalegoWygrywu: ogólnie polecam tego użytkownika. Bardzo przydatne dla kogoś kto nie miał dużego kontaktu z ludźmi wiec nie wie jak stosować gesty albo po prostu jest dziwny i coś mówi jak robot - asperger czy coś. Łatwiej się wtopic i manipulować normikami. Na początku ciężko się nauczyć ale z czasem przechodzimy na automat. Tylko trzeba uważać żeby nie przesadzać bo można się zachowywać jak aktor z teatru z przerysowanymi gestami xD
@przegryw90: to nawet nie chodzi o wychodzenie całkiem bo to nie wiem czy możliwe. Ale takie małe rzeczy zawsze pomagają, np podczas rozmowy o pracę czy pytanie o drogę. Jak będziesz się zachowywal jak piwniczak robot bez emocji to się będą bać i mieli za creepa. A jak się uśmiechniesz delikatnie to już jesteś bardziej ludzki i masz większe szanse.
@PraktykaMalegoWygrywu: to jest jakiś poradnik dla reptilian?
Już sobie wyobrażam, jak któryś Born to be przegrywa próbuje spamiętać te zasady i śmiać się lewym okiem, patrząc wprost, prawa stopa lekko do przodu, biodra pocylone w prawo w dół, kciuk i palec wskazujący prawej dłoni się stykają, lewa dłoń oparta o biodro, czekam na to z utęsknieniem, do tego jeszcze parę redpillowych zagadań i będzie git. ( ͡° ͜ʖ ͡