Wpis z mikrobloga

Koledzy czy Raspberry to dobry pomysł na jakiś serwer multimediów podłączony z TV przez HDMI? Chciałbym sobie to spiąć z jakąś sambą tak abym mógł sobie wrzucać jakieś seriale czy zdalnie zlecać ściąganie. Pytanie tylko czy to uciągnie jakieś filmy w wyższych rozdzielczościach.

I drugie pytanie, bo jednocześnie ma to być serwer plików. Czy Raspberry Pi 3 B+ to najnowsza opcja czy jest może coś nowszego co ma na pokładzie USB 3.x Widzę tylko USB 2.0 z jednoczesnym 802.11AC więc połączenie takie trochę z dupy, bo sieć by jeszcze mogła, ale przy plikach dysk już nie da rady....

Proszę o pomoc i doradztwo. Na elektrodzie już byłem #pdk

#raspberrypi #unix #linux #serwery
  • 6
  • Odpowiedz
@piter-miter: To czego potrzebujesz to Rock64. USB 3.0 + 4k + sprzętowa obsługa HEVC. Jedynie procesor trochę boli (Rockchip).

Osobiście używam swojego RPi właśnie do tych rzeczy które opisałeś i daje radę, filmy 1080p H264 działają bez problemów, dysk zewnętrzny podłączony przez USB 2.0 też spoko, choć oczywiście zawrotnych prędkości nie osiąga. Rozważam obecnie zakup Rock64, ale myślę że raczej zainwestuję w jakiś porządny NAS (np. Asustor AS6302T).
  • Odpowiedz
@piter-miter: polecam raczej jakis kompletny nas np. od Synology, albo mozesz zbudowac swoj ze starego laptopa. RPi ma dosc kiepska wydajnosc i do tego (nie wiem czy teraz tez) kiedys bylo tak ze przepustowosc usb byla laczona z przepustowoscia LANu i dzialalo to kiepsko
  • Odpowiedz
@piter-miter: Ja bym jednak doradził jakąś najtańszą opcję na mini-ITX. Wiem, trzeba dołożyć kilka stów, ale to jednak x86, no i pełna wydajność SATA, a RPi średnio w tym wypada, ogólnie ARM moim zdaniem ciągle są za słabe do takich zadań, raczej znajdują zastosowanie gdzie indziej, wystarczy jakiś film wysoki bitrate z dobrą kompresją i już można go zajechać (mało kto bierze pod uwagę bitrate, a to bardzo ważny czynnik wpływający
  • Odpowiedz
@Dobry_Ziemniak: @Jake_921: @sell_your_soul: Właśnie jak patrzę na to ile jest dodatków do malinki to wolałbym zostać przy przy niej - znalazłbym jej jeszcze co najmniej kilka zastosowań. A w tym przypadku z Rock64 może być problem o nas, czy mini-ITX i lapsie nawet nie wspomnę. Z tego co patrzyłem to malina wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem o ile uciągnie bez płaczu 1280x720 H.264 1500kB/s. Nie potrzebuję 4k, niestety (
  • Odpowiedz