Wpis z mikrobloga

Mirki w styczniu zmarł mi wujek. Mieszkam zagranicą, ale chciałem lecieć na pogrzeb bo to jednak brat mojej mamy. No i w miarę go lubiłem i szkoda chłopa bo nagła śmierć. Tak się złożyło, że popieprzona ciotka która zajmowała się tym całym pogrzebem zdecydowała, że odbędzie się jednak wcześniej niż planowano, żeby nie płacić przez weekend za kostnice (°° Ja już wykupione bilety, drogie w cuj bo wiadomo jak to jest jak się kupuje kilka dni wcześniej. #!$%@? bo bilety i jeszcze wypłata będzie mniejsza jak tydzień wolnego, ale co zrobić, chociaż kogoś odwiedzę.

Teraz niedawno się dowiedziałem, że będę musiał znowu dymać do Polski chociaż nie planowałem. Jak się okazało wujek mógł mieć jakieś kredyty/pożyczki i teraz połowa rodziny łącznie z małymi dziećmi(3lvl i 1lvl) muszą jechać do notariusza, podpisać jakieś papierki żeby się zrzec spadku. W tym wypadku długów. I podobno jeśli nie zrobisz tego w ciągu sześciu miesięcy po śmierci wuja - automatycznie akceptujesz spadek(dług). Jeszcze notariusz życzy sobie 70 złotych od osoby. Co to ma być ja się pytam!( ͠° °) Ponadto trzeba to zrobić w odpowiedniej kolejności, bo inaczej pojedziesz do urzędu na marne jak moja siostra. Najpierw matka wuja, potem jego rodzeństwo, następnie dzieci etc. Jak w lesie kuhwa!

Miał ktoś podobną sytuacje? Da się to jakoś inaczej załatwić? Nie chce znowu robić przymusowych urlopów i wydawać kupę kasy, ale przejąć długów też nie chce( _)
##!$%@? #pytanie #pytaniedoeksperta #zalesie #prawo
  • 13
@Mateuszusz: co do notariusza - nie da się inaczej, zrzekać się trzeba w kolejności dziedziczenia, bo inaczej jest sytuacja "ale czego się pan zrzeka jak panu nic nie przysługuje". A co do 70PLN za autograf - otake polskie walczą nerłopejsaci i inni koderaści
@Mateuszusz: mój szwagier miał podobną sytuację. Ale musieli czekać aż najmłodszy spadkobierca będzie pełnoletni, czekali ok. 2 lata żeby się wszystkiego zrzec. Więc się dowiedz, czy to zrzeczenie się przed dzieciaki będzie miało rację bytu i czy znów nie pojedziesz na marne.
@Suheil-al-Hassan: https://kancelaria-kopko.pl/jak-odrzucic-spadek-w-imieniu-maloletniego/

Należy pamiętać o tym, że złożenie przez rodzica notarialnego oświadczenia o odrzucenie spadku nie zabezpiecza interesów małoletnich dzieci.

Zgodnie bowiem z art. 156 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego : „opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku małoletniego”. Jedną z takich spraw jest właśnie zgoda na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego. Małoletnie dzieci nie mają prawa składać takiego oświadczenia samodzielnie.

Mogą to uczynić