Wpis z mikrobloga

Miraski, zauważyliście może takie objawy na Raspbian w #raspberrypi?
Po dłuższym okresie, kiedy malina sobie działa i robi to co ma robić i jej nie przeszkadzam -- to jak próbuję się połączyć przez www (domoticz) albo na ssh -- to nie odpowiada, mimo, że w sieci jest widoczna.
Dopiero po 2 czy 3 timeoucie nagle zaczyna banglać, jakby się ze snu obudziła.
Logi chyba nic nie pokazują (albo nie wiem, gdzie szukać), uptime pokazuje, że chodziła nieprzerwanie, czujniki po WiFi przez ten czas odpytywała, router ją widział jako aktywne urządzenie w sieci -- tylko komunikacji z zewnątrz nie obsługuje.
To już 3 instalka systemu od zera, a druga karta na której jest to samo.
System to czysty Raspbian + Domoticz + fail2ban.

Jakieś pomysły?
  • 15
@Polinik: Wydaje mi się, że mam podobnie - mam na raspberry prosty projekt inteligentnego domu, i też czasami po dłuższym braku aktywności muszę kliknąć np. przycisk od włączenia światła kilka razy, żeby zadziałało
@setka007: Nie mam możliwości, nie będę na piętro ciągnął kabla.
Co znaczy "wifi" załapać"?
Router cały czas malinkę po wifi widzi a i czujniki malina po wifi odpytuje,bo jest ciągłość w logach.
A włączanie świateł przyciskami, które też po wifi się komunikują też działa cały czas.
Tylko ssh I www łapią timeouty.

@Pan_Gargamel: u mnie przyciski bez problemów cały czas działają.
@Polinik:
1) korzystasz z wbudowanego wifi czy jakiegoś na usb?
2) warto się upewnić, że "power management" karty radiowej jest wyłączony:
Dodaj do /etc/rc.local (aby działało po restarcie)
sudo iwconfig wlan0 power off
(odpal też z konsoli żeby w danej sesji uruchomić)
Sprawdzić możesz to wpisująć:
sudo iwconfig wlan0
*Power Management:* powinno być *off*
3) teraz widzę, że niby tylko ssh i www: a nie chodzi jakiś ciężki proces na tym
@Polinik: syslog rzadko jest czyszczony, więc jakby co możesz podrzucić nawet obecny + ew. datę kiedy ostatnio miałeś taki problem.

a IP jak przyznajesz? Ustawiasz ręcznie na RPi lub ręcznie na routerze czy z DHCP? Bo jeśli ręcznie to być może inne urządzenie dostaje ten sam adres i się przełączają.

Chociaż objaw jest raczej jakiś inny skoro http też nie działa, ale może dodaj jeszcze
*IPQoS cs0 cs0*
do
*/etc/ssh/sshd_config*
oraz
@bartoszp:
Przyłapałem gnoja. Na pingi też w tym czasie nie odpowiada.
Przyłapałem go ok. 11.40.
/var/log/messages pusto, tylko co 24h komunikat:

May 1 06:25:02 Malinka liblogging-stdlog: [origin software="rsyslogd" swVersion="8.24.0" x-pid="341" x-info="[http://www.rsyslog.com](http://www.rsyslog.com)"] rsyslogd was HUPed
W syslogu:

pi@Malinka:~ $ cat /var/log/syslog
May 1 06:25:02 Malinka liblogging-stdlog: [origin software="rsyslogd" swVersion="8.24.0" x-pid="341" x-info="[http://www.rsyslog.com](http://www.rsyslog.com)"] rsyslogd was HUPed
May 1 06:25:34 Malinka systemd[1]: Starting Daily apt upgrade and clean activities...
May 1 06:25:36 Malinka systemd[1]: Started
Pobierz Polinik - @bartoszp: 
Przyłapałem gnoja. Na pingi też w tym czasie nie odpowiada.
P...
źródło: comment_k9X4XrKjbsUrTBMEosKZB7kHkLqdzOev.jpg
@Polinik: miałem nadzieję znaleźć tam jakieś komunikaty o problemach z kartą sieciową albo kartą sd.

A są jakiekolwiek wpisy w */var/log/debug* */var/log/kern.log* */var/log/daemon.log* od tak 10:50 do tej 11:40 ?

W syslogu jedynie ten komunikat o problemie z połączeniem z serwerem NTP, ale on niczego nie musi mówić, bo zwyczajnie dany serwer mógł nie odpowiadać.

Jeszcze crona jakbyś mógł pokazać jeśli tajemnic tam nie ma. W domoticzu masz usługę NAS:

crontab
@bartoszp:
Crontab pusty, poza defaultowym logrotate.

/var/log/debug w ogóle nie ma wpisów z tego okresu -- ostatnio z 20.04 i kolejny z dziś z 12.15.
/var/log/kern log to samo

Co prawda rebootnąłem malinę (bo zmieniałem nazwę hosta), ale to chyba nie powinno wyczyścić tych logów z dzisiaj?

A /var/log/deamon.log to samo co w syslogu:

pi@Dakara:~ $ cat /var/log/daemon.log |grep '11:40'
May 1 11:40:24 Malinka systemd[1]: Created slice User Slice of pi.
@Polinik: crontab dla innego użytkownika może być:

sudo crontab -l
crontab -l

listę cronów w systemie możesz sprawdzić pisząc:
sudo ls /var/spool/cron/crontabs/

Mam jeszcze jeden pomysł, ale to muszę coś przygotować, więc odpowiem z tym później.
@bartoszp:

Wszystkie crontaby puste.
Tak jak pisałem -- to praktycznie goły raspian lite, tylko Domoticza i pierdoły typu fail2ban czy mc dociągnąłem.

Chcesz się pobawić -- to mogę dać Ci IP i l:p to sobie sam pogrzebiesz.

pi@Dakara:~ $ sudo ls /var/spool/cron/crontabs/
pi@Dakara:~ $ sudo crontab -l
no crontab for root
pi@Dakara:~ $ crontab -l
no crontab for pi
pi@Dakara:~ $ cat /etc/crontab
# /etc/crontab: system-wide crontab
# Unlike any other
@Polinik: myślę postawić tam taki prosty monitor systemu, który będzie sprawdzał kilka rzeczy co 10 sekund i próbował je wysyłać na serwer, a jeśli mu się nie uda zapisywał na dysk.

Szczerze mówiąc innego pomysłu nie mam. Gdyby karta sieciowa się wyłączała to to w syslogu byłby wpis o tym. Podobnie z kartą sd.

Jeszcze fail2ban może: być może coś ci spamuje sieć próbami połączenia? Zależy jak masz ustawionego to w
@mati75:
A -- zapomniałem -- @bartoszp pomógł ogarnąć problem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeśli
iw get power_save daje Ci:

Power save: on


To znaczy, że oszczędzanie energii jednak działa. A myk jest taki, że popularny chip używany w WiFi -- 8192 -- nie obsługuje takiego oszczędzania, więc trzeba wyłączyć.
Więc jak masz taki sam chip -- to wyłączasz go w module /etc/modprobe.d/8192cu.conf dopisując:

options 8192cu rtw_power_mgnt=0

Po